hli o sto percent, inú možnosť nemajú,“ povedal pre MY-Trnavské noviny starosta obce Rudolf Štefanovič. Počas jednej zimnej sezóny sa spáli pri vykurovaní rodinného domu približne 5 kubíkov dreva, čo je asi dvadsaťpäť tisíc korún. ,,Pritom je to odpadové drevo, určené len na kúrenie. K tejto sume ešte musíme pripočítať výdaje za elektrickú energiu,“ skonštatoval R. Štefanovič.
V súčasnosti sa starosta obáva, aby dedinčania nezačali rúbať a kradnúť drevo v blízkych lesoch. ,,Dopadne ako v Tatrách alebo Slovenskom raji. U nás už musela tiež zasahovať polícia voči zlodejom,“ doplnil starosta. Takto by obec prišla o možnosti vybudovania rekreačného strediska a vybudovania termálneho kúpaliska.
V Koplotovciach sa nachádza 180 rodinných domov a v každom kúria drevom. Lesná správa prestala nedávno s výrubom, preto ľudia drevo dovážajú. ,,No pre starých a dôchodcov je to finančne veľmi nákladné. A drevo im musí niekto aj spracovať,“ domnieva sa R. Štefanovič.
Obec v minulosti žiadala od Trnavského samosprávneho kraja, aby im pomohli vyriešiť horúcu otázku kúrenia v obci. V zmysle zákona o samosprávnych krajoch sa stará TTSK aj o všestranný rozvoj svojho územia a o potreby obyvateľov. Okrem iného sa podieľa aj na tvorbe a ochrane životného prostredia. ,,K týmto konkrétnym kompetenciám zo zákona však nedostali samosprávne kraje dostatočné legislatívne nástroje. Kompetencie v oblasti životného prostredia neboli na samosprávne kraja zatiaľ vôbec prenesené. Rovnako nemôžeme ani vytvárať podmienky pre rozvoj turistického ruchu,“ informoval nás hovorca TTSK Ivan Krajčovič. V súčasnosti však ukončili prvú fázu vypracovania návrhu Zmien a doplnkov územného plánu z podkladov, ktoré mu poskytli mestá a obce. ,,Samosprávny kraj dá investorovi podklad, kde môže investovať a či je jeho zámer v súlade s územným plánom,“ dodal I. Krajčovič.
-ras-