Slovo móda pochádza z latinčiny a znamená spôsob. Začalo sa používať začiatkom 17. storočia v Taliansku.
Rekonštrukcie historických odevov od praveku až po súčasnosť predstavujú od 6. apríla vo Výstavnej sieni Vlastivedného múzea v Hlohovci. Výstavu pripravili a naaranžovali žiaci Strednej združenej školy v Hlohovci z odborov kozmetička a kozmetička a vizážistka.
Celú výstavu rozdelili do jednotlivých období. Pre pravek sú typické kožušiny a masky na tvár. V období staroveku zachytávajú módu, ktorá charakterizovala Mezopotámiu, Grécko, starý Rím i Egypt. Napríklad Egypťania boli známi tým, že nosili parochne a čiapky. Grékyňe používali rôzne líčidlá na tvár a farbili si obočie, ktoré zvýraznilo ich prirodzený šarm.
V dobe bronzovej žiaci nezabudli na Keltov, Germánov i Byzantíncov. Temnú stredovekú dobu charakterizuje románska a gotická móda. Pre ňu bol charakteristický odev v celku s dlhými rukávmi. V 15. storočí sa módnym doplnkom mužov stali kapesníky. Ženy nosili šperky, do ktorých vkladali vonné látky.
S renesanciou nastúpil novovek. Ľudia opäť začali klásť dôraz na telesnosť. I móda sa tomu prispôsobila. Potom prišiel barok so svojou pompéznosťou. Biedermaierom pripomínajú búrlivé 19. storočie. Bol to mestský štýl, ktorým mešťania bojovali proti dobovým konvenciám. Toto obdobie je poznamenané romantizmom. Žena akoby fyzicky neexistovala. Najviac sa u dievčat cenila cnosť, hanblivosť. Takúto atmosféru zachytil vo svojom epose Běla aj Karol Kuzmány. Ideálom krásy bola netelesná žena.
V krátkosti nám vizážistky pripomenú módu obliekania v secesii a medzivojnových rokoch. No i tak sa celé 20. storočie nesie v duchu slávnych módnych návrhárov. Od Versaceho až po parfuméra Christiana Diora. A súčasnosť?
Kto má záujem dozvedieť sa viac o tajomstvách šatníka ľudstva a móde, má možnosť do 6. mája v múzeu v Hlohovci.
Rasťo Piovarči
foto: autor