generátorom,“ povedal nám.
Michel sa síce narodil v Paríži, ale za pravého Francúza sa nepokladá. „Moja mama bola Ukrajinka a počas studenej vojny emigrovala. Keď som sa narodil, umrela.“
Štyri roky bol v detskom domove a potom si ho adoptoval manželský pár, ktorý Michelovi nahradil rodičov. Poskytli mu slušné vzdelanie a aj vďaka nim mohol študovať na College de France, kde skončil ako doktor fyziky. „Na základe svojej matematickej teórie som vytvoril model malého jadrového generátora,“ pochválil sa.
Patent prihlásil už v roku 1991 vo Francúzsku. V roku 1996 si svoj nápad dal patentovať v Českej republike, kam prišiel zo západu. „O mojom živote by som mohol napísať román,“ zasmial sa. Medzitým pôsobil v Rusku i v Ukrajine a nakoniec sa usadil v Čechách. Tam sa oženil so svojou bývalou manželkou a hľadal výrobcu či vhodné kontakty pre svoj nápad.
„Základom fungovania môjho jadrového generátora je magnetická rezonancia a premena nestabilných prvkov železa a lítia. Mohol by slúžiť na ohrev teplej úžitkovej vody pre účely kúrenia a mohol by zohrievať aj naftu alebo benzín, ktoré sa používajú na predhriatie do spaľovacích motorov kamiónov, autobusov či železničných kamiónov,“ vysvetlil nám M. Meyer.
To neznamená, že jeho model vynálezu je totožný s výrobou elektrickej energie. Mohol by slúžiť ako transformátor, čím by sa ľahko mohli dobíjať námahané batérie v kamióne. „Tiež by sa mohol použiť na systém plynového kotla. Tým, že má generátor prívod studenej vody do radiátorov, by sa mohla späť odvádzať teplá voda do nich. Je to ekonomické a zariadenie pritom neprodukuje rádioaktívny odpad.“
Michel ešte potrebuje na svojom generátore doladiť detaily, povrchovo ho upraviť a počas troch mesiacov by mohol byť definitívne hotový. „Chce ho dať patentovať aj tu na Slovensku a nájsť vhodného výrobcu.“ Snáď mu v tom pomôže aj výučba slovenčiny, ktorej by sa chcel intenzívne venovať. S Michelom sa teraz nedohovoríte nijako inak ako kombináciou angličtiny, francúzštiny a lámanej češtiny.
Petra Nagyová