opoldov) ani Ivanovi Borovskému (Vrbové).
Koniec koncov, odkedy začal platiť nový infozákon, ostatným neostávalo nič iné, ako s odpoveďami predsa len vyrukovať na svetlo božie.
Novela informačného zákona vstúpila definitívne do platnosti. Daňoví poplatníci tak môžu od začiatku nového roka uplatniť svoje právo a dozvedieť sa o výške platov predstaviteľov samosprávy či štátu. Takisto budú verejné aj doteraz tajné rokovania zastupiteľstiev o využití verejných zdrojov na financovanie ich odmien.
Tým primátorom, ktorí sa bránili verejne hovoriť o výške svojich príjmov, už tentoraz nič nemuselo stáť v ceste. Len zákon. A ten platí aj pre nich.
Primátor Galanty
Alexander Mézeš
Ako prvý ohľadne svojho mesačného platu reagoval primátor mesta Galanta Alexander Mézeš. „Moja výška mesačného príjmu predstavuje 62 300 korún, čo je hrubá mzda,“ informoval nás.
Čistý príjem galantského primátora vykazuje za mesiac 46 922 korún. Na ďalšie otázky A. Mézeš odpovedal skôr vyhýbavo, ako konkrétne. Neoboznámil nás kedy, čo a o koľko bolo naposledy zvyšované. Jeho odpoveď znela: „Zmena platu primátora sa uskutočňuje vždy k 1. aprílu bežného roka na základe každoročnej zmeny priemernej nominálnej mzdy zamestnanca hospodárstva SR, z ktorej sa odvodzuje aj plat primátora.“
Mlčal aj pri otázke, či mu vôbec mestské zastupiteľstvo nejakú odmenu schválilo. Alebo žeby to bolo až 50 percent z jeho mesačného platu? A tak nečudo, že ohľadne spokojnosti so svojím príjmom nás iba odbil: „Sú aj dôležitejšie veci ako príjem primátora.“
Primátor Piešťan
Remo Cicutto
Ani piešťanský primátor a novozvolený poslanec Trnavského samosprávneho kraja neodpovedal na otázku, či je s výškou svojho platu spokojný. „Mesačná výška môjho príjmu bola stanovená na základe uznesenia mestského zastupiteľstva, a to vo výške 57 tisíc korún. Uznesením zo dňa 29. apríla 2005 bol môj plat upravovaný podľa vzorca,“ informoval nás primátor Piešťan.
Ak si teda vynásobíme priemernú mzdu v národnom hospodárstve za rok 2004, čo predstavuje 15 825 korún s koeficientom 3,21, jeho mesačná výška príjmu vyjde zaokrúhlene na stovky na 50 800 korún.
Zastupiteľstvo mu ju naposledy zvýšilo v máji, kedy mu priznalo 1,4 násobok z jeho platu. „To je 71 200 korún,“ potvrdil nám R. Cicutto. Dodal: „Môj plat je základný, netvoria ho žiadne pravidelné príplatky ani iné mesačné odmeny.“
Napriek tomu mu mestské zastupiteľstvo prvú odmenu schválilo za obdobie november 2003 – október 2004 vo výške 136 800 korún. „Druhá odmena bola schválená za obdobie november 2004 – október 2005 vo výške 156 000 korún,“ oznámil nám.
Primátor Hlohovca
Ján Dlhopolček
71 600
Trochu inak je to s hlohovským primátorom, poslancom Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) i Trnavského samosprávneho kraja Jánom Dlhopolčekom.
„Výška jeho mesačného príjmu ako primátora mesta je stanovená Zákonom o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest v hodnote 51 040 korún,“ odpovedala nám hovorkyňa mestského úradu Eva Uhráková.
Osobné ohodnotenie predstavuje 40 percent jeho mesačnej mzdy, čo je zaokrúhlene 20 500 korún. „Príjem poslanca národnej rady je vo výške 47 500 korún, ktorý je stanovený zákonom o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov. Poslancovi patria aj paušálne náhrady a náhrady ďalších výdavkov v hodnote 38 000 korún, ktorých výšku určuje národná rada,“ dodala.
Čo sa však týka poberania príjmu, primátor J. Dlhopolček poberá iba plat poslanca NR SR. Jeho plat primátora mesta sa odvádza na osobitný účet a financie z neho slúžia na charitu, dobročinné účely alebo kultúrne, sociálne a mnohé iné aktivity.
Ako nám povedala E. Uhráková odmeny primátora sa udeľujú na základe dosiahnutých výsledkov zvyčajne raz do roka. Predstavujú navrhovanú výšku do 30 percent ročného príjmu. Výška príjmu Jána Dlhopolčeka je primeraná pôsobeniu v zákonodarnom zbore, ako aj v riadení samosprávneho orgánu a mesta. Na základe tejto skutočnosti sa preto dobrovoľne druhého príjmu vzdal.
Primátor Serede
Ján Lehota
„Mesačná výška môjho platu je stanovená zákonom a je nasledovná: minimálny plat predstavuje 44 500 korún, ktorý bol zvýšený o 0,5 násobok, čo je 22 250 korún. Mesačne vychádza spolu na 66 750 korún,“ informoval nás primátor.
Tento plat je účinný od 1. mája 2005. Jeho zmena sa týkala oboch položiek - minimálneho a od neho sa odvíjajúceho zvýšenia tohto platu. Zvýšenie celkového mesačného príjmu tak predstavovalo 6 150 korún.
„Odmeny sú vyplácané dvakrát ročne. Ich výšku schvaľuje mestské zastupiteľstvo spravidla v júni a decembri. V prvom polroku 2005 mi schválili 23,36 percent zo súčtu platov a v druhom pol roku 27,6 percent,“ konštatoval J. Lehota.
Čo sa týka spokojnosti sereďského primátora so svojím platom, ten uviedol: „Nejde o spokojnosť či nespokojnosť, ale o adekvátnosť k rozsahu a náročnosti mnou vykonávanej funkcie.“
Platy ostatných primátorov
Primátor Trnavy, Štefan Bošňák – 77 100 korún
Primátor Vrbového, Ivan Borovský- 51 500 korún
Primátor Leopoldova, Ladislav Piovarči – 51 500 korún
Petra Nagyová
foto: archív Trnavských novín