Štvrtok, 8. jún, 2023 | Meniny má Medard

Predstavujeme obec Šúrovce

Obec sa môže pochváliť bohatou históriou Obec Šúrovce vznikla spojením obcí Veľké šúrovce, Zemianske Šúrovce, Valtov Šúr a Varov Šúr. Podľa staršej literatúry vzniklo pomenovanie obce podľa močiarov a rozbahnených mokrých miest, kde boli na spevnených mi

Obec Šúrovce vznikla spojením obcí Veľké šúrovce, Zemianske Šúrovce, Valtov Šúr a Varov Šúr. Podľa staršej literatúry vzniklo pomenovanie obce podľa močiarov a rozbahnených mokrých miest, kde boli na spevnených miestach predné stráže-varty. Okolo viedla v stredoveku dôležitá obchodná cesta od Baltu cez Čechy až na Balkán.
Prvé písomné doložené správy o Veľkých Šúrovciach a Zemianskych Šúrovciach sú z roku 1241 a 1256, o Varovom Šúri z roku 1423 a o Valtovom Šúri z roku 1426. Archeologické výskumy potvrdili osídlenie už v neolite, ale známe sú aj nálezy z obdobia rímsko-barbarského ako aj z osídlenia veľkomoravského.
Cenným pramenným materiálom k dejinám niekdajších obcí sú známe ich pečate. Obyvateľstvo sa zaoberalo poľnohospodárstvom a chovom hospodárskych zvierat. V Šúrovciach a Valtovom Šúre bolo rozšírené výšivkárstvo, vo Varovom Šúre košíkárstvo.
Medzi najzaujímavejšie historické pamiatky Šúroviec patrí farský kostol svätého Michala archanjela, ktorý bol postavený v rokoch 1793-1811 na mieste starého, ktorý sa spomína už v roku 1322, no je pravdepodobné, že tu bol už v roku 1291, pretože z tohto obdobia pochádza aj zmienka o prvej farnosti. Vybudovaný bol v klasicistickom slohu. V Zemianskych Šúrovciach bola v roku 1869 postavená kaplnka Bolestnej Panny Márie. Na mieste staršej zvonice po utopení štrnástich farníkov, ktorí sa prevážali loďkou cez Váh na púť svätého Urbana, bol v roku 1885 postavený kostolík svätého Jozefa vo Varovom Šúri. Vďaka daru rodákov z Ameriky v roku 1910 postavili kostolík Božského Srdca vo Valtovom Šúri. Pred farským kostolom sa nachádza súsošie Najsvätejšej trojice z roku 1781.
+pohľadnica
Text pod pohľadnicu: Obec má aj svoju pohľadnicu. Nájdete na nej Farský kostol svätého Michala, archanjela, Farskú budovu, Interiér farského kostola s oltárnym obrazom Kozmického Krista a vitrážou svätých Cyrila a Metoda.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Majú nový kruhový objazd

V mnohých slovenských mestách riešia bezpečnejšiu jazdu práve pomocou kruhových križovatiek. Na dedinách je to však skôr raritou. Jednou z prvých lastovičiek môže teda byť práve výstavba okružnej križovatky v Šúrovciach, ktorú skolaudujú už v najbližších dňoch.
Neprehľadná križovatka v centre obce bola pre vodičov veľmi nebezpečná.
S návrhom riešenia prišla Nadácia Ľudovíta Ďuriša zo Šúroviec. Tá iniciovala výstavbu malej okružnej križovatky a vypracovala jej štúdiu.
Križovatka sa vďaka realizácii spomínaného projektu stala prehľadnejšou a stavebnými úpravami vytvorili aj prechody pre chodcov.
Rozšírili aj jestvujúci chodník pred obytnými domami a obchodmi.
Text pod foto: Kruhový objazd skolaudujú už v najbližších dňoch.

SkryťVypnúť reklamu

Pokračuje výstavba kanalizácie

Jednou z najväčších investičných akcií obce je budovanie kanalizácie a domových prípojok, ktoré prebieha v dvoch etapách.
„Viaceré mestá a obce sa na základe investičných projektov zapájajú do čerpania prostriedkov z fondov Európskej únie. Takýmto je i projekt ISPA Splašková kanalizácia Trnavsko, ktorý sa realizuje aj v Mikroregióne Dudváh. Tam patrí i naša obec,“ povedal nám starosta obce Miloslav Richnák.
Druhá etapa výstavby všetkých rozvodov vrátane domových prípojok by mala stáť zhruba 18 miliónov korún.

Zrealizovali rekonštrukciu kultúrneho domu

„Kultúrny dom bol v minulosti dosť zanedbaný. Od jeho vzniku sa do jeho údržby takmer nič neinvestovalo,“ informoval nás starosta..
Čas poznačil najmä strechu ale aj parkety či kuchyňu. V najhoršom stave boli sociálne zariadenia. A práve tie sú podľa slov starostu vizitkou nielen rodiny ale aj spoločnosti. „Záchody v kultúrnom dome boli doslova v dezolátnom stave. Boli hanbou,“ doplnil M.Richnák.
Opravy sa ako prvá dočkala strecha, po nej prišli na rad sociálne zariadenia, dlažby na chodbách a schodisku. Opravili tiež parkety.
Keďže v rovnakej budove sídli aj obecný úrad, zmeny k lepšiemu sa prejavili aj tam. Pribudli dokonca aj bezpečné madlá popri schodisku, aby sa na úrad bez problémov dostali aj starší či menej mobilní občania.
Text pod foto: Po úspešnej rekonštrukcii získal kultúrny dom novú podobu.

SkryťVypnúť reklamu

Hasičov už majú pod jednou strechou

Na spoločnej zlučovacej schôdzi v marci minulého roku sa spojili hasiči zo Šúroviec s tými z Valtovho Šúra.
Po tom, ako sa hasiči v miestnej časti Varov Šúr spojili so šúrovskými hasičmi, mali v obci ešte dva hasičské zbory. Jeden v Šúrovciach, druhý v miestnej časti Valtov Šúr.
„Opodstatnená sa nám javila požiadavka, aby sa aj tieto spojili, pretože sme museli z obecných prostriedkov udržiavať dva hasičské objekty,“ posťažoval si starosta a dodal, že to bola dosť citlivá otázka najmä pre hasičov z Valtovho Šúra.
+Foto

Nájomný dom slúži mladým rodinám

Viac ako jedenásť miliónov korún stál obec nájomný dom s trinástimi nájomnými bytmi, ktorý ešte koncom roka 2003 odovzdala do užívania. V dvoch trojizbových, piatich dvojizbových a šiestich jednoizbových bytoch našli svoj domov mladé rodiny zo Šúroviec.
+Foto

Cintoríny získali novú podobu

Obyvatelia miestnej časti Varov Šúr upravili miestny cintorín. Odpracovali tu desiatky brigádnických hodín. Vybudovali betónové chodníky a zrealizovali aj ďalšie terénne úpravy. Obecný úrad tu preinvestoval približne dvesto tisíc korún.
Vo Valtovom Šúri zasa obec postavila pri Dome smútku prístrešok.
Jednou z najväčších investičných akcií v obci je budovanie domu smútku, pod názvom Dom nádeje na cintoríne v Šúrovciach. Projekt financujú prostredníctvom Nadácie Ľudovíta Ďuriša, ktorá zhromažďovala finančné prostriedky na jeho realizáciu niekoľko rokov. Obec poskytla pozemok.
Text pod foto: Dom nádeje v Šúrovciach čakal na svoju výstavbu niekoľko rokov.

V Šúrovciach majú Šúrovanku

Dychová hudba Šúrovanka pravidelne účinkuje na rôznych spoločensko-kultúrnych podujatiach. Z najznámejších sú to promenádne koncerty, stavanie mája, pochovávanie basy. Nechýba ani na hodových slávnostiach a cirkevných podujatiach. Na jej činnosť prispieva aj Obecný úrad. Máloktorá dychovka sa môže pochváliť tým, že má iba domácich muzikantov.

Nadviazali družobné vzťahy s Hložanmi

V minulosti udržiavala obec kontakty s dedinkou Hložany. Tieto sa jej podarilo obnoviť opäť v minulom roku. Predstavitelia Miestneho spoločenstva Hložany zo Srbska a Čiernej Hory a starosta obce Šúrovce Miloslav Richnák uzatvorili partnerskú zmluvu, ktorou chcú vytvoriť priestor pre rozvíjanie spolupráce na úrovni miestnej samosprávy a medzi jednotlivými ustanovizňami a záujmovými spoločenskými organizáciami v oblasti kultúry, školstva a športu. Ich zámer nadobudol konkrétnu podobu už počas minuloročných letných prázdnin, kedy skupina žiakov z Hložian navštívila Šúrovce. Ubytovaní boli v rodinách a počas týždňa absolvovali výlety do okolitých miest a obec v spolupráci so školou pripravila svojim hosťom rôzne kultúrne a športové podujatia. Deti zo Šúroviec boli zasa v Hložanoch. Nehrozila ani jazyková bariéra, keďže ľudia z Hložian hovoria krásne po slovensky.

Pripravili sa aj na prípadné záplavy

Keďže v obci sa niekoľko domov nachádza v blízkosti rieky Váh, poistili sa. Starosta obce sa rozhodol zakúpiť čerpadlo. „Obecnú kasu vyšlo na 52 tisíc korún, ale môže znamenať veľkú pomoc pre občanov v čase, keď sa začne topiť sneh“, vysvetlil nám starosta obce Miloslav Richnák.

Prvý ročník futbalového turnaja O pohár starostu obce

Pri príležitosti medzinárodného dňa detí zorganizovali v Šúrovciach v minulom roku prvý ročník futbalového turnaja O pohár starostu obce. Futbalisti domáceho tímu si v ňom zmerali svoje sily so svojimi vrstovníkmi zo Zavara, Siladíc a Váhoviec. Zvíťazili domáci a to možno práve vďaka motivácii pána starostu, ktorí chalanom za víťazstvo prisľúbil pečené prasiatko.
„Svoj sľub som samozrejme dodržal a oslava nášho víťazstva spojená s opekačkou na Pažiti prebehla vo výbornej atmosfére,“ pochvaľuje si starosta.
Text pod foto: Z víťazstva mali všetci radosť a oslávili ho ako sa patrí.

V Šúrovciach pri Váhu žil prievozník

Kým v minulosti fungovalo na Váhu niekoľko kômp, tak v minulom roku bola raritou tá medzi Šúrovcami a Vinohradmi nad Váhom. Jej majiteľom bol prievozník František Škorík – dobrovoľník, ktorý ochotne prevážal ľudí na druhú stranu za päť korún. Teraz sa však na istý čas odsťahoval, odišiel do Kazachstanu. Ako nám však potvrdil starosta Šúroviec Miloslav Richnák o rok na jar sa plánuje prievozník vrátiť späť a pokračovať vo svojej práci či skôr koníčku.
+Foto

Ľadovým medveďom sa v Šúrovciach páči

Do Šúroviec sa každoročne v decembri radi vracajú členovia skupiny známych slovenských otužilcov, ktorí sa volajú Ľadové medvede. Prichádzajú sem, aby sa mohli vnoriť do studenej tečúcej vody Váhu. Šúrovčania im vždy vytvoria početnú divácku kulisu.

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 4. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 6. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 1. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 2. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 3. Super zábava, super deň
 4. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 6. Čo priznali rodičia?
 7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 8. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 14 814
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 144
 3. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 646
 4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 8 406
 5. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 736
 6. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 6 026
 7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 953
 8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 631

Blogy SME

 1. Ivan Čáni: Naozaj sú Matovičove „atómovky“ len obyčajné blbosti?
 2. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 1.
 3. Ján Škerko: Putin: "Nenávidím vás Ukrajinci, z celej mojej čiernej duše vás nenávidím!"
 4. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Lorelei (2010) od zoskupenia Scorpions (1965 - 2023)
 5. Jozef Varga: Slayer, parádne tvrdá muzička
 6. Miroslav Ferkl: Priehrada a teror!
 7. Anton Kaiser: 10 rokov výskumov a obnovy hradu Gýmeš
 8. Martin Chovan: Evanjelium Martina pre Martinu
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 18 278
 2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 10 814
 3. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 647
 4. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 796
 5. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 6 976
 6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 796
 7. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 956
 8. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 5 426
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Verejnosť môže návrh pripomienkovať.


11 h

Muž už bol viackrát súdne trestaný.


13 h
Jeden radar pribudne priamo v Trnave, na svetelnej križovatke vedľa vlakovej stanice. Ten bude monitorovať aj jazdu na červenú, či nezastavenie na STOP-ke.

Niektoré miesta pre radary museli zrušiť, polícia sfinalizovala ich zoznam.


13 h
Ilustračná fotografia.

V rámci projektu Závislí na zdraví prinášame zoznam dôležitých kontaktov, kde ľudia v krízových situáciách nájdu pomoc a podporu.


16. máj

Blogy SME

 1. Ivan Čáni: Naozaj sú Matovičove „atómovky“ len obyčajné blbosti?
 2. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 1.
 3. Ján Škerko: Putin: "Nenávidím vás Ukrajinci, z celej mojej čiernej duše vás nenávidím!"
 4. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Lorelei (2010) od zoskupenia Scorpions (1965 - 2023)
 5. Jozef Varga: Slayer, parádne tvrdá muzička
 6. Miroslav Ferkl: Priehrada a teror!
 7. Anton Kaiser: 10 rokov výskumov a obnovy hradu Gýmeš
 8. Martin Chovan: Evanjelium Martina pre Martinu
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 18 278
 2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 10 814
 3. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 647
 4. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 796
 5. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 6 976
 6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 796
 7. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 956
 8. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 5 426
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu