Pondelok, 27. marec, 2023 | Meniny má Alena

Majcichov

Prebieha rekonštrukcia obecného úradu Po rokoch sa v Majcichove odhodlali skvalitniť priestory obecného úradu. Už v týchto dňoch prebiehajú rekonštrukčné práce. „Predovšetkým chceme skvalitniť služby pre obyvateľov obce, ktorí úrad navštevujú,“ povedal

Prebieha rekonštrukcia obecného úradu

Po rokoch sa v Majcichove odhodlali skvalitniť priestory obecného úradu. Už v týchto dňoch prebiehajú rekonštrukčné práce. „Predovšetkým chceme skvalitniť služby pre obyvateľov obce, ktorí úrad navštevujú,“ povedal nám starosta Pavel Pinček.
Vybudujú novú kanceláriu, aby si mohli občania vybaviť všetko v kľude, keďže doteraz pracovali vo veľmi stiesnených podmienkach. Pribudne aj nový vstup do budovy obecného úradu. „Ľudia k nám musia chodiť cez dvor. Nový vstup bude situovaný z priečelia budovy a bude bezbariérový, aby sem mali prístup aj vozíčkari či menej mobilní občania,“ upresnil starosta.
Ešte v minulom roku zrealizovali výstavbu námestia pred obecným úradom. V tomto roku tu pribudnú aj nové prístupové chodníky a lavičky. Skrášliť chcú ulicu, na ktorej sa obecný úrad nachádza. Urobia orezy stromov, namiesto chorých, ktoré odstánia, vysadia nové.
Po presťahovaní Izby Jána Palárika z obecného úradu do lepších a dôstojnejších priestorov zdravotného strediska sa uvolnila miestnosť. Tu vznikne okrem už spomínanej novej kancelárie, aj priestor pre obecnú knižnicu. Keďže ju navštevuje veľa detí, chcú tam umiestniť počítače a zaviesť internet. Knižnica bude mať samostatný vchod.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Budú mať webovú stránku

Prípravy na spustenie webovej stránky obce už v týchto dňoch vrcholia. „Rokovania sa začali, takže o pár týždňov si už záujemci budú môcť nájsť informácie o našej obci aj na internete,“ pochválil sa starosta.
Dozvedia sa všetko o obci, obecnom úrade, zasadaniach obecného zastupiteľstva, štatúte obce, všeobecne záväzných nariadeniach, službách lekárne, zdravotného strediska a obchodov. Nájdu si tam aj cestovný poriadok. Chýbať nebudú ani informácie z histórie obce, o historických pamiatkach, významných ľuďoch, kultúre, športe, spoločenských organizáciách, základnej a materskej škole.

Pokračuje výstavba kanalizácie

S výstavbou kanalizácie začali v Majcichove ešte pred niekoľkými rokmi. V súčasnosti dokončujú gravitačnú stokovú sieť a dobudovávajú čerpaciu stanicu. „Na tieto práce využívame dotáciu od Ministerstva životného prostredia z enviromentálneho fondu, ale aj z vlastných zdrojov,“ uviedol P.Pinček. Vybudované už majú dve trasy a tretiu dokončujú, po dobudovaní čerpacej stanice budú zrealizované domové prípojky a tým dokončená gravitačná stoková sieť.

SkryťVypnúť reklamu

Dôchodcom varia obedy

V ústrety sa snažia v Majcichove vychádzať aj dôchodcom. Obecný úrad im ešte pred rokom poskytol miestnosť, v ktorej sa stretáva klub dôchodcov. V rámci sociálnej starostlivosti im zasa v jedálni základnej školy začali variť obedy. „Tí, ktorí vládzu, prídu si ich sami zobrať, tým menej mobilným či nevládnym ich priamo domov zanesú pracovníci zapojení do aktivačných prác,“ upresnil starosta.

V Majcichove rastie zosadzovňa dýh

Výstavbu nového závodu v Majcichove, v ktorom budú spracovávať dyhu, spustila švédska firma Swedwood Slovakia v novembri minulého roka. Závod plánujú dobudovať ešte v tomto roku a na jeseň by mali spustiť aj výrobu. Tú do Majcichova presunú z dcérskej spoločnosti Spartan sídliacej v Trnave, odkiaľ premiestnia aj technológiu. V budúcnosti chcú vytvoriť nové pracovné miesta, keďže sa bude v priebehu troch rokov výroba rozširovať až na trojnásobok. Vo výrobnej hale, ktorá má tisíc dvesto metrov štvorcových by malo časom v nepretržitej trojsmennej prevádzke pracovať zhruba päťsto zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu

Pripravujú sa na Majstrovstvá Slovenska

Cestný beh na desať kilometrov poriada obec Majcichov každoročne v prvú marcovú nedeľu. Súťaží sa vo všetkých vekových kategóriách, od škôlkárov až po seniorov. „V minulom roku bol najstarším účastníkom tohto cestného behu osemdesiat dva ročný bežec,“ zaspomínal starosta.
Slovenským bežeckým spolkom bola v tomto roku obec poverená, aby zorganizovala Majstrovstvá Slovenska v behu na ceste na desať kilometrov. Ten sa bude konať 21.mája.

Spomienka na Jána Palárika

Celoslovenská spomienka 135.výročia úmrtia slovenského národovca, kňaza, spisovateľa, dramatika, novinára a politika Jána Palárika sa konala v decembri minulého ruku v obci Majcichov. Práve tu Ján Palárik pôsobil ako kňaz posledných osem rokov svojho života a je pochovaný na obecnom cintoríne.
Zúčastnili sa jej aj predstavitelia a delegácie z obcí v ktorých Palárik pôsobil. Do Majcichova prišli z Rakovej, Starého Tekova, Hronských Kľačian, Štiavnických baní a Palárikova. Osobitný význam mala účasť delegácie Slovenskej samosprávy v Budapešti, na čele s poslancom Ladislavom Petrom. Aj oni sa hrdo prihlásili k myšlienke jeho odkazu, keďže i tam strávil tento významný človek určitú časť svojho života.
Na úvod dňa pietnej spomienky sa konala omša v miestnom kostole Všetkych svätých v Majcichove, ktorú celebroval Arcibiskup Ján Sokol, metropolita bratislavsko – trnavský. Svojou prítomnosťou na omši si uctili Palárikov odkaz aj zástupcovia obce Palárikovo, primátor mesta Trnava Štefan Bošnák či riaditeľ trnavského divadla Juraj Nedielka.
V popoludňajších hodinách sa konala pietna spomienka na Jána Palárika na cintoríne v Majcichove, pri jeho hrobe. Od kostola cez celú obes sem prišiel sprievod, v čele ktorého išli krojovaní zástupcovia všetkých Palárikových obcí.
Celoslovenská spomienka vyvrcholila v nedeľu v Divadle Jána Palárika v Trnave. Tu všetci hostia zhliadli jedno z klasických Palárikových diel, veselohru Drotár. Symbolickým bolo, že v divadle, ktoré založili v roku 1831, sedával v hľadisku aj Ján Palárik v čase, keď pôsobil v Majcichove.

Rozšírený text pod foto:
Ján Palárik má v Majcichove pamätnú izbu.
„Práve pri príležitosti 135. výročia jeho úmrtia sme izbu preinštalovali do nových a dôstojných priestorov kaštiela, aby sme si tak uctili jeho pamiatku,“ povedal nám P.Pinček.
Izbu navštevuje veľa študentov, najmä stredoškolákov, ale prichádzajú sem i ľudia zo zahraničia.

Folklór v obci: Rozmarín a Rozmarínček

Členovia tanečno – speváckeho folklórneho súboru Rozmarín sa svojimi vystúpeniami zúčastňujú mnohých kultúrnych a spoločenských podujatí v obci. Spomenúť môžeme Stavanie mája, Posedenie dôchodcov či Deň matiek. Obec tiež úspešne reprezentujú na mnohých súťažiach. „Najstarší tanečník súboru bol vyhlásený za najlepšieho tanečníka párových tancov v kategórii seniorov,“ prezradil nám starosta.
Zahanbiť sa nedajú ani deťúrence z detského folklórneho súboru Rozmarínček. Tie zvíťazili v krajskom kole súťaže detských folklórnych súborov a postúpili na celoštátnu prehliadku detských folklórnych súborov v Likavke Pod likavským hradom. Pravidelne sa tiež zúčastňujú prehliadky folklórnych súborov Trnavská brána.

Činia sa aj záhradkári

Rozšírený text pod foto: Členovia Slovenského zväzu záhradkárov, ktorý v obci pôsobí, už tradične v priestoroch kultúrneho domu organizujú výstavy ovocia a zeleniny či ochutnávky vín.


Poľovnícke združenie Drop

Členovia poľovníckeho združenia sú podľa slov starostu veľmi aktívni. Starajú sa o celý chotár, ktorý je jedným z najväčších v okrese. Nikdy nezabudnú pripraviť pre zver krmítka a dbajú aj o to, aby mala vždy dostatok vody.

Slovenský červený kríž

Obyvatelia obce, ktorí pôsobia v Slovenskom červenom kríži pomáhajú najmä pri väčších podujatiach, pri ktorých je potrebné zabezpečiť zdravotnú starostlivosť tým, že vytvoria zdravotnícke hliadky. Starajú sa tiež o osvetu v oblasti zdravia medzi občanmi.

V obci majú futbalový i stolnotenisový klub

Práve v týchto dňoch prebiehajú v areály obecného futbalového klubu rekonštrukčné práce. Vynovujú šatne a spoločné priestory. Na tento účel získali dotáciu aj z ministerstva školstva. Na jarné kolo budú teda dobre pripravení.
Už tradične futbalisti organizujú turnaj žiakov Memoriál Jána Janíka, turnaj starých pánov Memoriál Augustína Štefúnku a zakladateľov majcichovského futbalu a počas hodov zasa poriadajú Hodové jedenástky, z ktorých výťažok putuje na mládežnícky futbal. „Náš futbalový klub postúpil vlani do vyššej súťaže a drží sa v strede tabuľky,“ teší sa starosta.
Radosť mu však robia aj stolní tenisti, ktorí postúpili do druhej a tretej ligy.
Stranu pripravila Renáta Kopáčová
Foto autorka a archív obecného úradu

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Nové bývanie a hypotéka za 1,49 %? Pomôže developer
 3. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49%
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 5. Toto sú víťazi súťaže Hermes Komunikátor roka
 6. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 7. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 8. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 1. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 2. Toto sú víťazi súťaže Hermes Komunikátor roka
 3. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
 4. Sodastream sa mení
 5. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 6. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 7. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 8. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 617
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 6 439
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 671
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 971
 5. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 687
 6. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 569
 7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 2 340
 8. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 1 597

Blogy SME

 1. Milan Buno: Zmiznutie tínedžerky na chorvátskom pobreží | 7 knižných tipov
 2. Vladimír Zervan: Mám sa báť?
 3. Michael Achberger: 0 potravín s takmer nulovými kalóriami, ktoré môžete bez obmedzení konzumovať a udržať si štíhlu líniu!
 4. Ivan Čáni: Chcem byť poslancom slovenského parlamentu.
 5. Ján Šeďo: Také typické, našské, alebo prečo onemela učiteľka a my tiež.
 6. Marian Letko: Geneticki sprostí a otupjevjení. Asi sme skutočne takí
 7. Radovan Čipka: Rozhodnutie, ktoré budem možno ľutovať, zverejňujem Prológ
 8. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 13 561
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 9 412
 3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 671
 4. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 772
 5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 251
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 491
 7. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 271
 8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 219
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Dvadsaťštyri stranový časopis plný rád a inšpirácií nájdete vložený v regionálnych novinách MY.


24. mar
Ilustračná fotografia.

Matky majú problém nájsť si prácu, ktorá zodpovedá ich schopnostiam či kvalifikácii. Často sa musia uspokojiť so zle plateným miestom, kde nevyužijú svoj potenciál.


31m

Aktuálne vydanie je už od dnes v predaji.


3 h

Polícia v Trnavskom kraji za minulý týždeň (13. - 19. 3.) vykonala 4221 dychových skúšok na alkohol, o 348 viac ako týždeň predtým.


TASR 16 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Jeden z najväčších hitov nahral len z recesie.


24. mar

Svojou výpoveďou chce pomôcť iným ženám.


26. mar

Automobilka avizuje, že zamestnancom zabezpečí autobusovú dopravu rovnako ako po iné dni.


25. mar

Jazdy historickými vlakmi si obľúbili aj návštevníci spoza hraníc.


14 h

Blogy SME

 1. Milan Buno: Zmiznutie tínedžerky na chorvátskom pobreží | 7 knižných tipov
 2. Vladimír Zervan: Mám sa báť?
 3. Michael Achberger: 0 potravín s takmer nulovými kalóriami, ktoré môžete bez obmedzení konzumovať a udržať si štíhlu líniu!
 4. Ivan Čáni: Chcem byť poslancom slovenského parlamentu.
 5. Ján Šeďo: Také typické, našské, alebo prečo onemela učiteľka a my tiež.
 6. Marian Letko: Geneticki sprostí a otupjevjení. Asi sme skutočne takí
 7. Radovan Čipka: Rozhodnutie, ktoré budem možno ľutovať, zverejňujem Prológ
 8. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 13 561
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 9 412
 3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 671
 4. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 772
 5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 251
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 491
 7. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 271
 8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 219
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu