rozvoj muzeológie a kultúrneho dedičstva na Slovensku.
Ministerský radca P. Horváth zároveň prevzal aj Pamätnú medailu Zväzu múzeí na Slovensku a profesijné vyznamenanie, v zdôvodnení ktorého stojí okrem iného: „Pri vykonávaní štátnej služby vykazoval mimoriadne výsledky.“ V rôznych funkciách slúžil pod všetkými desiatimi ministrami kultúry od Miroslava Válka až po súčasného F. Tótha, ktorý mu ponúkol zmluvnú spoluprácu s ministerstvom aj v budúcnosti.
Čerstvý dôchodca nás doma privítal v plnom pracovnom nasadení. Do 30. novembra tohoto roku musí totiž odovzdať 250 rukopisných strán do novej monografie Dejiny Trnavy. Vyjde pri príležitosti 770. výročia povýšenia Trnavy na kráľovské mesto, pravdepodobne na prelome rokov 2007/2008. Ako člena veľkého autorského kolektívu ho primátor Trnavy poveril podieľať sa na knihe spracovaním dejín mesta po roku 1945 až po súčasnosť.
„Zápasím s problémami posledného storočia dejín Trnavy. Je to náročná kapitola z dôvodu výrazných spoločensko-politických zmien, ktoré chcem citlivo, objektívne a nekonfliktne zhodnotiť,“ povedal na okraj svojej práce autor.
Peter Horváth pre MY-Trnavské noviny prezradil, že súčasne s monografiou pripravuje koncepciu jesenného 13. ročníka Trnavských dní. Od predchádzajúcich ročníkov sa bude podstatne odlišovať dôrazom na hosťovanie veľkého počtu mladých ľudí. Títo sa nestretnú iba s úzkou klubovou societou, ale so širokou verejnosťou. Ako príklad uviedol Trnavčana Milana Lopašovského, honorárneho konzula Slovenska v Juhoafrickej republike.
Janka Pekarovičová
Foto: archív P. Horvátha