chy a Morava, Rakúsku, Poľsku, Maďarsku i na Slovensku. Množstvo lietadiel bolo počas týchto letov poškodených alebo zostrelených.
O nich a ich posádkach dáva nahliadnuť výstava Let bez návratu vo Vlastivednom múzeu v Hlohovci, ktorá sa začala minulú stredu. Zachytáva osudy štyroch lietadiel, ktoré spadli nad územím západného Slovenska.
Prvým lietadlom Consolidated B-24J Liberator letela desaťčlenná posádka. ,,Ich úlohou bolo zničiť železničnú stanicu v Bratislave, no pre zlé počasie sa obrátili na Devínsku Novú Ves. Pri Stupave ich napadlo 20 nemeckých stíhačiek,“ povedal pre MY-Trnavské noviny Jozef Urminský, riaditeľ Vlastivedného múzea V Hlohovci. Poškodené boli tri bombardéry, ktoré spadli pri Malženiciach, Bučanoch a Györy.
Ďalšími vystavenými zostatkami lietadla sú časti Boeningu B-176 prezývaného aj lietajúca pevnosť. ,,Malo veľmi zaujímavý osud. Štvorčlenná posádka sa po zostrelení katapultovala a lietadlo len s autopilotom doletelo k Topoľčanom nad pohorie Tribeč a tam narazilo do vrchu Brloh,“ vysvetlil nám J. Urminský.
Tretím exponátom sú časti lietadla Lockheed P-38 Lightning. Posádku tvoril len jeden muž. Ten sa s lietadlom zrútil pri Griňave, dnešnej súčasti Pezinka. Pilot zahynul.
Tieto tri kusy lietadiel vyrobili v USA. Štvrté pochádza z Nemecka, známy Messerschmidtt Me 410 A-1. ,,Zaujímavosťou týchto posledných dvoch lietadiel je, že boli zostrelené v jeden deň počas jednej vojenskej akcie,“ doplnil riaditeľ. Nemecké lietadlá napadli americké lightningy a asi sa vzájomne zostrelili v blízkosti obce Doľany. ,,Nemôžeme to potvrdiť, ale je vysokopravdepodobné, že sa to tak stalo."
Myšlienku pre usporiadanie tejto zvláštnej výstavy mal Jozef Urminský. Výstavu pripravili Tibor Díte, Boris Súdny, Marek Greguš a Pavol Januščák.
Potrvá do 1. apríla.
Rasťo Piovarči