iešťankami a na ich úkor odišli do vyššej súťaže.
Kolektív 14-ročných dievčat navštevuje 8. ročník ZŠ Atómovej, športovú triedu. Spolu existujú už od sezóny 2002/2003 a tak sa poznajú viac ako dokonale. V už spomínanej sezóne sa stali víťazkami Oblastnej súťaže Západ a postúpili na majstrovstvá Slovenska do Košíc. Odtiaľ si pod vedením trénerok Simony Radičovej, Zuzany Žitniakovej priviezli vzácnu bronzovú medailu. O rok neskôr, v sezóne 2003/2004, boli vo svojej lige opäť neprekonateľné. Bez straty čo len jedného bodu postúpili znova na majstrovstvá SR. Tento raz sa konali na ich domácej pôde v Trnave a znova si na hruď mohli zavesiť bronzové medaily. Už vtedy sa ako veľké favoritky súťaže začali javiť mladé basketbalistky Viktórie Košice a Cassovia Košice. Výborne im však sekundovali práve talentované Trnavčanky.
V sezóne 2004/2005 po prvýkrát pocítili trpkosť prehry. „Bolo to v decembri 2004, keď sme hrali zápas s Myjavčankami,“ vysvetľoval vedúci mužstva Ján Jobb. „Zhodnou okolností nám vtedy ochoreli viaceré opory, napriek tomu sme zápas prehrali len veľmi tesne. Po sčítaní všetkých zápasov to bola naša prvá prehra po 70 zápasoch v lige,“ priznal J. Jobb prekvapujúce číslo. Bilanciu v lige mali naďalej slávistky výbornú a tak si bez problémov vybojovali postup na majstrovstvá SR, kde obsadili 5. miesto. O ich umiestnení však rozhodovalo len vzájomné skóre s tretím Ružomberkom a štvrtou B. Bystricou. Dievčat sa ujala trénerka Božena Jacková, ktorá sa predtým venovala ženám hrajúcim v 1. lige. Svoje zverenkyne priviedla v aktuálnej sezóne na 3. miesto svojej skupiny Oblastnej súťaži Západ. Práve z tejto priečky putovali dievčatá do už spomínanej baráže s Piešťanmi. S tými na domácej pôde síce prehrali, ale vonku si už víťazstvo nenechali ujsť a postúpili na základe lepšieho skóre do kadetskej celoslovenskej ligy.
„Radosť z postupu sme mali skutočne veľkú. Veď sme len druhým tímom v Trnave, ktorý hrá celoslovenskú súťaž. Máme silných súperov, Cassoviu a Viktoriu, Ružomberok, Nitru, B. Bystricu. Vlastne každý súper vzhľadom nato, že prvýkrát hráme takúto súťaž je pre nás ťažký. Je to pre dievčatá obrovská škola, zbieranie skúseností, dalo by sa povedať, že je to pre ne dlhodobý turnaj. Dvojičku v lige tvoríme s bratislavskými Lúkami. Znamená to, že keď hráme na východe alebo v Poprade, podľa možností cestujeme tam s Bratislavčankami a počas dvoch dní odohráme zápasy s oboma súpermi my aj Lúky. Od prvého zápasu s Popradom sme citeľne oslabení o zranenú kapitánku D. Jakabovičovú, pre ktorú sa predčasne skončila sezóna “.
Húževnaté basketbalistky majú v kadetskej súťaži silnú motiváciu. Na zápas s Ružomberkom nastúpili na palubovku po zápase žien extraligy, v ktorých majú mnohé svoje vzory. Keďže navštevujú športovú triedu, tak majú štyri hodiny športovej prípravy v predpoludňajších hodinách a štyri jednofázové tréningy v popoludňajších hodinách do týždňa. To, že sa dostali až do kadetskej ligy je samozrejme okrem práce basketbalového výboru na čele s jeho predsedom Karolom Ábelom aj veľká zásluha riaditeľky školy Jozefíny Hrašnovej, trénerky športovej prípravy Zuzany Žitniakovej, rodičov, sponzorov, mesta Trnava, AŠK Slávia a súčasnej trénerky Boženy Jackovej.
Dievčatá majú za sebou v kadetskej súťaži už deväť zápasov a dokazujú, že vôbec nie sú do počtu. V náročnej konkurencii niektorých družstiev, ktoré majú hráčky v priemere o dva roky staršie ako Trnavčanky už dokázali vyhrať dve stretnutia.
Na obalamutenie súpera majú navyše dievčatá dve vynikajúce zbrane. V tíme hrajú až štyri Dominiky, takže len ony medzi sebou vedia, ktorá má akú prezývku. Ešte silnejšou zbraňou je nasadenie dvojičiek Silvie a Natálie Horváthových do zápasu.
O úspechoch trnavského ženského basketbalu sa môžu okrem iných úspešných bývalých hráčok Slávie priaznivci najnovšie presvedčiť pri pohľade na odchovankyňu Regínu Palušnú, ktorú si odborníci všimli práve na majstrovskom turnaji. Zverbovali ju do Košíc, kde hrá za miestu Viktóriu a vo svojich šestnástich rokoch je druhou najlepšou strelkyňou ženskej extraligy.
Tatiana Čuperková