Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Internacionáli Spartaka len tretí

Dva dni pred koncom uplynulého roka sa uskutočnil v trnavskej mestskej športovej hale už 16. ročník Predsilvestrovskej futbalovej šou o Pohár primátora mesta Trnava, na ktorom štartujú bývalí futbalisti s vekovou hranicou nad 35 rokov.

Popri domácom Spartaku, ktorý bol obhajcom putovnej trofeje, štartovala na podujatí jubilejný desiatykrát Dukla Banská Bystrica, druhý raz MŠK Žilina a medzinárodný punc tejto najstaršej futbalovej halovej akcii na Slovensku dala účasť Slováckej Slavie z Uherského Hradišťa. Moravania prišli do malého Ríma štvrtýkrát za sebou a po úspechu v roku 2003 sa opäť tešili zo zisku prekrásneho reprezentačného pohára. Hlavným sponzorom PFŠ popri meste Trnava bol Ivan Kopúnek, majiteľ reštaurácie K&H Smolenice a dušou organizačného výboru bol bývalý trnavský gólman Pepo Geryk. Z ďalších podporovateľov spomenieme firmu Klimex, ktorá venovala ceny pre trojicu najlepších ocenených. Príjemným spestrením koncoročného popoludnia bol zápas desaťročných prípravkárov Spartaka pod vedením trénera Jána Tomaškoviča, ktorý skončil zmierlivo 3:3 a druhú prestávku vyplnili sálovkári. Prvoligová ŠK Mima Trnava zdolala ambiciózny druholigový celok Victory Trade Šaľa 5:3. Do hľadiska športovej haly si našlo cestu do 400 priaznivcov futbalu. Arbitrami turnajových zápasov, ktoré sa hrali 20 minút, boli Emanuel Cuninka a bývalý rozhodca UEFA Ladislav Gádoši.
Výsledky PFŠ 2005:
* Spartak – Ban. Bystrica 3:2, góly: 5. Luhový, 11. Nemec, 15. Gašparík, 17. Šimon, 19. Strelec.
Na prvý gól čakali diváci do 5. min, keď po peknej akcii Bališa s Timkom prekonal brankára Dvorského Luhový. V 11. min vyrovnal bystrický Milan Nemec a začínalo sa odznova. V 15. min po spolupráci Ekhardta so Súkenníkom dostal Spartak do vedenia Gašparík a o dve minúty bolo zásluhou Šimona 3:1. Záver zdramatizoval hosťujúci Strelec, ktorý znížil, ale Dukle sa už vyrovnať nepodarilo. Nik však netušil, že to bude jediné trnavské víťazstvo.
* Žilina – Uh. Hradiště 1:3, góly: 1. Hlahůlek, 3. a 10. Pekárek, 12. Jančí.
Nástup patril slávistom, ktorí už v 3. min viedli 2:0. Na gól Pekárka presne v polovici zápasu dokázali Žilinčania odpovedať len raz po góle Jančího. V zostávajúcich ôsmich minútach takticky hrajúcich Hradišťanov na čele s Miroslavom Kadlecom a brankárom Barcuchom neprekonali a zaslúžene prehrali.
* Spartak – Žilina 2:3, góly: 7. Ekhardt, 14. Vítek, 15. Jančí, 19. Luhový, 20. Jančí.
Predstava, že by Trnava mohla bez problémov vyhrať, sa nepotvrdila. Domáci sa síce zásluhou Ekhardta dostali do vedenia, no ďalší gól neprichádzal. Hostia spod Dubňa dvoma zlepenými gólmi stav otočili a na trnavské kopačky sa razom vkradla nervozita. Snahu o vyrovnanie korunoval v 19. min Luhový a rysoval sa penaltový rozstrel. K nemu však nedošlo, lebo v poslednej minúte netradičného brankára Spartaka Martina Sedláčka prekonal Jančí a rozhodol.
* Uh. Hradiště – Ban. Bystrica 1:0, gól: 5. Radim Vlk.
Druhýkrát v histórii PFŠ sa zrodil tento najnižší výsledok (v roku 2003 zdolal Púchov zásluhou Luhového rovnako Trnavu). Po vyšachovaní obrany Dukly zakončil nekompromisne Radim Vlk už v 5. min a viac sa lopta do siete nedostala. Tento výsledok sa najviac pričinil o celkove slabú streleckú bilanciu, keď padlo len 22 gólov, aj zásluhou dobrých výkonov brankárov.
* Ban. Bystrica – Žilina 1:2, góly: 3. Nemec, 16. a 19. A. Nemčík.
Starí páni spod Urpína začali dobre a už v 3. min sa po strele Nemca dostali do vedenia. Na ďalší gól sa čakalo až do 16. min, keď žilinský Anton Nemčík vyrovnal. O možnosť zisku aspoň bodu prišla Dukla v predposlednej minúte, keď opäť Nemčík prekonal Dvorského a definitívne rozhodol o poslednom mieste Banskobystričanov.
* Spartak – Uh. Hradiště 2:2, góly: 5. Šimon, 6. Pekárek, 8. Hlahůlek, 9. Timko.
Pred vyvrcholením turnaja bolo jasné, že Trnava na prvenstvo musí vyhrať o dva góly, čo bolo pomerne reálne. Zvlášť keď Šimon v 5. min otvoril skóre. No už o minútu Pekárek vyrovnal a naznačil, že to také jednoduché veru nebude. V 8. min už hostia viedli a i keď Timko upravil na 2:2, v druhej časti diváci márne čakali na gól. Spartak len dokazoval, že napriek solídnemu zloženiu si tentokrát jeho hráči nechali hlavne strelecké kopačky doma a ani výkony neboli také, aby mohli znovu piť z pohára primátora. Ten po zásluhe získala Slovácká Slavia. Napriek remíze už nemalo význam kopať penalty, poradie bolo jasné.
Internacionáli Spartaka pod vedením trénerskej dvojice Josef Geryk – Jozef Adamec mali k dispozícii tento káder: Sedláček – Tibenský, Gabriel, Gašparík, Ekhardt, Súkenník, Šimon, Luhový, Timko, Bališ, Malatinský, Tomaškovič.
Konečné poradie:
1. Uh. Hradiště*3*2*1*0*6:3*7
2. Žilina*3*2*0*1*6:6*6
3. Spartak*3*1*1*1*7:7*4
4. Dukla*3*0*0*3*3:6*0
Putovný pohár prevzal z rúk zástupcu primátora mesta Ľudovíta Dauča kapitán Slováckej Slavie Miroslav Kadlec. Za najlepšieho brankára vyhlásili jeho spoluhráča Pavla Barcucha, cenu pre najlepšieho hráča prevzal domáci Vladimír Ekhardt a o najlepšom strelcovi rozhodol žreb, nakoľko žilinský hráč už bol v civile. Po 3 góly strelili Radek Pekárek zo Slováckej Slavie a Ján Jančí zo Žiliny, šťastie sa usmialo na Žilinčana.
Počas večere v reštauráci Relax sa spomínalo na časy aktívneho futbalu za zvukov harmoniky a pekných slovenských i českých piesní. S odstupom času možno dodať, že organizátorom prialo aj počasie. O deň neskôr by boli neúplní spartakovci v MŠH sami...