jasné, že aj tento raz pôjdu všetci pretekári do maxima, navyše s čistým predvedením opakovaní. „Najviac chýb sa robilo v 1. kole, vtedy som musel chlapcom niektoré opakovania započítavať ako jeden. Odvtedy sa výrazne zlepšili a mnohí predvádzali technicky čisté úkony na jednotlivých náradiach,“ pochvaľoval si národný rozhodca Matúš Albert. Rovnako pochvalné slová mal aj riaditeľ súťaže František Albert. „Musím prehodnotiť svoj pohľad na súčasnú mládež. Títo chlapci ma veľmi prekvapili svojimi výkonmi, ale aj celkovým správaním. Počas súťaže sa mi v hlave pomaly formovali mená kandidátov na reprezentačný dres. O väčšine z nich si dovolím tvrdiť, že sú už hotovými pretekármi,“ priznal sa reprezentačný tréner Silového trojboja. Z mnohých mien spomenieme aspoň niektoré: Lukáš Rogel, Jaroslav Šulan, Filip Stanko, Juraj Kredátus, Matej Režňák, Ľuboš Remenár. Nielen títo chlapci, ale aj ostatní desiati predviedli častokrát výkony na hranici vypätia síl. Zlepšovali sa každým kolom a navyšovali svoje opakovania až dvojnásobne. Silový päťboj, ktorý vznikol v hlave F. Alberta zahŕňa tieto disciplíny: hrazdu, bicepsový zhyb, tlak v ľahu na lavičke, bradlá a drepy. Pri drepoch majú pretekári naložené závažie zahŕňajúce 60% ich telesnej hmotnosti, pri bicepsoch a tlaku 40%. „Zvažujeme, že tieto percentá v ďalšom ročníku upravíme smerom hore,“ priznal prezident AWPC Slovakia Rudolf Siska, „pretože sme sa presvedčili, že chlapci sa s nimi dokážu vysporiadať. Už máme aj myšlienku rozšíriť túto súťaž aj do ostatných okresov. Napríklad by sa mohla vytvoriť spoločná súťaž pre Komárno, D. Stredu, potom pre Malacky a Senicu, ďalšia pre Piešťany a Hlohovec. Trnava by zostala samostatná, pretože verím, že do budúceho ročníka sa nám prihlásia aj ďalšie stredné školy.“
Na záver trojmesačného zápolenia (Súťaž sa konali vždy 17. v danom mesiaci), boli pretekári odmeňovaní medailami. Dostali ich za celkovo získané body, ale aj za body získané v jednotlivých disciplínach. Rovnako tak boli za umiestnenia odmenené školy pamätnými pohármi.
O nový rekord v drepoch sa postaral Jaroslav Šulan, ktorý urobil neskutočných 160 opakovaní, čím o desať pokusov prekonal doteraz platný rekord absolútneho juniorského majsta sveta! Po absolvovaní tejto disciplíny priznal, že vstať na druhý deň z postele bude veľmi ťažké. „Určite som chcel prekonať mojich 115 opakovaní z 2. kola, pri 120 pokuse som si povedal, že skúsim prekonať aj rekord,“ povedal vyčerpaný, ale spokojný študent SOU Energetického.
Výsledky 3. kola: 1. SOU Energetické (Dobrovodský, Tóth, Rogel, Šulan) – 1083 bodov, 2. Gymnázium J. Hollého (Stanko, Hromada, Popovič, Kredátus) – 886 bodov, 3. ZSPŠ (Števík, Brychta, Sobota, Režňák) – 839 bodov, 4. SPŠ Stavebná (Škoda, Glozmek, Remenár, Velšic) – 741 bodov.
Konečné poradie: 1. SOU Energetické – 2654 bodov, 2. Gymnázium J. Hollého – 2234 bodov, 3. ZSPŠ – 2073 bodov, 4. SPŠ Stavebná – 1870 bodov.
Najlepší jednotlivci podľa ročníkov:
Najlepší jednotlivci v 3. kole: 1. Jaroslav Šulan (SOU Energetické, 4. ročník) 406 bodov, 2. Lukáš Rogel (SOU Energetické, 3. ročník) 272 bodov, 3. Matúš Sobota (ZSPŠ, 3. ročník) 240 bodov, 4. Ľuboš Remenár (SPŠ Stavebná, 3. ročník) 238 bodov.
Tatiana Čuperková