Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky
ZNÁMA PLAVKYA PREKONALA AŽKÚ CHOROBU A ALEJ SI PLNÍ SVOJ SEN

Martina Moravcová: „Piešany sú pre mňa domovom číslo jeden"

Kto by ju nepoznal. Každý si pri jej mene vybaví serenú vodu a uháajúcu plavkyu, ktorá vskutku opreteky prekonáva samu seba. V plnom nasadení na mo

Na vašich fotkách z detstva vám svietia oi a pôsobíte skutone ako živé striebro. Dali ste rodiom vemi zabra?
Áno. Od malika som bola hyperaktívne diea, ktoré vždy kamsi utekalo a neustále poskakovalo. Šport bol pre ma východiskom, ako zo seba prebytonú energiu úinným spôsobom dosta von. Keže sme boli plavecká rodina, prirodzene voba padla na plávanie. Obaja rodiia v mladosti tiež súažne plávali. Mama sa mi aj naalej venovala ako trénerka a rozhodkya a otec ako rozhodca.
Takže ste ako rodina prežili viacej asu vo vode ako na suchu?
Dá sa to tak poveda. Navyše od 6 do 11 rokov som robila popri plávaní aj jachting. Našastie na lodi som bola astejšie nad vodnou hladinou ako pod vodou.
Deom sa na základnej škole vemi ui nechce. Najmä ke majú takého koníka, ako je plávanie...
Veru, radšej som plávala, ako ítala a poítala. Hoci do školy som chodila celkom rada. Ale na plavárni to bola väšia zábava.
o sa tam také zábavné stváralo?
V tom ase samotný tréning bol formou rôznych hier, uili sme sa techniku a súažili v štafetách. Po tréningu sme v zime dlho sedávali pod horúcimi sprchami a v lete sme sa zasa naháali po šatniach a po skrinkách hrávali na schovávaky. Samozrejme, že hry a uenie sa techniky postupne prechádzalo do serióznych zaberaiek. Od 11-12 tich rokov som už chodila niekokokrát do týžda pláva dvojfázovo. V bazéne sme boli ráno o šiestej. Napriek tomu ma to chytilo, pretože ma bavilo vyhráva medaily a chodi na sústredenia, skrátka by v partii deciek, ktoré robili to isté ako ja.
Piešany sú krásne romantické miesto. Kde ste sa ako dievatko chodievali hráva? Mali ste tam svoje zákutia?
Hrávala som sa v okolí nášho inžiaku. Za domom sme mali preliezky, pieskovisko a hlavne stromy, po ktorých sme lozili, a zákutia, kde sme si robili bunkre. Ako 10-roná som si dokonca na spomínaných preliezkach zlomila pravú ruku. Celé tri týždne som bola vyradená z tréningov v bazéne a poznámky mi museli písa spolužiaci cez kopirák. No a potom som sa chodievala hráva k babke na záhradu, kde som mala svoj maliký záhon, o ktorý som sa rada starala. Nasadila som si tam všetko možné od kvetov až po zeleninu. A samozrejme, celé leto sme vždy trávili na kúpalisku EVA.
Ku škole patria aj prvé lásky. Pamätáte si na toho svojho „Janka“?
Pamätám sa, avšak ja som radšej „žila” vo svojom plaveckom svete. Vždy som bola platonicky zaúbená do nejakých starších plavcov, ktorí to samozrejme nikdy netušili. Aj moja prvá láska bol športovec, hoci nie plavec. Musím poveda, že nikdy ma nepriahovali „obyajní” chalani, ale športovci. Koniec koncov aj môj manžel hral tenis.
Boli ste vzornou žiakou alebo sa vám podarilo aj pokarhanie?
i vzorná, to neviem, ale bola som šikovná žiaka. Vždy som sa uila dobre, väšinou na jednotky, obas sa mi na vysvedení pritrafila nejaká dvojka. Aj pár poznámok sa nájde v žiackej knižke za neurobenie domácich úloh. A priznávam aj nejaké to pokarhanie za „vylomeniny“.
To znamená, že ste nechýbali tam, kde sa nieo zomlelo?
Nie vždy som bola na tom správnom mieste (smiech).
V mladom veku ste sa dostali na svoju prvú olympiádu (Barcelona 1992). Aká to bola pre vás skúsenos?
Super. Prvá olympiáda na ma zanechala hlboký dojem. Stretla som sa tam so svojimi idolmi, ktorých obrázky som si lepila do tréningového denníku. Bola to pre ma veká motivácia, dosta sa znova na takýto športový sviatok, akým je olympiáda. Ale už nie v úlohe nováika, ale súperky, ktorá prišla rozvíri hladinu na popredných miestach.
Do Atlanty 1996 ste už cestovali v pozícii známej plavkyne - bolo ažké napa oakávania?
Bolo. A hlavne tie moje. Vemi som chcela. Ale potom, ako som sa na mojej najsilnejšej disciplíne o pár stotiniek z ranných rozplavieb nedostala do A-finále, cítila som sa, akoby sa mi zrútil svet. Vtedy sa ešte plávalo na A a B finále. Celé doobedie a poobedie som preplakala. Veer som vyhrala B-finále, ale medaily sa rozdávali v A-ku - vo „vekom finále”.
V ase, ke od vás každý akal pódiové umiestnenie, ste museli bojova s iným súperom - chorobou. Kedy ste zistili, že problémy zapríiuje štítna žaza?
Ke už bolo so mnou vemi zle. Vtedy som nevládala prepláva džku bazénu bez toho, aby som mala pocit, že je to sná moja posledná. Zaali sa u ma vyskytova aj alšie príznaky, nielen zvýšená únava. Športovci sú unavení stále, a preto aj moje poiatoné prejavy choroby boli prehliadané. Všetky som pripisovala tréningu. Až zrazu nabrali na intenzite. Rapídne schudnutie, malátnos a odpadávanie, triaška rúk, zvýšené kudové pulzovanie srdca, pocit nadmernej horúavy, hoci bolo v miestnosti chladno… Vtedy už všetci bili na poplach. Od zdravo vyzerajúceho športovca som mala vemi aleko. Našastie som sa dostala do správnych rúk – endokrinológom v ubochni, ktorí sa o ma postarali.
loveka dokáže neakaná choroba položi. Ako ste sa s tým, ako aktívna športovkya, vysporiadali?
Túžba opä športova a postavi sa na bloky bola vemi silná. Cítila som, že som nepovedala svoje posledné slovo a že moje najlepšie roky mám ešte len pred sebou. Vaka podpore rodiny a svojej húževnatosti a pevnej vôli som sa spamätala rýchlo. as hral proti mne. Zostával mi vtedy len jeden rok do olympiády. Musela som kona premyslene a cieavedome.
Kvôli štúdiám a výborným podmienkam na plávanie ste odišli do Ameriky. Bolo pre vás ažké odlúi sa od rodiny, Piešan, kamarátov?
Opusti rodinu, najmä, ak sme si v rodine vemi blízki a naviazaní na seba, je vždy ažké. Ale odís študova a pláva do Ameriky bolo vždy mojím snom. Navyše v tom období to bolo pre ma aj východisko z núdze. Takže môj odchod do Ameriky bol prirodzeným krokom.
Ke sa narodil váš brat, boli ste už školáka. Ako si rozumiete?
Dobre. Hoci sme povahovo odlišní a brat je ovea viac výbušnejší ako ja. Ja som skôr flegmatickejšia a svoje city držím na uzde. Ke bol menší, skôr ako súrodenec som nad ním držala druhú výchovnú ruku. Teraz sme si bližší a náš takmer desaroný vekový rozdiel už nie je tak cíti. Samozrejme, že ešte stále som pre neho staršia sestra a keby „horelo”, tak má vo mne oporu.
Manželia Martina a Martin - znie to ako z rozprávky. Ako sa zoznámila princezná s princom?
... po telefóne. Mali sme spoloných známych a v alekej Amerike sme si boli vzácni. Martinovi som sa zapáila ako žena a mne padlo vemi dobre, že som našla niekoho, s kým sa môžem porozpráva po slovensky. Našla som niekoho, kto rozumie mojej mentalite a vie ma poteši a pomôc v alekom svete. Naše priatestvo prerástlo v lásku a potom v manželstvo.
Ste majsterkou motýlika. Ke sme pri om, viete ho manželovi zaviaza? A ako je to s kravatou?
Neviem, ale našastie manžel je v tomto úplne sebestaný.
Kto tvorí vašu rodinku? Vraj máte pekného a nezbedného psíka?
Áno, volá sa Nellie a je to trojroná suka. Taký miešanec oviarskych psov – austrálskeho pastierskeho oviaka a erveného heelera, o je tiež pastiersky pes. Adoptovali sme ju z útulku ako trojmesanú. Je vemi rozumná, až privemi. Je to náš maznáik, takže má toho vea dovolené, ako spanie s nami v posteli, sedenie na gaui. Nauili sme ju rôzne psie kúsky, okrem tých typických, ako sadnú, ahnú, rolova sa, poprosi, šteknú, packy podáva na striedaku, vie aj vyskoi a da božtek alebo zatvori dvere. Raz nás dokonca aj vymkla a musela som domov liez cez balkón, kde má v dverách také malé psie lietacie dvierka... našastie som sa cez ne zmestila. Balkón je na prvom poschodí, takže nám postail aj susedov rebrík.
Oddych je vo vašom prípade asi vzácny úkaz. Ako vyzerá?
Ni nerobenie, leošenie, poflakovanie sa, nakupovanie alebo by len tak doma. Tiež viem dobre relaxova pri váaní sa na pláži s dobrou knižkou alebo partiou udí. Skrátka všetko, o nevyžaduje fyzickú námahu. Tej mám poas roka nadbytok.
V bazéne reprezentujete Slovensko. Uvedomujete si to nejako pri svojich výkonoch?
Musím sa prizna, že ani nie, pretože „by reprezentantkou” je po tokých rokoch, strávených v reprezentanom drese, akási prirodzená súas ma samotnej. Pri výkonoch v bazéne myslím predovšetkým na konkrétne preteky a nerozptyujem sa zbytonými vecami, ktoré narúšajú koncentráciu, ako napríklad, i sa na ma pozerá jeden alebo milión udí, alebo o si kto o mojom plávaní myslí.
Doma máte neuveritenú zbierku medailí? Predsa len, na zavesenie je ich asi vea. Kde je ich miesto?
as, tých 64 vzácnych kovov z MS, ME a OH je zarámovaných a ostatok je v krabiciach.
Je taká, ktorú si najviac ceníte?
Cenných je ich viac, takže nechcem nijakú „z nich“ urazi. Samozrejme že špeciálne miesto majú dve striebra z OH.
V Piešanoch máte postavený domek. Znamená to, že sa raz nadobro vrátite medzi rodákov?
Je to dvojdom, kde bývajú aj moji rodiia. A i sa raz vrátim natrvalo, bude závisie od pracovných príležitostí. Vraciam sa a vždy sa aj domov vraca budem. Urite však Piešany zostanú pre ma vždy domovom íslo jeden.
Prichádzajú vianoné sviatky a každá gazdinka chce ukuchti, napiec to najlepšie a postara sa o príjemnú atmosféru. Aké špecialitky si na Vianoce pripravujete vy?
Vea piec nestíhame, pretože pred Vianocami býva u nás rušno, zväša však s mamou napeieme vanilkové rožky, linecké kolieska a rumovo-kokosové guky. alšie sladkosti pre pestros dokúpime v obchode. A potom už Vianoce môžu prís.Zuzana Muchová
Foto: archív M. M.

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 2. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 3. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 4. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 6. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 7. Matej Bel: bol plagiátor alebo génius?
 8. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 9. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 10. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 3. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 7. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 8. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 1. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise 6 756
 2. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 6 193
 3. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 802
 4. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 5 579
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci 5 089
 6. Matej Bel: bol plagiátor alebo génius? 3 336
 7. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 203
 8. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor 3 192
 9. Jeden deň na Bratislavu nestačí 2 385
 10. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 2 364
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Redakcie týždenníkov MY sa rozhodli uverejňovať unikátny seriál o živote v bývalom Československu.


4 h

Dve deti, ktoré sa s opitým mužom viezli v aute, odovzdali neskôr matkám.


5 h

Podozrenie padlo práve na bývalého manžela.


5 h

Redakcie týždenníkov MY sa rozhodli uverejňovať unikátny seriál o živote v bývalom Československu.


8 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

K vyhliadkovej veži vedie nový náučný chodník.


TASR 3. aug

Bez geometrického plánu už kataster vecné bremeno nezapíše.


4. aug

Tréner Ščasný volá do FC dvoch lídrov Bábu a Veľkého Cetína.


11 h

Zo stretnutí sa vytvorila tradícia.


4. aug

Už ste čítali?