Sereď – Náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl SR Ľubomír Bulík odovzdal minulý piatok deväťdesiatim deviatim vojakom 5. rotácie slovenského ženijného kontingentu operácie Iracká sloboda medaile ministra obrany za službu v mierových pozorovateľských misiách. Bolo to posledný krát, čo celá jednotka stála na sereďskom vojenskom nástupišti pod velením podplukovníka Štefana Pánisa, ktorá sa ešte pred šiestimi mesiacmi lúčila so Slovenskom.
„Táto rotácia bola špecifická aj tým, že okrem plnenia operačných úloh musela zabezpečiť aj presťahovanie z jedného tábora do ďalšieho,“ povedal Bulík. To znamená, že vojaci plnili úlohu o niečo viac, ako im pôvodne bola stanovená. Pri presune veľkého množstva materiálu a techniky sa im to podarilo zabezpečiť v časovom horizonte, ktorý bol naplánovaný bez toho, aby bol ktorýkoľvek z vojakov zranený. Vojaci v Iraku tiež pokračovali v plnení operačných úloh predovšetkým v oblasti ničenia nájdenej munície. Po presťahovaní bola slovenská jednotka vyťažená väčšinou na ochranu nového tábora.
„Situácia v Iraku je v našom priestore hodnotená ako stabilná. Inde je to zložitejšie, lebo jednotky irackého odporu stále vykonávajú partizánsky spôsob boja, útoky na koaličné a najmä na iracké ozbrojené sily či policajné stanice,“ povedal Pánis. Komplikuje ju aj nenávisť medzi šiitmi a sunnitmi, ktorá sa odzrkadľuje vo vzájomných útokoch na mešity a obyvateľstvo. Slovenskí vojaci sú od týchto situácií izolovaní. Plnia tam odborné úlohy a v ich priestore útoky nie sú bezprostredne viditeľné. Podľa Pánisa sa nestýkajú s miestnym obyvateľstvom a všetko je zabezpečené tak, aby boli čo najmenej ohrození útokmi zo strany partizánskych skupín alebo jednotiek odporu.
Začiatkom marca odchádzalo do Iraku ďalších deväťdesiat tri vojakov, aby
vystriedalo svojich kolegov. V súčasnosti pôsobí v zahraničných misiách celkovo asi šesťstodvadsať príslušníkov ozbrojených síl. Práve v Iraku doposiaľ zahynuli traja vojaci, kedy išlo o tragické prípady pri zneškodňovaní munície.
Petra Nagyová