Obce i mestá majú povinnosť spracovávať kompostovaním odpad, ktorý vzniká pri kosení trávy, rezaní konárov či upratovaním záhrad.
V trnavskom regióne má kompostáreň mesto Trnava a mesto Piešťany. ,,V Trnave funguje už od roku 1999 a neskôr sme ju rozšírili. Spĺňa všetky európske normy. Okolitým obciam môžeme v prípade potreby poskytnúť drvičku a naše skúsenosti s kompostovaním,“ vyjadril sa pre MY-Trnavské noviny hovorca mesta Pavol Tomašovič.
,,My sme spracovanie biodpadov spustili už pred štyrmi rokmi. Máme v prenájme plochu, ktorá bola dovtedy nevyužívaná a sem vozíme odpad z verejnej zelene i zo záhrad, ktorý ľudia najprv odovzdávajú do zberného dvora,“ informoval nás Ján Baranovič z Mestského úradu v Piešťanoch.
V minulom roku zaviedli do domácností nádoby na bioodpad. ,,Takže už len rozširujeme začatý proces separácie. Týmto chceme zabrániť šíreniu ilegálnych skládok,“ dodal.
Hlohovčania na mestskom zastupiteľstve v októbri minulého roka schválili založenie spoločnosti s ručením obmedzeným. Tá má nakladať s odpadmi. Mesto je spoločníkom s 50-percentným podielom. Kompostovanie biomasy zabezpečili prostredníctvom súkromnej firmy.
V obciach je však situácia s kompostovaním bioodpadov zložitejšia.
,,U nás určite zavedieme hospodársky dvor, na ktorom budeme spracovávať odpady. Pripravujeme aj dohodu s dvomi súkromnými chovateľmi oviec, ktorí budú odoberať pokosenú trávu. Zatiaľ však máme pripravené provizórne riešenie – kontajnery,“ povedala nám starostka obce Smolenice Pavlína Hornáčková.
V Trstíne budú riešiť celú situáciu na obecnom zastupiteľstve. ,,U nás ľudia kompostujú odpad v záhradách. Ale chceme pre obec zakúpiť drtič haluzoviny, aby ju občania nespaľovali,“ vysvetlila starostka Dagmar Kurincová. V obci v súčasnosti využívajú na skladovanie biodopadu jamu za cintorínom, kam dávajú trávu a lístie. ,,Legálne kompostovisko nemáme. V rámci združenia obcí Biela Hora, sme pripravili strategický plán, ktorý by sa mal začať v blízkej dobe realizovať,“ doplnila starostka.
Ani obec Biely Kostol nemá kompostáreň. ,,Pripravujeme vybudovanie zberného dvora plastov, papiera, domového odpadu a sem chceme dotiahnuť aj kompostáreň. Všetko financujeme z nášho rozpočtu. Nemáme dobré skúsenosti s projektami Európskej únie, príliš nás to vyčerpáva a peniaze nemáme,” povedal starosta Jozef Adámek.
V Trakoviciach vytvorili spoločne s Ratkovcami a Žlkovcami partnerský projekt na výstavbu kompostárne. ,,Teraz čakáme, či prejde. Ak nebudeme úspešní, musíme nájsť iné spôsoby legálneho spracovania,” doplnila starostka obce Helena Hercegová.
Dechtice kompostáreň nemajú ani nepripravujú. ,,Spolupracujeme so súkromnou firmou, ktorá nám odváža separovaný i biologický odpad,” povedal starosta obce Karol Zachar.
Od začiatku roka musia obce a mestá zabezpečiť zhodnotenie bioodpadu zo záhrad, parkov, cintorínov a inej zelene. Podľa zákona ho nesmú spaľovať ani skládkovať.
Rasťo Piovarči