Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky

Predstavujeme obec Tepličky

Zaujímavosti z histórie obce Prvá písomná zmienka o obci Tepličky pochádza z roku 1113. Predpokladá sa pritom, že osídlenie tu bolo už 3000 rokov pred Kristom. V chotári Kičíre našli kel mamuta. Ten je vystavený v Balneologickom múzeu v Piešťanoch.

Zaujímavosti z histórie obce

Prvá písomná zmienka o obci Tepličky pochádza z roku 1113. Predpokladá sa pritom, že osídlenie tu bolo už 3000 rokov pred Kristom. V chotári Kičíre našli kel mamuta. Ten je vystavený v Balneologickom múzeu v Piešťanoch. Zaujímavý nález našiel ešte v roku 1996 na svojom pozemku aj jeden z obyvateľov obce, pán Poiz. Ide o rímsku mincu, medený antoninián Claudius II. Gothicus z roku 268 - 270. Claudius II. Bol cisárom len dva roky a je známe, že dal popraviť svätého Valentína. Minca je veľmi dobre čitateľná a evidujú ju ako prvú nájdenú na Slovensku. V súčasnosti sa nachádza v depozite Vlastivedného múzea v Hlohovci.
V dávnej minulosti patrila obec do chotára Koplotoviec, kde sa spomínajú aj tri teplé pramene.
V Tepličkách sa nachádza klasicistická kaplnka Najsvätejšej Trojice z prvej polovice 19. storočia, ktorú je podľa slov starostu potrebné súrne zrekonštruovať. V jej výklenku je obraz Najsvätejšej Trojice a v dolnej časti hrob svätého Jána Nepomuckého namaľovaný na drevenej doske. Na miestnom cintoríne sa nachádza hrobka Šimona Schwitzera, veľkostatkára, ktorému patrilo v obci veľa majetkov.
Miestny národný výbor v Tepličkách bol do roku 1970, kedy došlo k zlučovaniu obcí a Tepličky prešli pod správu strediskovej obce Horné Otrokovce. V tom čase patrili Tepličky medi zánikové obce. V roku 1990 tu vznikla samospráva. Starosta i poslanci boli volení priamo občanmi a obec sa začala rozvíjať.
Jednou z prvých najvýznamnejších udalostí bolo pre obyvateľov obce preberanie erbu a insígnií v roku 1994. Heraldická komisia pri Ministerstve vnútra na podnet starostu obce preskúmala a schválila obecný erb. Ten je výnimočný tým, že ako jediný na Slovensku obsahuje vinársky lis. V roku 1997 insígnie obce vysvätil monsiňor Vojtech Packa.
Foto /kostol/

Skryť Vypnúť reklamu

Vybudovali nový vodovod

V spolupráci so susednou obcou Horné Trhovište dokončili v roku 1995 obecný vodovod. Ten bol podľa slov starostu Miroslava Veľkého pre obyvateľov Tepličiek doslova vykúpením. “Tri roky bola naša obec bez vody. Občania si museli chodiť po vodu až do stredu obce k verejnej studni,” posťažoval si starosta.
Finančné prostriedky na vodovod sa im nakoniec podarilo získať vďaka príspevku zo štátneho fondu Ministerstva životného prostredia.

Prebehla plynofikácia

Ako nám povedal starosta obce Miroslav Veľký, nezaváhali ani pri príprave ďalších projektov, ktoré by prispeli k zlepšeniu životných podmienok občanov. „Najmä starší ľudia si už nevládali zabezpečiť drevo a uhlie na zimu a tak sme sa pustili do plynofikácie,” doplnil.
Tú zrealizovali v roku 1998 v spolupráci s ďalšími ôsmimi obcami. Pomohli k tomu finančné prostriedky zo štátneho fondu Ministerstva životného prostredia, úver obce vo výške 500 000 korún, ako i účasť Slovenského plynárenského priemyslu.
Vďaka plynofikácii sa podľa slov M.Veľkého zlepšila nielen čistota ovzdušia v obci, ale znížili sa aj náklady na odvoz odpadu, ktorý vznikal predchádzajúcim kúrením na tuhé palivo.
„Niektorí starší obyvatelia nemuseli na zimu opúšťať svoje domy a bývať u príbuzných v mestách,“ uviedol starosta.

Skryť Vypnúť reklamu

Prebieha výstavba kanalizácie

Aby nadviazali na budovanie infraštruktúry, začali na základe dohody s ďalšími dvomi susednými obcami pripravovať v Tepličkách výstavbu kanalizácie. V súčasnosti už majú zrealizovanú časť vodorovných stavieb a prepojenie na čističku. Čaká ich ešte dobudovanie prípojok a položenie zhruba dvoch kilometrov vodorovného potrubia.
„Pri takýchto drahých stavbách je dôležité sa spájať s ostatnými obcami, aby bol ekologický význam čo najväčší a náklady najnižšie. Každoročne predkladáme žiadosť o dotáciu z Enviromentálneho fondu, ale zatiaľ nám nevyhoveli,” posťažoval si starosta. Podľa jeho slov je kanalizácia prioritou, pretože bez jej dokončenia nemôžu realizovať rekonštrukciu ciest, ktoré sú v súčasnosti vo veľmi zlom technickom stave a ich každoročná údržba je len plátaním dier.

Skryť Vypnúť reklamu

Postavili Dom smútku

V roku 1970 dobudovali v Tepličkách rímsko – katolícky kostol. Ten však nemohol slúžiť dlhé obdobie svojmu účelu, pretože nebol v tom čase z politických dôvodov vysvätený. Používali ho preto ako náhradu za dom smútku. „Chceli sme naplniť myšlienku našich otcov, ktorí túžili po tom, aby aj Tepličky mali svoj vlastný kostol. Tak sme sa pustili do stavby nového Domu smútku, aby sme vytvorili priestor na dokončenie a rekonštrukciu pôvodného kostola,” vysvetlil starosta.
V rámci tohto projektu preinvestovali šesťsto tisíc korún na výstavbu Domu smútku a päťsto tisíc na rekonštrukciu kostola. Finančne prispel najmä trnavský arcibiskupský úrad, farský úrad Horné Trhovište, ale aj samotní obyvatelia obce, ktorí vyzberali deväťdesiat tisíc korún.
Po rekonštrukcii v roku 1996 bol kostolík konsegrovaný biskupom Dominikom Tótom. “Konsegrácie sa zúčastnilo päťsto veriacich ale aj zástupcovia politického a kultúrneho života,” uviedol M. Veľký a dodal, že kým nemali vlastný kostol, museli chodiť ľudia do kostola v susednej obci.
Kostol je zasvätený Sedembolestnej Panne Márii, patrónke Slovenska a teraz aj obce Tepličky.
Foto /dom smútku/ Text pod foto: Nový dom smútku ešte čaká na drobné dokončovacie práce, hľadajú na ne peniaze.

Modernizácia centra obce

V Tepličkách vybudovali v rámci projektu Na skrášlenie a zazelenanie centra obce nové autobusové nástupište, zrealizovali úpravu parku, obnovili zeleň, smetné nádoby a chodníky, ktoré vedú v tvare slzy až k misijnému krížu. V blízkom období plánujú podľa slov starostu vynoviť lavičky a osadiť sem i starú hasičskú striekačku. „Kedysi sme mali v Tepličkách dobrovoľný hasičský zbor,” rozrozpráva sa starosta a dodá, “založilo ho štrnásť členov ešte v roku 1933. Prvým veliteľom bol Silvester Ardon. Svoju činnosť začali s ručnou štvorkolesovou striekačkou, ktorú dodnes uchovávame. Myslím, že v parku nájde dôstojné miesto.”
Finančné prostriedky na realizáciu rekonštrukcie centra obce získali zo Slovenskej agentúry životného prostredia z Programu obnovy dediny, ktorého je obec Tepličky členom.
Foto /striekačka/ Text pod foto: Starej hasičskej striekačke už našli nové miesto.

Plánujú individuálnu bytovú výstavbu

Foto /štúdia/
Rozšírený text pod foto:
Už v tomto období plánujú v obci zahájiť individuálnu bytovú výstavbu. Ide pritom o postavenie jedenásť rodinných domov na obecných pozemkoch, ktoré sa nachádzajú vo veľmi peknom prostredí.
„Ak má naša obec napredovať, ako to máme uvedené v územnom pláne obce, musíme sa púšťať aj do takýchto projektov, skonštatoval M.Veľký, a doplnil, že štúdia i podklady sú už pripravené a tak len potrebujú nájsť vhodných záujemcov, aby mohli spustiť samotnú realizáciu spomínaného projektu. Tepličky sú malebná obec so živými tradíciami, kultúrnymi a športovými aktivitami, príťažlivá pre turistov i príjemne miesto na bývanie. Obec, kde ľudia dokážu žiť v harmónii s prírodou.

Pestrý spoločenský život v obci

„Všetko nespočíva len v modernizácii obce. Dôležitý je i duchovný, kultúrny či športový život jej občanov. Chceme aby sa naši obyvatelia mali možnosť stretávať, porozprávať sa, oddýchnuť si ale i získať prehľad a záujem vo veciach verejných,” povedal nám starosta Miroslav Veľký.
Každoročne pri príležitosti oslobodenia obce organizujú turistický pochod Fornoseg – Frašták. Zúčastňujú sa ho nielen domáci, ale i obyvatelia okolitých obcí, či turisti a deti zo základnej školy v Hlohovci. V cieli na každého účastníka čaká odznak, prípadne pohľadnica obce s pečiatkou od samotného starostu.
Pred obecným úradom už tradične stavajú mladí ľudia z Tepličiek máj. Dievčence ho vyzdobia a mládenci postavia. Pri práci im vyhráva dychovka.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí organizujú v obci pre najmenších súťažné popoludnie. Najviac sa im podľa slov starostu páči skákanie vo vreci a večerná opekačka.
Vždy v prvú júlovú nedeľu organizujú futbalový turnaj Memoriál Jozefa Pašku, na ktorom sa stretávajú mužstvá z okolitých obcí. Druhú júlovú sobotu sa zasa futbalisti zúčastňujú ročných futbalových turnajov obcí s názvom Tepličky. Zapájajú sa doň obce Teplička z okresu Spišská Nová Ves, Teplička nad Váhom zo žilinského okresu, Liptovská Teplička z okresu Poprad a Tepličky z hlohovského okresu. Každá z obcí pripravuje turnaj raz za štyri roky. “V tomto roku desiaty ročník tohto turnaja organizuje práve naša obec a uskutoční sa 15. júla,” doplnil starosta.
„Náš futbalový štadión je k dispozícií aj na Deň stavbárov, kedy v spolupráci zo stavebnou firmou z Hlohovca prebiehajú rôzne športové hry a podáva sa dobrý guláš s posedením pri ohni,“ pochválil starosta.
Každoročne šiesteho decembra prichádza do Tepličiek Mikuláš, aby rozsvietil obecný vianočný stromček. “Po dedine ide s veľkým košom a deti, ktoré ho čakajú sa už nevedia dočkať darčekov,” spomenul starosta. V kultúrnom dome Mikuláš deti zabáva a oni mu na oplátku zaspievajú či zarecitujú. Na záver všetkých čaká zábava v podobe diskotéky.
Foto /futbalisti/ Text pod foto: Športová činnosť v obci je zameraná na futbal.

Stranu pripravila Renáta Kopáčová
Foto autorka a archív obecného úradu

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 2. Túto bagetu jedia Slováci už 24 rokov. Čo nám chutí najviac?
 3. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 4. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 5. Kravy jedia srvátku. Výrobky vďaka tomu nemajú konkurenciu
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 8. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 9. Lenivý brunch s Muchom
 10. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 3. 60 rokov tradície s ekologickým srdcom a modernou víziou
 4. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 5. Keď ekológia spája
 6. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 7. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 8. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 9. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 10. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 11 043
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 211
 3. Od Česka až po Jadran 3 978
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 787
 5. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 407
 6. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 230
 7. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 165
 8. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 2 578
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 485
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 205
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Ilustračné.

Vozidlo Lada Niva šoféroval 79-ročný muž.


SITA 4 h

Počet pozitívnych začína opäť stúpať. Vieme, koľko z nich pribudlo v Trnavskom kraji.


SITA 5 h

Pred jazdou si vypili vodiči i cyklisti.


TASR 8 h

Rušňovodič bol podrobený dychovej skúške na alkohol, výsledok bol negatívny.


TASR 8 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Šelma ležala neďaleko kontajnera.


a 1 ďalší 4 h

K machináciám malo prísť v súvislosti s výstavbou parkovacích domov.


9 h

Občianske združenie dostalo za stavebný delikt pokutu. Predseda hovorí, že boli presvedčení o tom, že neporušujú stavebný zákon.


27. júl

Primátor Novák opäť žiada zvýšenie rýchlosti na ceste medzi Prievidzou a Novákmi na sto kilometrov za hodinu. O zvýšení rýchlosti na tomto úseku sa hovorí už desať rokov.


27. júl

Už ste čítali?