Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Čo dal či vzal rok 2005 v trnavskom regióne

Január – koniec záchytke pre opilcov Prvý Trnavčan v roku 2005 Lacko Banič sa narodil až 3. januára. Na svet bol zvedavý trochu skôr, ako lekári zapísali jeh
Január – koniec záchytke pre opilcov
Prvý Trnavčan v roku 2005 Lacko Banič sa narodil až 3. januára. Na svet bol zvedavý trochu skôr, ako lekári zapísali jeho mamičke do materskej knižky, čo jeho rodičov trošku zaskočilo. Tak nech im Lacko aj v budúcnosti pripravuje samé príjemné prekvapenia.
Mesto sa rozhodlo, že od Nového roka nebude prevádzkovať záchytku, alias zariadenie na odchytávanie a prenocovanie opilcov. Táto informácie iste veľmi potešila tú časť populácie, ktorá rada holduje alkoholu až do tej miery, že musela toto miesto využívať.

Skryť Vypnúť reklamuPo štyroch rokoch sa vrátilo do Piešťan ukradnuté dielo svetoznámeho výtvarníka Alfonsa Muchu. Z jedálne liečebného domu Thermia Palace ho ešte v októbri roku 2000 odcudzil neznámy páchateľ. Obraz z názvom Buď požehnaný prameň zdravia namaľoval autor v roku 1932 a jeho hodnota predstavuje podľa znaleckého posudku tri milióny korún.
Posledný januárový týždeň mal premiéru prvý dokumentárny film v novodobej histórii Slovenskej republiky:„Výchova detí v oblasti ochrany pred požiarmi.“ Základnú koncepciu scenára vypracoval Juraj Kopúnek, ktorý sa zaoberá problematikou vzdelávania detí v oblasti ochrany pred požiarmi. Dôležité je, že každá trnavská základná škola dostala videokazetu s nahrávkou.
Február – besnota zlodejov i líšok
Na dverách záchodov v Mestskej poliklinike na Starohájskej ulici v Trnave sa objavili oznámenia, ktoré pacientom odporúčali vstupovať do týchto priestorov len vo dvojici. Dôvodom boli množiace sa prípady prepadnutí, spojené s okrádaním občanov.

Skryť Vypnúť reklamuV regióne Trnavy, Hlohovca a Piešťan zistili veterinári výskyt besnoty u líšok. Besnota je, ako informoval regionálny epizootológ, nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré postihuje všetky druhy domácich a divo žijúcich zvierat vrátane vtáctva. Na besnotu môže ochorieť aj človek, ktorí sa najčastejšie nakazí od chorého zvieraťa.
Francúzska automobilka PSA Peugeot Citroen začala s obsadzovaním 130 miest výrobných pracovníkov pre montáž a zvarovňu. Závod prejavil záujem o takých ľudí, ktorí sú adaptabilní, schopní pracovať v strese, kontrolovať kvalitu svojej práce a pracovať rutinne. Ktovie či aj platy, ktoré si záujemcovia o prácu v automobilke vysnívali, budú adekvátne spomínaným požiadavkám.
Príslušníci Mestskej polície v Trnave a pracovníci Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Trnave zorganizovali akcie zamerané na záškolákov. Vytipovali si hlavne internetové kaviarne, cukrárne a reštauračné zariadenia. V čase vyučovania v nich našli 77 študentov stredných odborných škôl a učilíšť.

Skryť Vypnúť reklamuMarec – Bariéry búrali v Piešťanoch i nemocnici
Mesto Piešťany získalo ocenenie Oskar bez bariér. Tento titul sa v opere SND v Bratislave odovzdával po prvý raz a získalo ho mesto, ktoré podľa odbornej poroty robí najviac pre ľudí s telesným i mentálnym postihnutím, či sociálne slabších občanov a búra tak bariéry.
O viac ako trištvrte hodinu dlhšie cestovali ľudia rýchlikmi z Piešťan do Bratislavy. Pasažieri takúto cenu platili za modernizáciu železničnej trate na úseku Bratislava - Trnava – Leopoldov – Piešťany. Zmenil sa aj cestovný poriadok, ktorí ľuďom dochádzajúcim za prácou do Bratislavy, poriadne komplikoval situáciu. Mnohí ju museli riešiť zmenou pracovnej doby.
V Trnavskom kraji sa zvýšil počet chrípkových ochorení v porovnaní s predchádzajúcim týždňom o 61 percent. Chrípková epidémia si vyžiadala v Trnave zavretie troch materských škôl, jednej základnej školy a jedného stredného odborného učilišťa. V Piešťanoch, Hlohovci a Skalici zavreli po jednej základnej škole.
V trnavskej nemocnici sa narodili trojičky, čo nie je v tunajšej pôrodnici príliš častým javom. Najväčšou bola prvorodená Bibiána s hmotnosťou 2220 gramov a výškou 43 centimetrov, Patrik mal o jeden centimeter viac, no iba 2180gramov a Dominika bola rovnako veľká ako jej sestra, ale vážila len 1580gramov. Na trojičky Hrivňákové sa vo Voderadoch tešila celá široká rodina.
Apríl – protesty proti maturitám
Až neuveriteľných 30 miliónov korún vyčlenilo mesto Trnava z rozpočtu na kompletnú údržbu zelene, vrátane výsadby 300 nových stromčekov. Na nákup a výsadbu kvetov poskytlo pol milióna korún. O čistotu plôch zelene sa staralo aj 40 ľudí, ktorých mesto zamestnalo v rámci aktivačných prác.
Noc v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave trávilo s legendárnym rozprávkarom takmer tridsať detí. Do medzinárodného projektu Noc s H.Ch.Andersenom sa v rôznych krajinách zapojilo rekordných 386 miest. Posolstvo tejto noci malo deťom pripomenúť, aby kniha bola súčasťou ich života. Najvytrvalejší malí čitatelia vydržali až do neskorých hodín, no i oni nakoniec zaľahli do spacákov.
Trnavčania prežívali smutné chvíle poslednej rozlúčky so svätým otcom aj v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa. Pri sledovaní zádušnej omše a prevozu ostatkov Jána Pavla II. do katakomb Baziliky sv. Petra vo Vatikáne na veľkoplošnej obrazovke sa zišli mnohí z tých, ktorí v septembri 2003 mali výnimočnú možnosť zúčastniť sa na chvíľach modlitieb pri obraze Trnavskej Panny Márie práve na tomto mieste.
Na infarkt zomrel prvý rektor Trnavskej univerzity, profesor Anton Hajduk. Post rektora na TU zastával v rokoch 1992 až 1996. Bol rešpektovaným odborníkom v oblasti astrofyziky, stál na čele Ústredia slovenskej kresťanskej inteligencii, tiež sa venoval kresťanskej filozofii. Takmer štvrťstoročie bol členom Medzinárodnej astronomickej únie, ktorá mu vzdala poctu tým, že jeden z asteroidov pomenovala Anton Hajduk.
Trnavskí študenti vyrazili protestovať do ulíc, aby tak vyjadrili svoju nespokojnosť s novými maturitami. Trvali na tom, aby sa tieto odštartovali až o niekoľko rokov, kým na to budú všetci pripravení.
Máj – revolúcia, nie prostitúcia
Podľa záverečného účtu, ktorý schválilo mestské zastupiteľstvo, hospodárila Trnava v roku 2004 s prebytkom 132 miliónov korún. Potvrdil sa tak vývoj posledných rokov, kedy Trnava bola jedným z mála miest, ktoré mali vyrovnané alebo ziskové hospodárenie.
A opäť sa štrajkovalo! „Vzdelanie nie je na predaj! Mať tak tvoj plat, budem ti platiť! Revolúciu, nie prostitúciu!“ Aj takýmto spôsobom sa rozhodlo vyjadriť svoj nesúhlas s reformou školstva, so spoplatnením škôl a so zavedením školného približne tisíc vysokoškolákov a stredoškolákov z trnavských škôl.
Na kontrolnom dni na stavbe PSA Peugeot Citroen sa zúčastnil predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda a prezident koncernu Jean-Martin Folz. M. Dzurinda pritom s radosťou konštatoval plnenie časového harmonogramu a cieľov, ktoré si obe strany vytýčili. Prvé auto plánuje automobilka vyrobiť v roku 2006.
Najúspešnejšou školou v tohtoročných novokoncipovaných písomných maturitách bolo podľa výsledkov zverejnených Ministerstvom školstva SR, Gymnázium Pierra de Coubertina v Piešťanoch. Na Slovensku sa písomnej maturity zúčastnilo 59 tisíc stredoškolákov. Piešťanskí štvrtáci teda tromfli celé Slovensko.
Do Bruselu odcestoval podpredseda Trnavského samosprávneho kraja Augustín Hambálek a riaditeľka úradu Renáta Zmajkovičová, aby sa zúčastnili na slávnostnom otvorení Domu slovenských regiónov.
Jún – Kravy pomohli aj Trnave
„Dobro znamená dobro v každom jazyku“. Heslo vynálezcu rezofonického hudobného nástroja Johna Dopyeru spojilo na štyri dni všetkých jeho obdivovateľov. Trnava sa opäť stala centrom dobristov, country, rocku, blue, jazzu i bluesgrassu. Uctiť si pamiatku Johna Dopyeru, rodáka z Dolnej Krupej, prišlo asi päťdesiat spevákov a skupín z deviatich krajín sveta.
CowParade je svetoznáma expozícia pomaľovaných sádrových kráv, ktorá v tomto roku zaujala aj miesto v uliciach Bratislavy. Finančné prostriedky získané ich predajom putovali z časti na dobročinné účely a časť z týchto peňazí získala aj Základná špeciálna škola na Beethovenovej ulici v Trnave.
Sympatický kučeravý mladík z Trnavy vyhral prestížnu hudobnú súťaž Coca – Cola PopStar. Dvadsaťtriročný gitarista Bystrík Červený, alebo pre fanúšikov len Bystrík tak odštartoval svoju kariéru.
Za prekročenie kompetencií a porušenie zákona o vysokých školách kritizoval rektor Univerzity Komenského František Gahér arcibiskupa Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy Jána Sokola. Podľa neho najvyšší cirkevný hodnostár ešte pred príjimacími pohovormi na Rímskokatolícku bohosloveckú fakultu rozhodol, ktorý z uchádzačov bude prijatý a ktorý nie.
Júl – kultúra aj s jazzykom
Zástupcovia investorov a predajcov predstavili verejnosti projekt pripravovanej obytnej zóny Parnas, ktorá sa nachádza len štyri kilometre od Trnavy. Na ploche deviatich hektárov vyrastá jedenásť 4 až 6 podlažných bytových domov. Súčasne bolo k dispozícii 48 pozemkov na výstavbu rodinných domov.
Symbolický kľúč od novej budovy trnavského gymnázia Na hlinách prevzal riaditeľ školy Ľudovít Vanek od župana Petra Tomečka. Rozostavaný objekt dokončili za dva roky, pôvodne ho projektovali ako základnú školu.
V Trnave sa objavil nový priestor na konanie kultúrnych podujatí. Sú ním záhrady pri Západoslovenskom múzeu, ktoré boli dovtedy pre verejnosť zatvorené. Nebolo pravdepodobne ani jedného návštevníka Trnavských záhradných slávností, ktorý by neodchádzal z miesta ich konania príjemne prekvapený.
Na nedostatok kultúry sa naozaj nik nemohol sťažovať. Svedčí o tom aj akcia Trnavský jazzyk, ktorá sa uskutočnila na nádvorí Domu Hudby na Schneiderovej ulici. Aj vďaka mestu Trnava sa podarilo ponúknuť aj inú hudobnú alternatívu, ako sa ľuďom naskytovala.
August – deti radšej s pištoľami ako v pieskoviskách
Dvanásť rán z pištole padlo v záhrade Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave. Hoci bola plná detí, nikto nebol zranený. A to preto, že s policajnej pištole strieľali, samozrejme slepými nábojmi, dvanásti vyžrebovaní účastníci besedy s príslušníkmi mestskej polície.
V trnavskej Jednote pripravili zákazníkom darček v podobe výmeny opotrebovaných eskalátorov. Obchodný dom slúži občanom s malým prerušením po požiari v roku 1982 nepretržite dvadsaťpäť rokov.
Na v poradí už piatu výmenu vojakov v misii Iracká sloboda odletelo 105 slovenských profesionálov pod vedením podplukovníka Ivana Pánisa. V Seredi sa s nimi rozlúčili najbližší rodinní príslušníci, ale aj vedenie rezortu obrany. Slovenskí vojaci sa v životu nebezpečnom Iraku striedajú v polročných rotáciách.
Kontrolované pieskoviská v Trnave nevyhoveli hygienickým normám. Potvrdila to kontrola, ktorú realizovali pracovníci regionálneho úradu verejného zdravotníctv. Žiadna vzorka nevyhovela hygienickým požiadavkám platnej vyhlášky. Deti aby si brali do piesku rukavičky...
Posledná augustová streda sa niesla v znamení hudby, tanca a dobrej nálady. Trnavčania sa už tradične zišli na Trojičnom námestí, aby si pozreli vystúpenia svojich obľúbených interpretov. Rozlúčka s letom sa vydarila nad očakávanie a presne o polnoci osvetlil nočnú oblohu ohňostroj sprevádzaný nadšenými výkrikmi.
September – po Váhu až do Severného mora
Občanom sa podarilo zachrániť stromy na Mozartovej ulici v Trnave. Dreviny, medzi ktorými možno nájsť aj vzácne druhy, mali ustúpiť parkovisku. Po stretnutí občanov s kompetentnými, na ktorom konfrontovali svoje pripomienky a návrhy na riešenie, dospeli ku kompromisu obetovať pätnásť parkovacích miest a zachrániť tak pás stromového porastu.
Konferencia medzinárodného charakteru XXIII. Plavebných dní sa uskutočnila v Piešťanoch. Účastníci diskutovali najmä o možnostiach využitia slovenských riek pre vodnú dopravu. Vážska vodná cesta by sa mala stať v budúcnosti skutočnosťou. Mali by sa po nej plaviť nákladné i rekreačné lode až do Severného mora.
Hneď vedľa budovy Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave bude stáť internát Trnavskej univerzity. Ubytovaciu kapacitu internátu naplánovali pre 318 študentov. Vysoká škola uzatvorila zmluvu so zhotoviteľom výstavby a následne sa začalo s výstavbou.
V prostredí Malých Karpát, v útulnom rodinnom dome na Dobrej Vode, otvorili detský domov. Zatiaľ má šesť mladých obyvateľov a dve vychovávateľky. K nim patrí gazdiná, ktorá sa stará o prirodzený chod domácnosti. Najväčšia ťarcha však leží na pleciach detí. Majú sa naučiť byť samostatnými a cieľom projektu je aj zapájať ich do domácich prác.
Október – socha pápeža neskoro, ale predsa
Poslanci mestského zastupiteľstva odmietli výstavbu nemocničnej spaľovne nebezpečných odpadov. Predovšetkým nesúhlasili s tým, aby jej budova stála v areáli Fakultnej nemocnice v Trnave. Územný plán mesta tiež nepovoľuje, aby bola spaľovňa vybudovaná v obytnej zóne.
V kúpeľnom meste bude vysoká škola. Na rokovaní piešťanského zastupiteľstva schválili poslanci návrh na zmenu Nájomnej zmluvy medzi mestom Piešťany a Univerzitou sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Dohodli sa na úpravách dátumov platnosti zmluvy a začatia vzdelávania. Zatiaľ pôjde len o ústav, ale neskôr by mohla v Piešťanoch sídliť aj fakulta.
Za prítomnosti apoštolského arcibiskupa Henryka Novackiho, trnavského primátora Štefana Bošnáka a arcibiskupa Jána Sokola odhalili pred katedrálnym chrámom sv. Jána Krstiteľa bronzovú sochu pápeža. Autor asi dva a pol metrovej sochy, ktorá váži zhruba 750 kilogramov nazval svoje dielo Ján Pavol II. Pútnik s dovetkom Nebojte sa. Odovzdal ju síce s oneskorením, ale predsa. Pravdepodobne sa riadil heslom Lepšie neskoro, ako nikdy.
November – Severný obchvat ako fatamorgána
Trnavský región zostal bez očkovacích látok proti chrípke. Po lekárňach dokonca behali aj rizikoví pacienti, pričom vakcín bolo pre nich dostatok. Teda aspoň podľa slov hovorcu ministra...
Projekt na rozvoj rómskych komunít v Trnavskom samosprávnom kraji schválili jeho poslanci. Vznikol zdola, pretože Rómovia sami cítili potrebu začať riešiť svoje problémy spoločne s nerómami na lokálnej úrovni. Riešenia pálčivých problémov Rómov, ako sú bývanie, sociálna a vzdelanostná úroveň, budú financované z miestnych zdrojov, z EÚ a z Nadácie pre otvorenú spoločnosť.
Znižujúca sa pôrodnosť mala za dôsledok, že v Trnavskom kraji opäť zaznamenali pokles počtu detí do 14 rokov. Informovala o tom krajská správa štatistického úradu. Podľa nej sa pri dlhodobom znižovaní počtov narodených detí spolu so zmenami v úmrtnosti mení aj zloženie obyvateľstva. A práve to potvrdzuje aj proces starnutia populácie.
Výstavba cesty I/51 Trnava-severný obchvat je stále v nedohľadne. Slovenská správa ciest ako investor zatiaľ obchvat nemohla začať budovať. Dôvodom v tomto prípade neboli chýbajúce finančné prostriedky, ale problémy s nevykúpenými pozemkami. Že by si vlastníci pozemkov vzali príklad zo Žilinčanov?
Prvé kolo volieb na post predsedu Trnavského samosprávneho kraja zostalo bez víťaza. V druhom kole sa v boji oň stretli Jozef Klokner a Tibor Mikuš. Voľby poznačila nízka účasť voličov.
December – namiesto informátorky hniezdo záchrany
Už aj v Trnave vzniklo hniezdo záchrany pre nechcené deti. Poslúžila naň v pôrodníckom a gynekologickom pavilóne fakultnej nemocnice neveľká nevyužitá miestnosť na prízemí, v ktorej voľakedy sedávala informátorka.
Víťazom volieb predsedu Trnavského samosprávneho kraja sa stal Tibor Mikuš z koalície HZDS-ĽB-PSNS-ZSNS, ktorý získal v druhom kole volieb 54,75 percenta hlasov.
Slovensko získalo novú investíciu v hodnote 357 miliónov euro, čo predstavuje približne 14 miliárd korún. Po rokovaniach s predstaviteľmi PSA Peugeot Citroen vybuduje automobilka nový závod v Trnave, kde zamestná ďalších 1800 pracovníkov. Takže ceny bytov v Trnave určite opäť začali stúpať.
Na decembrovom pracovnom stretnutí zástupcov mesta s riaditeľmi a zástupcami bol prezentovaný postup spájania škôl v meste Trnava. K 31. decembru sa zrušili základné školy so školskými klubmi a jedálňami V jame, na Spartakovskej a Mozartovej ulici, na Ulici Kornela Mahra, na Limbovej a Gorkého ulici. Od prvého januára zriadili základné školy s klubmi a jedálňami na Spartakovskej ulici, Ulici Kornela Mahra a Gorkého ulici.
Deň pred Silvestrom mesto postihla snehová kalamita. Na území celého Trnavského kraja bola vyhlásená mimoriadna situácia. Znamenalo to toľko, že každá osoba bola v prípade požiadavky povinná poskytnúť pomoc. Tak hor sa bojovať s nástrahami ďalšieho roka!
spracovala: Renáta Kopáčová
foto: archív Trnavských novín


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Budovanie zelenej značky
 6. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 7. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 9. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 10. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 33 327
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 147
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 16 505
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 106
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 691
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 541
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 543
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 457
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 379
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 290
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Ilustračné foto.

V Trnavskom kraji odhalili 210 nových prípadov.

28m

Primátor Miroslav Kollár označil epidemiologickú situáciu v meste za vážnu.

41m

Najviac detí prišlo na svet v mesiaci júl, a to 88.

2 h

Ďalší diel online diskusie vysielame LIVE vo štvrtok o 11:00 hod na našom Facebooku.

20 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Dobre skončilo v Bobote, Čachticiach, Stankovciach. Výborne v Dolnej Porube a Trenčianskych Miticiach.

22 h

Mestá a obce v okrese Prievidza postupne zverejňujú počty ľudí, ktorí využili skríningové testovanie v ich obci.

24. jan

Ide zatiaľ iba o čiastkové výsledky.

16 h

Miera pozitívnych testov v krajskom meste dosiahla 1,15 percenta.

25. jan

Už ste čítali?