Utorok, 6. jún, 2023 | Meniny má Norbert

Druhá životná šanca pre syna

Chronické obličkové ochorenie vážnym spôsobom ovplyvňuje život pacienta. Riešením konečného štádia obličkového zlyhania je dialýza, teda podporná liečba „ume




Chronické obličkové ochorenie vážnym spôsobom ovplyvňuje život pacienta. Riešením konečného štádia obličkového zlyhania je dialýza, teda podporná liečba „umelou obličkou“. Pacienti na ňu odkázaní musia dodržiavať odporúčaný diétny a pitný režim a časté návštevy dialyzačného centra ich do istej miery obmedzujú. Počiatočná potreba dvakrát do týždňa absolvovať tri hodiny dialýzy, sa postupne zvyšuje na trikrát päť hodín i viac.
Zásahom riešiacim situáciu môže byť transplantácia obličky, ktorú medicína vo svete prvýkrát priniesla v roku 1954, na Slovensku v roku 1972. Podľa štatistiky od roku 1990 do roku 2004 v slovenských transplantačných centrách transplantovali 1306 obličiek, z toho 87 bolo príbuzenských transplantácií, vlani zo 133 transplantácií bolo 18 príbuzenských. V máji uplynú štyri roky, čo tento vážny životný krok urobili aj Trnavčania - otec Ľudovít a syn Ľudovít Daučovci.
* * *
„Syn chodil takmer rok na dialýzu a už bolo vidieť, že len prežíva, živorí. Uvedomil som si, že treba niečo urobiť. Nikomu neprajem pocity otca, keď vníma zúfalstvo mladého chalana. Syn mal vtedy 21 rokov a bolo to voľačo strašné! Začali sme s ním mať problémy spoločenského rázu, objavil alkohol, cigarety. Vtedy som si ho posadil oproti sebe a povedal som mu, aby nehádzal flintu do žita, že ako otec urobím všetko preto, aby sme to zmenili,“ spomína dnes otec Ľudovít Daučo.
S manželkou sa odhodlali, že jeden z nich daruje synovi obličku. Otec, ako dlhoročný pacient očného, mal trocha obavu, či bude možným darcom. Liek ktorý dlhodobo užíval, má vedľajšie účinky na nadobličky. Keď v Bratislave obom rodičom urobili vyšetrenia, ako vhodnejší darca sa ukázala mama, relatívne zdravšia a mladšia ako otec. Pretože v bratislavskej nemocnici vyhlásili, že nemajú peniaze na transplantácie, čo však minister zdravotníctva poprel, 7. januára 2002 nastupovali syn a mamou na interné oddelenie Roosweltovej nemocnice v Banskej Bystrici. „Doktorka Eva Lacková nás bez zaváhania pozvala po predoperačných vyšetreniach v Trnave na predoperačné vyšetrenia a stanovila termín operácie. Tesne pred ňou však urobila krížovú genetickú skúšku, ktorá ukázala, že synov organizmus by maminu obličku neprijal,“ spomína ďalej.
Súčasne banskobystrickí urológovia prišli na to, že príčinou zlyhania oboch obličiek bolo synovo od malička neliečené nedostatočné vyprázdňovanie močového mechúra. Odstránili ho jediným liekom, ktorý prikázali mladému mužovi užívať každý druhý deň. Primárny dôvod choroby sa teda pominul. Medzitým sa otec podrobil interným vyšetreniam, na oddelení nukleárnej medicíny a cievnemu vyšetreniu. Všetko bolo v poriadku. Transplantácia dostala zelenú!
„Do banskobystrickej nemocnice sme nastúpili 26. mája 2002 a na druhý deň sme boli operovaní. Najkritickejší moment bol, keď na našu izbu prišli lekári a ja som pozrel na syna a spýtal sa ho: ’Ideme na to?‘ Podali sme si ruky
a vedel som, že to príjme. Ja som išiel prvý, syn druhý. Aj domov sme odchádzali v tom poradí, ja po týždni, syn o niečo neskôr. Jedno však musím potvrdiť. Náš vzájomný vzťah sa od okamihu operácie otočil o 180 stupňov.
A zmenil sa aj chlapec. Dnes je optimista, usmiaty, s veľkým elánom do života. Som si vedomý, že okrem toho, že som bol pôvodca jeho života, má teraz aj kus zo mňa. Pochopil, že sa dala urobiť táto zmena. Aj na mne to nechalo svoj vplyv. Človek sám musí zažiť poskytnutie druhej životnej šance svojmu dieťaťu,“ opisuje rozhodujúce momenty otec.
Celá rodina pomaly zabúda na niekdajšiu kalváriu. Alarm, že chlapcovi zlyhávajú obličky, spustila doktorka Krištofíková. Ľudko mal vtedy šestnásť rokov. Predtým dlhodobo navštevoval trnavskú nefrologickú poradňu, ba už ako kojenca ho nosili do Bratislavy s diagnózou močová úplavica. Takéto deti sú vraj „prikované k vodovodnému kohútiku“. Nikto však nepovedal, že sa mu poriadne nevyprázdňuje močový mechúr. Súčasne s potrebou absolvovať dialýzu sa pridali určité obmedzenia. Pacient musel mať špeciálnu bielkovinovú diétu, aby obmedzil hladinu kreatinínu v krvi, ktorého mal desaťnásobné množstvo, ako má zdravý človek. Vždy večer na ôsmu chodil do dialyziačného strediska a o polnoci, pol jednej v noci prichádzal otec do nemocnice pravidelne po neho. Najskôr dvakrát, potom trikrát do týždňa. Tomuto trápeniu urobila transplantácia zatiaľ šťastný koniec. Aj periodicita kontrolných vyšetrení sa pomaly zmenšuje. „Na kontroly musí chodiť do Bystrice, tam mu robia vyšetrenia, na základe ktorých lekárka koriguje
užívanie liekov. Musí užívať preparáty zabezpečujúce zníženie imunity, aby telo neodmietlo prijatý orgán, dodržiavať pitný režim, nesmie prechodiť chrípku, musí si dávať pozor na virózu, jeho zubárka ho musí mať pod kontrolou, i keď nemá ani jeden kaz,“ vyratúva otec Ľ. Daučo a pokračuje: „Roosweltova nemocnica má veľmi dobré výsledky. Sú málo publikované, ale z mojich skúseností banskobystrické transplantačné centrum je jedno z najúspešnejších, ak nie najúspešnejšie. Druhá vec je, že každý transplantačný tím sa zapája do medzinárodných programov. Tí, čo operujú, i tí, čo sledujú pacientov po operácii. Fantastický personál! Nemocnica je ako sanatórium - čistučká! Správanie lekárov a sestričiek k pacientom - úplná paráda!“ porovnáva s prístupom a zlými skúsenosťami, na ktoré narazili v Bratislave.
* * *
Ľudovít Daučo mladší, veselá a kamarátska kopa, sa po maturite s radosťou zaradil do života. Ako kuchár (zbytočne sa nemotal po kuchyni, keď mama v minulosti varila a piekla) robí vedúceho zmeny v jednom trojhviezdičkovom bratislavskom hoteli. Namierené má do štvorhviezdičkového pražského hotela.
„Má dievča a vyzerá to tak, že si rozumejú. Aj ona je jeden zo stimulov, pre ktorý sa postavil na vlastné nohy a berie život vážne,“ pokojne konštatuje otec. Na jediný negatívny pocit z operácie, prebudenie po narkóze, keď mu bolo strašne zle, pomaly zabúda. „Keď som sa prebral úplne, zišiel som dole z postele a už bolo všetko v poriadku,“ hovorí o zavŕšení cesty, na ktorú sa vybral posmelený láskou k svojmu dieťaťu a snahou pomôcť mu. Kiež by takých odvážnych a obetavých otcov bolo na Slovensku viac! Ľudovít je otcovi vďačný. Najstarší syn Branislav a najmladší Jakub môžu byť na neho právom hrdí!
Janka Pekarovičová
Foto: autorka

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  3. Myslite na zdravie močových ciest!
  4. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
  5. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  6. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  7. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
  8. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  1. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  2. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  3. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  4. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  5. Tesco naplno spúšťa svoj Online Club
  6. Po košickom úspechu pobočka aj v Bratislave
  7. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
  8. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 12 803
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 720
  3. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 11 649
  4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 644
  5. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 527
  6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 597
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 932
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 599

Blogy SME

  1. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCIX - Lentini, alebo Tam za múrom je Etna.
  2. Ján Valchár: O Kachovke a následkoch
  3. Martin Sukupčák: Barbari na Slovensku
  4. Bratislavské dobrovoľnícke centrum: Ako začať s dobrovoľníctvom vo firme. Týždeň dobrovoľníctva 2023
  5. Věra Tepličková: Malá spomienka na Prahu...
  6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori.
  7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Svätý Peter
  8. Post Bellum SK: Keď som si počas ústupu ľahol na moste, tak som si prial, aby som sa už nezobudil
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 89 791
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 14 216
  3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 10 988
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 947
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 573
  6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 731
  7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 7 002
  8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 539
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Trend nárastu podielu mestského obyvateľstva na úkor vidieckeho má globálny rozmer.


1 h
Ilustračné foto.

Išlo o pracie prášky, pracie gély, šampóny a čistiace prostriedky.


SITA 2 h

Stále menia koncept stretnutí podľa potrieb návštevníkov.


TASR 3 h
Festival, ilustračné foto.

Organizátor festivalu kladie dôraz na zdravú psychiku.


TASR 3 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCIX - Lentini, alebo Tam za múrom je Etna.
  2. Ján Valchár: O Kachovke a následkoch
  3. Martin Sukupčák: Barbari na Slovensku
  4. Bratislavské dobrovoľnícke centrum: Ako začať s dobrovoľníctvom vo firme. Týždeň dobrovoľníctva 2023
  5. Věra Tepličková: Malá spomienka na Prahu...
  6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori.
  7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Svätý Peter
  8. Post Bellum SK: Keď som si počas ústupu ľahol na moste, tak som si prial, aby som sa už nezobudil
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 89 791
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 14 216
  3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 10 988
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 947
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 573
  6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 731
  7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 7 002
  8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 539
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu