,,Vek auta je dvadsaťsedem rokov. Sem ho presúvame preto, lebo sme v Trnave ešte v novembri obdržali nové vozidlo. Teda stará technika sa presúva od profesionálov k dobrovoľníkom,“ vyjadril sa pre MY-Trnavské noviny R. Károlyi. Podľa neho by mala cisterna pri dobrej údržbe a starostlivosti ešte zopár rokov spoľahlivo slúžiť. ,,Tieto autá nemajú nabehaných veľa kilometrov, no je tu veľa motohodín a morálna zastaranosť techniky. Jedna motohodina, to je 50 kilometrov,“ doplnil riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave Ján Hloben.
Z dôvodov zlej finančnej situácie musia obce preberať staré opotrebované vozidlá. ,,Kým v zahraničí je prax, že desaťročné autá idú do výslužby, u nás sa používajú cez dvadsať rokov,“ vysvetlil R. Károliy. Podľa neho vláda nevyčleňuje potrebné množstvo financií tak, aby si mohli hasiči dopĺňať techniku. ,,Napriek tomu si zachovávame deväťdesiatpercentnú dôveryhodnosť obyvateľstva. Dúfame, že to tak ostane aj naďalej,“ skonštatovali obaja riaditelia.
Dolné Orešany sú podhorskou obcou, preto sa hasiči rozhodli cisternu posunúť práve sem. ,,Napriek tomu, že sme v poslednom období nezaznamenali žiadny požiar lesa, máme nárast zásahov vypaľovania trávy. V tomto roku už boli štyri,“ povedal J. Hloben.
Starosta obce Ján Kormúth pripomenul, že hasičský zbor v Horných Orešanoch má v súčasnosti tridsaťtri dobrovoľníkov. ,,Sú rôzneho veku, aj školáci. V obci majú nezastupiteľné miesto, najmä teraz v období topenia snehu, na úkor svojho voľna pomáhali ľuďom ťahať vodu z pivníc. Teda zachraňujú nielen životy, ale aj majetok občanov,“ dodal starosta.
Rasťo Piovarči