Dňa 6. februára 2006 ste uverejnili vo Vašom týždenníku článok pod názvom Pomrznú Koplotovčania zimou?, ktorý obsahoval nepravdivé a zavádzajúce informácie. V mene SPP, a.s. reagujeme na niektoré z nich.
Neefektívna investícia
Možnosť plynofikácie obce Koplotovce vznikla až v roku 2003, keď SPP vo vlastnej réžii ukončil výstavbu vysokotlakového plynovodu na ľavej strane rieky Váh.
Starosta obce Koplotovce, Rudolf Štefanovič v uvedenom článku obvinil SPP z krádeže „štúdie plynofikácie“, pričom takéto tvrdenie je klamlivé. SPP nemá vedomosti o takejto štúdii, takýto materiál nebol SPP predložený ani poskytnutý na posúdenie. Pri návrhoch technického riešenia sa vždy vychádzalo z mapových podkladov a z vlastného prieskumu tržného potenciálu.
SPP zozbieral relevantné informácie, z ktorých vyplynulo, že projekt plynofikácie v obci by bol neefektívny. Tento záver bol potvrdený aj v roku 2003, keď bol zrealizovaný prepočet efektívnosti na základe aktuálnych vstupných parametrov. Zástupcovia obce boli o tomto výsledku informovaní – listom generálneho riaditeľa SPP, a.s. Ing. Michalovi Durankovi, generálnemu riaditeľovi sekcie Výrobných a sieťových odvetví MH SR.
Slovenskému plynárenskému priemyslu nie je známy návrh, ktorý je proklamovaný v spomínanom článku, že plynofikácia obce mala stáť 6 miliónov slovenských korún, zo strany SPP takéto vyjadrenie obci nikto neoznámil, ani nesľúbil. Predpokladané náklady na stavbu predstavujú 20,5 mil. slovenských korún a to bez ohľadu na to, či stavba je, alebo nie je efektívna. Stavba by pre SPP bola efektívna pri nákladoch približne 6,2 milióna slovenských korún.
SPP postupuje v súlade so zákonmi
SPP pri zabezpečovaní prípravy a pri realizácii stavby je povinný postupovať v súlade so zákonom o Verejnom obstarávaní (nie je možné odčleniť časť nákladov na práce z celkových nákladov stavby). Preto nebolo možné, aby obec zrealizovala výkopy na vlastné náklady a s pomocou peňazí od sponzorov. Túto možnosť financovania môže využiť obec pri realizácii plynofikácie na vlastné náklady.
Nie je pravda, že SPP doporučila obci pôžičku na plynofikáciu. Energetická legislatíva umožňuje aj vstup cudzích investorov do plynofikácie, teda sa na nej môžu podieľať aj obce. Spôsoby, akými sa môže obec Koplotovce podieľať na plynofikácii obce, boli oznámené na Obecný úrad listom zn. 02/DO/Predaj/05 zo dňa 10.10.2005, na ktorý obec nereagovala.
Starosta nereaguje
Z výsledkov marketingového prieskumu a technicko-ekonomického vyhodnotenia potencionálnej plynofikácie vyplýva, že plynofikácia Obce Koplotovce pri 100 % - nej účasti SPP je neefektívna. V liste zn. 02/DO/Predaj/05 zo dňa 10.10.2005 SPP, a.s. informuje starostu obce o možnosti ďalšej spolupráce a možnej spoluúčasti obce na plynofikačnej akcii. Starosta obce však na uvedený list nereagoval.
Slovensko patrí medzi najplynofikovanejšie krajiny Európy. Prístup k zemnému plynu má 94 percent obyvateľstva Slovenskej republiky, k 31. decembru 2005 bol prístup k zemného plynu v 2205 obciach. SPP má záujem o to, aby bol zemný plyn ako ekologická a komfortná energia dostupná čo najväčšiemu množstvu domácností a podnikov. SPP musí pri nových projektoch zohľadňovať ekonomický rozmer a návratnosť každej investície. Z tohto dôvodu sa v súčasnosti pri našich investíciách zameriavame viac na zahusťovanie siete.