e je zahrnutý aj dlh, ktorý nemocnici na základe dohody odpustila spoločnosť Veriteľ,“ informoval nás námestník pre ekonomické a prevádzkovo-technické činnosti nemocnice Martin Tabaček.
Táto spoločnosť oddlžovala záväzky zdravotníckych zariadení, ktoré vznikli do konca roka 2004. Tie záväzky, ktoré vznikali od roku 2005, si už nemocnica musí hradiť z vlastných zdrojov.
Spoločnosť Veriteľ je v súčasnosti v likvidácii.
„Na základe zmlúv uzatvorených medzi touto spoločnosťou a nemocnicou však dôjde k zníženiu dlhu trnavskej Fakultnej nemocnice o 664 miliónov korún,“ povedal M. Tabaček.
Podľa neho najväčšiu časť záväzkov nemocnice tvorili záväzky za neodvedené poistné, dodávku energií, liekov, špeciálneho zdravotníckeho materiálu a služby.
Záväzky za dodávku energií, ktoré vznikli do roku 2004 oddĺžila spoločnosť Veriteľ. „Ďalšie faktúry za dodávku energií sa nemocnica snaží hradiť tak, aby nedošlo k prerušeniu ich dodávky, čo sa jej zatiaľ darí,“ povedal M.Tabaček.
Ako však dodal, nemocnici sa zatiaľ nedarí hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom. Hlavným dôvodom sú aj vysoké nadlimity.
„Ide o výkony, ktoré sú síce vykonané, ale zdravotnou poisťovňou nie sú hradené, pretože sú nad zmluvnú cenu. Tieto nadlimity sa mesačne pohybujú v miliónoch korún a aj to je príčinou toho, že nemocnica tvorí dlh. Najvyššie vznikajú najmä za uskutočnené hospitalizácie pacientov a laboratórne výkony.“
Pritom základ prostriedkov, ktoré nemocnica získava pochádza práve od zdravotných poisťovní za hospitalizáciu pacientov.
Ceny za ich hospitalizáciu sa pritom nezvyšovali, aj keď vzrástla DPH a tiež sa zvýšili ceny energií.
Hoci so zadĺženosťou nemocníc neuhradené faktúry neraz súvisia, fakultná nemocnica sa tomu snaží predísť. V tomto roku evidovala jeden exekučný príkaz. Dohodou s exekútorským úradom na splátkovom kalendári sa podarilo vyriešiť aj tento problém tak, aby to nemalo negatívny dopad na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
Petra Nagyová