v zmysle zákona odmietnutý,“ povedala pre MY-Trnavské noviny hovorkyňa Krajského prezídia Policajného zboru v Trnave Martina Kredatusová.
Ministerstvo vnútra navrhuje prijať zákon o boji proti extrémizmu. Už vypracovali návrh koncepcie. Cieľom je nulová tolerancia voči páchateľom takýchto činov, ich systematické monitorovanie a zamedzenie prenikaniu vplyvov extrémistických skupín zo zahraničia.
Za takéto skupiny sa považujú pravicovo-extrémistické hnutia. Patria medzi ne napríklad Slovakia Hammer Skins, Blood and Honour Slovakia alebo Engerau Crew. Rôzne Skinheads skupiny pôsobia v mnohých slovenských mestách.
Medzi extrémistické skupiny sa radia aj ľavicovo-extrémistické hnutia s prokomunistickou orientáciou, anarchisti, antifašistické organizácie. Patria sem aj antiglobalisti, radikálne ekologické hnutia a príslušníci hnutia punk.
Momentálne trnavská polícia rieši trestný čin násilia proti skupine obyvateľov a proti jednotlivcovi s rasovým motívom. Zaevidovali aj trestný čin podnecovania národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti. Ten však bol v zmysle zákona odmietnutý. Taktiež odmietli aj skutok hanobenia národa, rasy a presvedčenia.
V štádiu vyšetrovania je stále prípad útoku skínov v piešťanskom bare, o ktorom sme v MY-Trnavských novinách podrobne informovali. Polícia obvinila 21 ľudí. Dvaja z nich sú stíhaní vo väzbe. Vek útočiacich mužov je v rozmedzí 17 – 23 rokov.
V súvislosti s nárastom rasovo motivovaných a extrémistických útokov prijala polícia interné opatrenia a normy. ,,Zúčastňujeme sa preventívnej činnosti, robíme besedy a prednášky pre mládež na školách,“ doplnila M. Kredatusová. V blízkom čase pripravujú distribúciu letákov na verejné miesta, v ktorých má byť zahrnutá téma extrémizmu, diskriminácie a rasovej neznášanlivosti.
- ras -