Samostatnej výtvarnej tvorbe umeleckej fotografie s tematikou Obrazy – silné žiariče sa Ivan Cích venuje už dvanásť rokov.
Po zvládnutí teórie investoval do technického vybavenia ateliéru. Prvú výstavu takýchto obrazov mal v roku 2001 v Piešťanoch. Odvtedy jeho obrazy videli v mnohých slovenských mestách.
Od štvrtka minulého týždňa si môžu najnovšiu kolekciu 87 obrazov pozrieť aj návštevníci výstavy Pohladenie duše v Západoslovenskom múzeu v Trnave.
„Odtrhli sme sa od prírody a ona nám to vracia formou civilizačných chorôb. Stali sme sa súčasťou množstva energií, v ktorých sa nevieme orientovať. Človek je schopný rozoznať dobro od zla svojimi pocitmi. Najúčinnejší spôsob je locírovanie pomocou zón na dlani ruky. Výstava môže slúžiť aj na otestovanie. Pocit tepla vyvoláva pozitívna energia. Kto cíti silný prievan, musí sa nad sebou zamyslieť. Obrazy, ktoré v nás vyvolávajú pocit chladu, nie sú určené pre nás,“ vysvetlil na vernisáži Ivan Cích.
Podľa neho, vystavované obrazy sú schopné harmonizovať prostredie a tým dlhodobo pôsobiť na človeka. Pôsobia ako žiariče, schopné zneutralizovať geopatogénne zóny. Aktivizujú sa svetlom a počas tmy sa regenerujú.
Na pocity sme sa spýtali niekoľkých návštevníkov výstavy. Jedni potvrdili teplo, iní chlad alebo nič. Prievan nepociťoval nikto z oslovených.
Ivan Cích, syn Kolomana Cícha, zakladateľa novinárskej fotografie na Slovensku, vyrastal obklopený fotografiou. I sám sa začal venovať novinárskej fotografii. Neskôr ho zlákala umelecká. Pripravil niekoľko fotografických výstav doma i v zahraničí. Spolupracoval aj na audiovizuálnych programoch s režisérmi Roháčom a Jakubiskom.
Okrem autorom predstavenej arteterapie, aktuálnu výstavu možno prijať aj ako jeho citlivé vnímanie umeleckého videnia a zaujímavej farebnej kompozície s výrazným kontrastom a dynamikou niektorých obrazov, alebo s úžasným pokojom v iných. Výstava potrvá v múzeu do 23. marca. Na marec pripravuje autor v múzeu aj prednášku o vplyve obrazov na človeka.
Janka Pekarovičová