Novela zákona o integrovanom záchrannom systéme zavádza jednotné značenie vozidiel záchranných zložiek symbolom SOS 112. Autá hasičov, záchranárov, horskej a banskej záchrannej služby a vozidiel kontrolných chemických laboratórií CO budú musieť byť týmto symbolom označené najneskôr do 30. júna 2007.
Zostavu operátorov koordinačného strediska budú tvoriť zástupcovia krajského úradu, ministerstva zdravotníctva a Hasičského a záchranného zboru. Pri ohrození či krízovej situácii pribudne aj zástupca Policajného zboru, ak o to požiada krajský úrad. Od tohto roka sa zároveň z 8 percentných odvodov zo zákonného poistenia motorových vozidiel bude hradiť aj budovanie komunikačnej a informačnej infraštruktúry IZS.
***
Poslancom, ktorí nie sú dlhodobo uvoľnení na výkon funkcie bude možné od 1. februára poskytnúť za výkon funkcie odmenu v každom roku najviac vo výške 20-násobku minimálnej mesačnej mzdy. V súčasnosti je to asi 130-tisíc korún. Vyplýva z novely zákona o samospráve vyšších územných celkov. Členovia komisií, ktorí nie sú poslancami, budú mať nárok na odmenu v maximálnej výške 10-násobku minimálnej mesačnej mzdy. Uplatnenie limitujúceho mechanizmu v odmeňovaní vyšlo z iniciatívy predsedov samosprávnych krajov. Zjednotenie odmeňovania poslancov a určenie hornej hranice pomôže ušetriť finančné prostriedky.
***
Novela zákona o mene a priezvisku umožní slovenskému štátnemu občanovi, ktorý má aj ďalšie štátne občianstvo, používať svoje priezvisko v podobe, ktorá je v súlade s právom alebo tradíciou inej krajiny, ktorej je štátnym občanom. Aplikujeme tým záväzné európske precedenčné právo v podobe rozsudku Súdneho dvora Európskych spoločenstiev z 2. októbra 2003 v prípade Garcia Avello. Novela ďalej umožní každému, kto dovŕšil 18 rokov určiť si druhé a tretie meno, pokiaľ mu ho neurčili rodičia. Maloletá osoba staršia ako 15 rokov musí s ďalším menom vyjadriť písomný súhlas s úradne osvedčeným podpisom. Novela takisto ruší pravidlo, podľa ktorého sa meno dieťaťa do času, kým nie je určené otcovstvo určuje vyhlásením matky, čo umožňuje určiť dieťaťu iné meno po určení otcovstva. Úpravu zaviedol nový zákon o rodine účinný od februára 2005. Rodičia budú mať aj po určení otcovstva možnosť požiadať o povolenie zmeniť meno dieťaťa. V prípadoch, kedy je potrebné na zmenu mena a priezviska povolenie, budú rozhodovať namiesto súčasných matričných úradov obvodné úrady.
Zápis v matrike musí byť od 1. februára vykonaný bezodkladne, najneskôr však do dvoch mesiacov od oznámenia o narodení, uzavretí manželstva či oznámenia o úmrtí. Zmenu prináša novela zákona o matrikách, ktorá reaguje na problémy z aplikačnej praxe.
Zápis v osobitnej matrike, ktorá eviduje narodenia, uzavreté manželstvá a úmrtia štátnych občanov mimo územia Slovenska sa bude musieť uskutočniť do troch mesiacov. Určenie lehoty vychádza z praxe, nakoľko po vstupe Slovenska do EÚ výrazne vzrástol počet žiadostí o zápis do osobitnej matriky. Doteraz lehoty pre zápisy do matrík zákon neurčoval.
Cudzinci bez trvalého pobytu, ktorí na Slovensku obchodujú, študujú alebo dovolenkujú budú môcť uzavrieť manželstvo na ktoromkoľvek matričnom úrade. Podľa doterajšej úpravy nemali možnosť uzavrieť manželstvo na území Slovenska cudzinci bez trvalého pobytu na Slovensku.
Ustanovuje sa tiež spôsob určenia dátumu úmrtia v matrike v prípade nájdenia mŕtvoly, keď lekár neurčil presný dátum úmrtia. Ak lekár určí aspoň mesiac úmrtia, bude zapísaným dňom úmrtia posledný deň mesiaca, ak určí len rok úmrtia, bude to posledný deň roka. Dátum úmrtia má vplyv na mnohé skutočnosti týkajúce sa osobného stavu pozostalých, napríklad na deň zániku manželstva smrťou jedného z manželov, pri určovaní otcovstva a pod.
Novela takisto oslobodzuje od poplatkov za udelenie štátneho občianstva presídlencov z Ukrajiny z oblasti Černobyľu.
Zdroj: ministerstvo vnútra