Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Predstavujeme obec Veselé

Mali i majú čo robiť Tohtoročná zima bohatá na sneh dávala potrebou udržiavať chodníky i verejné priestranstvá v obci náplň práce pre dvanásť nezamestnaných, zapojených vo Veselom do aktivačných prác. „Pracujú po štyri hodiny dopoludnia štyrikrát v týždn

Mali i majú čo robiť
Tohtoročná zima bohatá na sneh dávala potrebou udržiavať chodníky i verejné priestranstvá v obci náplň práce pre dvanásť nezamestnaných, zapojených vo Veselom do aktivačných prác. „Pracujú po štyri hodiny dopoludnia štyrikrát v týždni. Utorky majú voľné. Teraz máme pre nich pripravené jarné upratovanie v obci. Musia pozametať posypový materiál, vyhrabať trávu na plochách parkov a cintorínov, vysadiť ozdobné rastliny, kosiť – a tak dookola počas celého obdobia vegetácie,“ popisuje starosta Štefan Kosec.

Vyrastú popri ceste domy?
Vytvoriť pre mladé rodiny možnosť individuálnej bytovej výstavby je zámerom obce už dlhší čas.
„Obec pozemky nemá. Už dva roky vybavujem od Slovenského pozemkového fondu odkúpenie parciel, ktoré zabral v roku 1996. Museli sme čakať, či sa niekto neprihlási v reštitúciách. Máme už papier, že parcely reštituované neboli. Teraz však zasa z dôvodu predčasných volieb vláda uvalila moratórium na predaj štátneho majetku. Neostáva nám teda iné, iba čakať a kúpu realizovať po voľbách,“ zastrája sa starosta Štefan Kosec.
Štúdiu na individuálnu bytovú výstavbu povedľa štátnej komunikácie má obec hotovú. Je na nej naplánovaných 21 pozemkov s rozlohou 8 árov. Ostáva teda pôdu získať, a potom ju rozpredať záujemcom – stavebníkom do osobného vlastníctva. Problémy by už nemali byť žiadne, pretože inžinierskymi sieťami – elektrinou, plynom, vodou i káblovkou – je navrhovaná lokalita vybavená.
„Chceme vytvoriť novú stavebnú zónu. Budeme radi, ak sa nám v druhom polroku podarí všetko vybaviť a na jar 2007 začnú záujemcovia stavať...“ hovorí starosta (na obr.).


Pribudne dvanásť nájomných bytov
S nákladom 15 miliónov korún vyrástli v centre Veselého dve bytovky. Tridsať percent sumy získala obec zo Štátneho fondu rozvoja bývania a sedemdesiat percent vykryla prostredníctvom úveru na tridsať rokov, ktorý bude splácať z nájomného. To predstavuje 2800 korún u štyroch dvojizbových a 3800 korún u ôsmich trojizbových bytov. Popri tom musia nájomníci mesačne uhrádzať náklady za energie. „Ponúkali sme občanom tri možnosti. Postavenie obecných nájomných bytov, postavenie bytov do osobného vlastníctva budúcimi majiteľmi alebo kombináciu týchto dvoch možností. Záujem bol iba o nasťahovanie do obecných nájomných bytov. Ľudia najradšej prídu k hotovému,“ konštatuje starosta Štefan Kosec. V týchto dňoch naháňa starosta prípojky elektriny a plynu. K bytovkám treba ešte vybudovať jednu vetvu kanalizácie. Vyjde lacnejšie, ako dve žumpy, a priame napojenie na ČOV bude aj praktickejšie. „V máji by sme chceli oba domy skolaudovať a odovzdať do užívania nájomníkom,“ sľubuje starosta. Stavať ďalšie nájomné byty sa obec zatiaľ nechystá.


Blíži sa jarné upratovanie
Zákon platný od januára 2006 zakazuje občanom páliť bioodpad v záhradách. V Mikroregióne pod Holeškou, ktorého je Veselé členom, na to pamätali s predstihom. Spoločne kúpený drtič konárov a nepotrebných drevín už niekoľkokrát využili v každej z členských obcí. „Čaká nás jarné upratovanie. V rámci neho budeme likvidovať konáre a dreviny, ktoré si ľudia sami orežú a zvezú na určené miesto - parkovisko pred SPD. Termín oznámime včas,“ informuje starosta. Zber odpadu má Veselé vyriešený. Elektrospotrebiče dávajú občania do veľkokapacitných kontajnerov rozmiestnených po obci a na skládky sa zvážajú dvakrát ročne - na jar a na jeseň. Na stavebnú suť pri stavbách a prerábkach stavebníkom kontajner požičiava obec zadarmo. Občan platí odvoz a skládku. Akumulátory odovzdávajú u súkromníka vlastniaceho kontajner, vyhovujúci ekologickým normám. Firma Auto-elektro Glasnák má zmluvu s formou Akutrans Sereď, kam akumulátory odváža. Za realizovaný separovaný zber platia Veselčania 219 korún na osobu a rok. „Do rozpočtu vyberieme od obyvateľov približne dvestotisíc korún. Za vývoz odpadu však platí obec viac ako šesťsto tisíc, teda dopláca naň,“ vysvetľuje starosta a dodáva, že občania by mohli k separovanému zberu pristupovať zodpovednejšie.


Škole chýba učiteľ angličtiny
Trojtriednu Základnú školu Štefana Moyzesa vo Veselom navštevuje v tomto školskom roku 45 žiakov, z nich 37 využíva možnosť tráviť popoludnia s vychovávateľkami v dvoch oddeleniach školského klubu. Prvá a tretia trieda sú samostatné, druháci a štvrtáci sa učia v spojenej triede.
„Spojené ročníky máme prvý školský rok. Učím v nich ja a môžem povedať, že je to oveľa náročnejšie ako pred 15 rokmi. V učebných osnovách je veľmi veľa učiva. S financovaním školy nám to teraz vychádza. V rokoch 2005 a 2006 sme za štvrť milióna vymenili okná za plastové, dvere a teraz ideme robiť ríny. Strechu máme bezchybnú, múry na škole, do ktorej chodil aj Štefan Moyzes, sú hrubé, takže teplo nám neuniká,“ chváli si riaditeľka Mgr. Alena Jankechová.
Škola rodinného typu v rámci projektu Infovek využíva počítače a internetovú sieť, ktorá je k dispozícii aj záujemcom z obce. Jedinou nevýhodou málotriedky je, že angličtina sa v nej vyučuje iba formou krúžku, lebo zariadenie nemá jazykového pedagóga. S tým sa deti stretnú až v piatom ročníku Základnej školy v Rakoviciach, čo v dnešných časoch rodičia prijímajú s nevôľou. Zaujímavosťou hodnou povšimnutia je, že veselská škola v pravidelných intervaloch poriada súťaž o živote a diele Š. Moyzesa.


Počet detí zatiaľ stále klesá
Deťúrence v Materskej škole vo Veselom sme zastihli pred odchodom na prechádzku. Kým si vzali hrnčeky s bylinkovými čajíkmi, stihli sme ich ešte vyfotografovať. Na fotke vidno, že v škôlke sú opatrené, šťastné a spokojné.
„Sme malý a veľmi dobrý kolektív. Jediným naším problémom je stále klesajúci počet detí. Niektoré ročníky sú silnejšie. Napríklad teraz nám odíde do školy pätnásť detí, ale v budúcnosti ich bude menej,“ povedala nám učiteľka Júlia Štefaniaková.


Veselanka opäť nahráva
Tohtoročný druhý ročník Malého veselského hudobného leta sa po vlaňajšom úspechu začne 30. apríla stavaním mája. Večer bude pokračovať zábavou, na ktorej bude na počúvanie i do tanca vyhrávať Veselanka. „Sme dobre fungujúca mašinka,“ prezradil nám o tomto 18-člennom hudobnom zoskupení jeho vedúci a kapelník Pavol Duračka. Zastihli sme ho vo vlastnom štúdiu kapely, pri nahrávaní druhého cédečka dychovky. „Tento raz sme sa zamerali predovšetkým na zabudnuté piesne z regiónu a tie, ktoré sme napriek tomu, že sa v obci často spievajú, opomenuli,“ informoval nás a podotkol, že kapele sa darí, najmä vďaka výraznej podpore obce a domácich i trnavských sponzorov. Novú nahrávku Veselanka uvedie v sobotu 12. augusta, keď súčasne spolu s piatimi pozvanými dychovkami oslávi 155. výročia svojho vzniku. Nahrávacie štúdio, k zriadeniu ktorého dychovke dopomohla obec, ponúka kapelník touto cestou na využitie aj iným, najmä dychovým formáciám v regióne


Moyzes bol prvým predsedom Matice
Najznámejším spomedzi známych veselských rodákov je biskup a národno-kultúrny dejateľ Štefan Moyzes. Z jeho života ohraničeného rokmi 1797 až 1869 dejiny pokladajú za významné vedenie delegácie Slovákov s Viedenským memorandom (december 1864), podiel na založení Matice slovenskej (1863), ktorej bol predsedom. Vo Veselom sa vzorne starajú o jeho rodný dom, na ktorom v roku 1947 odhalili pamätnú tabuľu, i pamätník s bustou, pripomínajúci Moyzesa od roku 1971.


Obec Veselé leží na západnom Slovensku pri starej ceste z Trnavy do Nového Mesta nad Váhom, medzi Dubovanmi a Rakovicami, 12 kilometrov od okresných Piešťan. Jej chotár má rozlohu 1386 hektárov. Prvýkrát je písomne spomínaná v listine z januára 1310. Súčasní obyvatelia, ktorých je 1100, sú Slováci prevažne rímskokatolíckeho vierovyznania. Ich zamestnaním v minulosti bolo najmä poľnohospodárstvo a chov dobytka. V súčasnosti je v obci škola, škôlka, zdravotné stredisko, dve rozostavené bytovky, pripravuje sa individuálna bytová výstavba. Obec má rozvinuté služby a potrebné obchody ale iba hŕstku podnikateľov. Pracuje tu pôdohospodárske družstvo. Navonok obec, ktorá je členom Mikroregiónu nad Holeškou, zviditeľňuje dychová hudba Veselenka.


Stred obce plánujú odkanalizovať
Celoobecnú kanalizáciu chce Veselé dobudovať v spolupráci s a.s. Trnavská vodárenská spoločnosť. Po pripojení čistiarne odpadových vôd, slúžiacej spoločenstvu obcí Dubovany, Veselé, Rakovice a Borovce s kapacitou 5000 ekvivalentov k TAVOS, sa mierne navýšia akcie obce. Na realizátora spoločného projektu, kde sa počíta s preinvestovaním 1,5 milióna korún, už obec vyhlásila verejnú súťaž. Odkanalizovať plánujú materskú školu, obecný úrad, poštu i poľnohospodárske družstvo, ktoré bude na výdavkoch finančne participovať. Z ostatných častí obec zabezpečuje zvoz odpadových vôd zo žúmp do ČOV.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 2. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 3. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 4. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 8. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 9. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 10. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 070
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 143
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 608
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 025
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 541
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 491
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 619
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 613
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 512
 10. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 10 330
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Komora vyzýva vládu, aby zvážila celoplošné testovanie

Za legitímne považuje rozhodnutie lekárov, ktorí sa rozhodnú nepridať sa k pomoci.

Divoká jazda, nehoda i výstrely. Muž už čelí obvineniam

Pri policajnej naháňačke sa nikto nezranil, vodič sa dal po nehode na útek.

Virológ Klempa: Najbližšie týždne budú pre nás veľmi ťažké

Boris Klempa tvrdí, že celoplošné testovanie je teoreticky skvelá vec. Treba však brať do úvahy všetky okolnosti či riziká.

Pacientov a pokút v Trnave pribúda

Celoplošné testovanie čaká Trnavu už tento víkend.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Celoplošné testovanie v Nových Zámkoch a Šuranoch: ZOZNAM odberných miest

Testovať sa bude aj v kine či športovej hale. Fungovať bude aj pojazdné odberné miesto.

Banská Bystrica zverejnila zoznam odberných miest ( + Zoznam)

Mesto sa pripravuje na celoplošné testovanie obyvateľov, sú známe odberné miesta. Bude ich 68.

Už ste čítali?