,,Keď som sa kúpala, manžel vošiel do kúpeľne, pristúpil k vani a močil mi do tváre. Ponižoval ma rôznymi hroznými spôsobmi,“ spomína týraná žena.
Práve na pomoc obetiam a boji proti domácemu násiliu vzniklo občianske združenie Slovenské krízové centrum Dotyk. ,,Našim cieľom je naďalej rozširovať služby. Pracujeme najmä v teréne. Špecifické potreby obetí si vyžadujú stále nové metódy a postupy, aby sme docielili zásadný a výrazný efekt v zmene ich postavenia,“ informovala nás Ema Maggiová, mediálna manažérka združenia.
,,Mama vždy kričala v izbe, keď za ňou prišiel otec. Ráno mávala drobné dierky po tele a bývala uplakaná. Otec jej do kože vpichoval špendlíky a ihlice na štrikovanie,“ spomína svedok domáceho násilia.
V trnavskom regióne má združenie sídlo vo Vrbovom. ,,Poskytujeme kompletný servis – od bezplatného advokátskeho poradenstva až po ubytovanie. Pri akútnych prípadoch prevezieme ženu i na druhý koniec republiky. Ubytujeme ju v utajenom byte, dostane novú identitu a snažíme sa jej nájsť prácu,“ vysvetlila E. Maggiová. Podľa nej je dnešný zákon o obetiach domáceho násilia dobrý v tom, že žena po podaní oznámenia na manžela, ho už nemôže stiahnuť. ,,A právny proces musí prejsť až do konca.“
Vo Vrbovom Dotyk existuje približne mesiac. Počas tohto obdobia však už registrovali štyri prípady domáceho násilia. ,,Zatiaľ sme nepokryli všetko, kým ženy dostanú odvahu hovoriť, chvíľu to potrvá. Dôležité je nebáť sa!,“ dopĺňa Lenka Piačková, ktorá je zodpovedná za fungovanie združenia v trnavskom regióne.
,,Mali sme otca radi. Mama pred nami všetko tajila. Až keď sme vyrástli, pochopili sme, že mama sa nikdy nesmeje a neteší. Otec mal vždy peniaze, mama a my nikdy. Vždy sme si museli pýtať jeho súhlas. Často bil mamu aj nás. Mame jedného dňa povedal, že nie je jeho žena, ale iba slúžka a aby sa podľa toho správala. Kričal, že má už iné deti, a my, ak nechceme pokapať od hladu, tak máme robiť to, čo on rozkáže. Vraj nás aj tak radšej zabije.“
V súčasnosti Dotyk vypracoval a rozbehol projekt Alterna, ktorý je financovaný z fondov EÚ Phare. ,,Z mnohých našich cieľov, ktoré realizujeme, je doležité najmä zriadenie jedného utajeného chráneného bytu v kraji pre krízové prípady a založenie bezplatného rekvalifikačného centra pre obete násilia. Chceme vydať manuál pre pracovníkov prvého kontaktu a aj pre dobrovoľníkov,“ pripomenula L. Piačková.
,,Nosil si domov kazety s nahraným pornom. Priviedol aj kamarátov a keď sa potužil alkoholom, ponúkal ma svojim priateľom. Dcére sa našťastie podarilo utiecť a zamknúť v izbe.“
Projekt Alterna má trvať desať mesiacov. ,,Nechceme, aby zakapal. Myslíme si, že toto obdobie je príliš krátke na to, aby sme pomohli ženám. V našom kraji nič podobné neexistuje,“ dodali E. Maggiová a L. Piačková.
Obete domáceho násilia sa môžu obrátiť pre pomoc na telefónnom čísle 0910 599 284 alebo priamo v budove SOU odevného na Beňovskej ulici vo Vrbovom, prípadne na webovej stránke www.dotyk.sk.
Rasťo Piovarči