Utorok, 9. august, 2022 | Meniny má Ľubomíra

Plesová sezóna sa práve začala!

Na istom reprezentatívnom plese tancovali partneri latinsko-americké tance. ,,Oblečenie tanečnice bolo veľmi intímne. Naraz sa jej z ničoho nič odopli šaty a ona tam ostala stáť len v sexi nohavičkách a podprsenke,“ spomína na pikantné zážitky z plesov Ľu

dovít Moder, diplomovaný učiteľ tanca v Hlohovci. Publikum i tanečníci zostali v šoku. ,,Niečo podobné by som chcel, aby sa stalo aj na hlohoveckom mestskom plese. Pre všetkých prítomných by to bol darček, čerešnička na smotánke,“ zasníva sa. Tanečnica však už bola natoľko skúsená, že šaty si zdvihla, priviazala a pokračovala v tanci. Diváci boli vo vytržení.

Z histórie plesov
Už v polovici pätnásteho storočia vznikli takzvané zábavy pre bohaté vrstvy, šľachtu, panstvo. Tí na pozvanie tancovali a vychutnávali si radovánky v bohatých sídlach.
,,Prvý ples pre verejnosť sa uskutočnil neskôr, v roku 1715 v parížskej opere. Hostia si zaplatili vstupenku, neposielali sa žiadne pozvánky. Vstupné bolo veľmi drahé, ale kto na to mal, mohol sem prísť,“ vysvetľuje Ľ. Moder.
Ľuďom však stálo míňať peniaze za to, aby sa dostali medzi francúzsku smotánku. Tento zvyk sa postupne rozšíril do celej Európy. Veľké plesy sa konali v Budapešti a ten najznámejší vo Viedni. ,,V súčasnosti patrí medzi najluxusnejšie. Stretáva sa tu smotánka z celého sveta. Celoživotným snom Rakúšanov je sa na tento ples dostať.
Pre nás je to finančne neúnosné, cena vstupenky sa pohybuje od 40 tisíc až po 250 tisíc korún,“ hovorí učiteľ tanca. Túžbou každého tanečníka je dostať sa na takýto ples. ,,Ja chcem len precítiť v čom to je, nemám záujem si zatancovať s prominentnými hosťami a ukázať, či som lepší alebo horší tanečník.“
Najväčší rozmach zaznamenali plesy v období Štraussovcov vo Viedni. Vtedy prišli s viedenským valčíkom, čo bol úplne nový tanec. ,, Veľmi dlho ho zakazovali, pretože partneri sú pri tanci v tesnom kontakte. A najmä cirkev niečo také nepripúšťala,“ vysvetľuje Ľ. Moder.
Povolili ho až neskôr. Nakoniec sa z neho stal najobľúbenejší tanec všetkých plesov. ,,Takto prešla tradícia do Viedne, v Paríži zanikla. Je to taká prehliadka garderób a musí to byť nádherný zážitok, keď niekoľko tisíc hostí tancuje valčík,“ nadchne sa učiteľ tanca.
Samozrejme, neexistovali plesy len pre najbohatšie vrstvy. Vznikali i fašiangové zábavy, ktoré pretrvávajú dodnes. ,,Tie už boli určené pre menej majetných ľudí, ktorí sa v zimnom období chceli zabaviť. Od troch kráľov až popopolcovú stredu,“ komentuje. Novodobým fenoménom je tradícia školských plesov. ,,Vzniká i množstvo iných plesov smotánky, ktoré však nie sú snobské a majú kvalitnú úroveň,“ tvrdí Ľ. Moder.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je ples a ako sa naň obliecť
,,Ples je najvyššia úroveň zábavy. Ak dostaneme pozvánku, musíme si všimnúť, či nie je vpravo dole napísané predpísané povinné oblečenie,“ tvrdí Ľ. Moder. Existujú plesy, na ktoré sa bez pozvánky a príslušného oblečenia nedostanete. Pre pánov býva povinný frak, pre dámy večerná róba. Plesy, na ktorých sú páni vo frakoch, sú veľmi výnimočné, napríklad ten vo Viedni.
Najčastejšie oblečenie pre mužov je smoking, prípadne večerný spoločenský oblek s fazónkou, bielou hodvábnou košeľou so stojačikom. ,,Podľa súčasného bontónu vesta môže i nemusí byť. Muž však musí mať čierne smokingové nohavice, čierne ponožky minimálne do polovičky lýtok, najlepšie však pod kolená,“ dopĺňa. A lakové topánky – lakovky. Pozor na motýlikov, k fraku treba použiť výlučne bieleho, k smokingu čierneho a výnimočne môže byť bordový alebo tmavomodrý.
Vždy platí určitý spoločenský protokol a pravidlá. ,,Každý účastník by mal ovládať niekoľko základných tancov. Nesmieme ísť na ples s myšlienkou, že nebudeme tancovať. To radšej ostaňme doma,“ komentuje.
Je to výnimočná udalosť, ktorú si treba vychutnať. Každá dáma sa teší, že si dosýtosti zatancuje na istej spoločenskej úrovni. ,,Znamená to, že všetci účastníci plesov musia mať absolvované kurzy spoločenského tanca a spoločenského správania, prípadne nejaký rýchlokurz.“ Vo vyspelých krajinách je samozrejmosťou mať takéto vzdelanie. U nás sa zatiaľ tanečné služby využívajú menej. Plesy u nás ešte nie sú v takom ponímaní ako vo vyspelých krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Tanec a pocity
,,Ja mám veľmi zvláštnu tanečnú históriu. Ako mladý som zbožňoval džíny, lenže tie na ples nepatria. Ja som si ich nosil v batohu. Po čase som zo seba zhodil elegantné oblečenie a už tu boli problémy s usporiadateľmi. Dnes viem, že sa to nepatrí, no myslím, že to patrí k mladosti,“ spomína dnes 48-ročný učiteľ tanca.
Na plesy nechodia stredoškoláci, tým patria diskotéky. Až postupne po stužkových slávnostiach a vo vysokoškolskom veku dospejú a ,,príde to úplne samo, že dostanú chuť navštíviť nejaký ples alebo slušne zorganizovanú zábavu“.
Ženy odjakživa inklinujú k tancu, a preto požadujú od partnerov, aby sa k nim pridali. ,,A to je obrovská výhoda pre mužov, ktorí k tancovaniu majú vzťah,“ domnieva sa Ľ. Moder.
Pre všetkých učiteľov tanca, v ktorejkoľvek zemi, existuje svetový tanečný program. Tance, ktoré sa vyučujú na Slovensku, sú tie isté, aké sa vyučujú v USA alebo v Japonsku. ,,Teraz v čase cestovania ani nevieme, kedy sa nám tanec zíde. A ženy sú blaženosťou bez seba, keď chlap ovláda tanec,“ potvrdzuje Ľ. Moder staré overené pravidlo.
Pre tanečníka je nezaplatiteľný pocit, ak sa partnerka k nemu postaví. ,,Toto doprajem všetkým chlapom, pretože je to niečo úžasné! Pre mňa je to viacej ako keby mi dal niekto finančnú odmenu, no ten pocit treba dosiahnuť,“ rozjíma Ľ. Moder.
Pripomína, že partneri netancujú v prvom rade pre seba, ale pre partnerky. ,,Ak jej dáme pocit radosti, dostávame obrovskú odmenu, pretože ona vie dať najavo, že sa cíti dobre.“
V roku 2000 otvárali v Hlohovci kurzy tanca pre dospelých a seniorov. Väčšina mužov tvrdila, že sa sem prihlásili kvôli partnerke. Chceli jej dať darček k meninám alebo narodeninám. ,,Ani nevedeli, akú radosť spôsobili svojim manželkám,“ zaspomína na začiatky kurzov.

SkryťVypnúť reklamu

***

Na Slovensku zatiaľ vnímanie tanca funguje úplne inak ako vo svete. Tam manažéri, doktori, právnici i ľudia z iných profesií potrebujú relax, odreagovanie od povinností a každodenných starostí. ,,Preto zakladajú a navštevujú množstvo tanečných klubov a škôl. A chodia sem i sedemdesiatroční návštevníci, ktorí sa neustále zúčastňujú aj súťaží. Tešia sa na elegantné oblečenie, stretnutia, vystúpenia,“ dodáva s úsmevom Ľ. Moder.
Tanec je kultúra tela, upokojuje aj myseľ človeka. Ak zaujme, ostáva láskou na celý život.

Rasťo Piovarči

Čo by obaja partneri mali ovládať:
Valčík a jeho základných 6 jednoduchých krokov. Známu kolísku raz-dva-tri- dva-dva-tri. ,,Zohrané páry vedia tancovať do kruhu i po obvode sály,“ hovorí Ľudovít Moder.
Polku, ktorá pozostáva zo štyroch základných krokov. ,,To sa musí človek naučiť, nemôžem prísť na ples s tým, že odpozorujem ako tancujú iní.“
Tango, ktoré ma tiež štyri jednoduché kroky. ,,A tie sa dajú využiť i na iné tance, napríklad na foxtroty.“
Anglický waltz a jeho šesť krokov, tri vpred a tri vzad.

,,Toto sú základné tance, ak ich ovládame, na plese sa nestratíme. Musíme sa však vedieť i pohybovať a dodržiavať protokol spoločenského oblečenia.“
Na plese, i keď hrajú disco hudbu, nie je možné odhodiť saká, vesty, motýliky a ísť tancovať s rozopnutými košeľami.
Vždy musíme ostať oblečení. Podľa bontónu sa nesmieme spotiť pri tanci tak, aby sme sa cítili zle. ,,Skôr než sa upotím, idem si sadnúť.“ Dôležitou zásadou je, že partnerka, napriek tomu, že tancuje lepšie než jej spoločník, by ho nemala viesť a navigovať. ,,Neplatí emancipácia, vedúci je vždy len partner. Myslím, že je to pre nás veľká vymoženosť. Partnerke stačí, ak je ladná a vie sa prispôsobiť pohybom partnera. Vtedy je to krásne.“
Pri nástupe na parket partner doprevádza partnerku po pravej strane. Ide krátkymi krokmi, ona má byť vytiahnutá, vysmiata, pyšná a teší sa na tanec. ,,Napriek tomu, že jej partner šliapne občas na nohu, prípadne roztrhne nechtiac šaty, musí sa neustále usmievať a nedávať mu najavo, že je drevo,“ zavtipkuje Ľ. Moder.
Z plesu odchádzame okolo pol druhej až druhej hodiny nadránom. Keď ples trvá dlhšie, i tak by sme mali ísť preč. ,,Nie je nič horšie ako unavení, upotení a opití účastníci plesu. Môžu len pokaziť dobrý dojem z celého večera. V najlepšom treba odísť!“ Na ples nechodíme preto, aby sme popíjali množstvá alkoholu, my ho ideme slušne konzumovať.

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prehľad a automatizácia
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 4. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina
 1. Prehľad a automatizácia
 2. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 3. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 4. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 7. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 8. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 402
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 10 016
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 7 689
 4. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 4 154
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 266
 6. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 2 883
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 1 784
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo 1 671

Blogy SME

 1. Michala Guľasová: Katja Pantzar - Fínske štastie – knižná recenzia
 2. Miroslav Ferkl: Čo môže byť ešte horšie?
 3. Martina Paulenová: Naše deti nepoznajú televíziu ani YouTube
 4. Miriam Studeničová: Fantastické a neuveriteľné informácie o fenoméne ľudskej radosti
 5. Kristína Jakubičková: Kniha dokáže aj zachrániť život(y)
 6. Peter Fiabáne: Ak chceme mestá bez billboardov, volební kandidáti by mali ísť príkladom
 7. Štefan Vidlár: O kem to asi je?
 8. Rastislav Puchala: Krajina krajšia ako Xanadu
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 126 792
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 27 203
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 11 276
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 9 717
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 6 156
 6. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 3 908
 7. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 3 822
 8. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 3 548
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Spoločnosť OKAY je už viac ako štvrťstoročie významným predajcom elektra a nábytku.


7 h
Obnova plavárne v Trnave odštartovala včera.

Na obnovu plavárne na Prednádraží prispeli aj kraj s mestom. Chcú si vykopať viac hodín pre verejnosť.


3 h
Kandidáti na post primátora Trnavy. Peter Bročka, Zuzana Bošnáková, Braňo Baroš, Matej Lančarič a Marián Galbavý.

Trnava má zatiaľ päť kandidátov na post primátora.


7 h

Minulý týždeň sme informovali, že v pondelok zmiznú zákazové značky. Domáci nás informovali, že sa tak nestalo.


9 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Lukáš sa zo stanovačky nevrátil, zomrel po páde zo skaly.


11 h

O post župana zabojuje Jaroslav Baška, Peter Máťoš a Anton Kysel.


8. aug

39-ročný muž je nezvestný od včerajšieho rána.


(tn) 9 h

Jeden z podvodníkov je zadržaný v Čechách. Druhého zatiaľ stíhajú na slobode.


8 h

Blogy SME

 1. Michala Guľasová: Katja Pantzar - Fínske štastie – knižná recenzia
 2. Miroslav Ferkl: Čo môže byť ešte horšie?
 3. Martina Paulenová: Naše deti nepoznajú televíziu ani YouTube
 4. Miriam Studeničová: Fantastické a neuveriteľné informácie o fenoméne ľudskej radosti
 5. Kristína Jakubičková: Kniha dokáže aj zachrániť život(y)
 6. Peter Fiabáne: Ak chceme mestá bez billboardov, volební kandidáti by mali ísť príkladom
 7. Štefan Vidlár: O kem to asi je?
 8. Rastislav Puchala: Krajina krajšia ako Xanadu
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 126 792
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 27 203
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 11 276
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 9 717
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 6 156
 6. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 3 908
 7. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 3 822
 8. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 3 548
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu