Streda, 7. december, 2022 | Meniny má Ambróz

Voľby v Trnave - nezáujem

Prvou zastávkou po volebných miestnostiach v meste pri mapovaní atmosféry volieb sa stala Základná škola na Ulici Andreja Kubinu. Predsedu volebnej komisie v okrsku č. 22 sme požiadali o zhodnotenie atmosféry. „Myslím, že nie sme povinní podávať novináro

m informácie,“ odmietol s tvárou zamračenou ako rozsnežená obloha na ulici. Ešte šťastie, že svoju ochotu prejavila zapisovateľka komisie a vedľa v komisii okrsku č. 21 sedeli iba príjemní ľudia.
Padajúci sneh postupne vystriedal dážď. Čľapkanica na cestách a chodníkoch zrejme viacerých, najmä starších ľudí od rozhodnutia ísť voliť odradila. Aspoň tým zdôvodňovali v priemere 13,78-percentnú účasť voličov osadenstvá komisií. Len v Trnave čakalo na voličov v 57 okrskoch 342 členov komisií, vrátane zapisovateliek. O možnosť voliť doma požiadali napríklad v 6. okrsku na dopravnej priemyslovke do trinástej hodiny štyria voliči, v 7. okrsku na združenej priemyslovke jeden.
V priebehu celého dňa predsedovia komisií zhodne tvrdili, že vo volebných miestnostiach bol absolútny pokoj. Vo väčšine z nich voličov na informačných tabuliach upozorňovalo zreteľné oznámenie, že poslanec Ladislav Roman odstúpil. Niekde však visel iba úradný list, ktorý si nikto nevšimol.
V okrsku na Trhovej ulici viseli zasa až do tretej popoludní vzory volebných lístkov so zakrúžkovanými kandidátmi. Prečo boli zakrúžkovaní tí, čo boli zakrúžkovaní, a nie iní, či to bola, alebo nebola manipulácia, nad tým by zrejme uvažovali porazení kandidáti, ak by boli výsledky v tomto okrsku zhodné so „vzorom“. Predseda privolanej obvodnej volebnej komisie Milan Cisár predsedu 2. okrskovej komisie Filipa Opatovského upozornil, že volebný zákon takéto niečo nepripúšťa, a tak „vzory“ museli z nástenky dolu. V priebehu našej asi polhodinovej návšteva však ani jeden volič nástenke pozornosť nevenoval.
A mimochodom, v Trnave na celej čiare zvíťazili práve nominanti tej strany, z ktorej bol predseda F. Opatovský. Lenže hlasov dostali mnohonásobne viac, ako bolo voličov v tomto okrsku.
Ešte čosi bolo v tejto miestnosti odlišné. Zo zvyku, lebo na viaceré predchádzajúce voľby chodili voliči z Hlavnej, Vajanského, Radlinského a Zámočníckej ulice práve sem, kde bývali dva volebné okrsky, prišli aj v sobotu, hoci oznámenie o voľbách ich pozývalo voliť na radnicu. Neprečítali si ho dobre, tak ich museli členovia komisie napraviť na správnu cestu.
Prvé kolo volieb 2005 máme za sebou. Milióny korún, ktoré štát za ne zaplatil, mohli potenciálni voliči lepšie využiť. Neinformovanosť a neznalosť pokladáme v čase boomu masmédií a internetu za zlú výhovorku. Na druhej strane však výsledky prvého kola už dnes naznačujú, že vďaka obsahu 61 354 hlasovacích lístkov k zmene v našom regióne určite príde.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Sídlisko Družba: Nádej, že výhra Spartaka zlepší účasť

Volebné miestnosti na Družbe sa otvárali na sekundu presne. Viacerí predsedovia volebných komisií nás informovali, že účasť voličov bola taká, ako očakával prieskum. „Účasť síce trocha pokrivkáva, ale myslím si, že počas dňa sa to zlepší a ľudia prídu voliť,“ povedal nám predseda volebnej komisie Tibor Horák. Podľa neho je dnešný občan voľbami už znechutený. Možno aj preto, že ich má za sebou už veľa a hoci došlo k určitým zmenám, občan vždy ostal na chvoste. Preto by nebolo na škodu, keby sa ľudia zúčastňovali na správe vecí verejných stopercentne na základe svojho cítenia.
„U nás sa to rozbiehalo pomalšie. Napokon je sobota a neprialo ani počasie. Neskôr sa to zrovnomernilo. Dúfame, že po futbale, keď Trnava vyhrá, to bude ešte lepšie,“ povedal predseda okrskovej komisie Jozef Kramár.
Väčšinou prichádzali voliť starší ľudia alebo celé rodiny. Boli aj prípady, kedy komisie dostali žiadosti, aby s urnami navštívili občanov v ich domácnostiach. Tí sa nemohli zúčastniť buď pre chorobu alebo iné problémy.
„Účasť na Spartakovskej ulici bola veľmi slabá. Doobeda sme zaznamenali okolo 50 účastníkov z tisíc. Domnievam sa, že sa nezlepší,“ oboznámila nás Katarína Lukašovičová. Ani sa nezlepšila. Večer hodnotila situáciu bez zmeny.

SkryťVypnúť reklamu

Sídlisko Prednádražie: Psík voliť ísť nemohol

Kým v jednom volebnom okrsku nás členky volebnej komisie síce slušne, ale o to nástojčivejšie vykázali z volebnej miestnosti, s vysvetlením, že tam môže sedieť len volebná komisia, tak v iných okrskoch nás ochotne do miestnosti pozvali, nech sa trošku zohrejeme, dokonca ponúkli aj pagáčik.
Kým predseda jednej z volebných komisií sa odmietol o účasti vo voľbách rozprávať, aby vraj nemaril ich priebeh a členka komisie sa ho vehementne zastávala, že mu to zakazuje volebný zákon, tak predsedovia v ostatných okrskoch sa asi riadili iným zákonom, lebo nám priebežné výsledky volieb ochotne poskytli.
Všetci sa však zhodli v tom, že všetko prebieha bez akýchkoľvek problémov. Inak pokojnú atmosféru len občas prerušila zhánka po občianskych preukazoch, nevedelo sa, či ich zobral manžel či manželka. Inde nás zasa z letargie vytrhol malý neposlušný psík, ktorému sa zjavne nepáčilo, že ho jeho pani nechala uviazaného na chodbe pred volebnou miestnosťou, a tak silným štekaním dával najavo svoju nespokojnosť.
Rady voličov nielenže sa netvorili, ale ľudia neprichádzali do volebných miestností ani priebežne. Názory na príčiny nízkej účasti sa rôznili: Jedny hovorili o nepriaznivom počasí, iní o slabej informovanosti občanov, ďalší o neprehľadnej politickej situácii, či korupcii.
Voliť chodili väčšinou starší ľudia, stredná veková kategória bola skôr vzácnosťou, o mladých ľuďoch ani nehovoriac. Každopádne by sa však tento nezáujem zo strany voličov, mal stať veľkým podnetom na zamyslenie sa zo strany politikov. Ak budú občania vidieť, že to čo politici robia, má naozaj zmysel a zlepšenie pocítia aj na vlastnej koži, tak si cestu k volebným urnám určite nájdu.

SkryťVypnúť reklamu

Sídlisko Linčianska: Voliči na prstoch dvoch rúk

Volebné miestnosti sa otvorili presne o siedmej hodine ráno. Volebná komisia v miestnosti č. 28 však zažila prekvapenie hneď po príchode do práce, keď jeden z voličov dobýjal svoje právo už o 6:45, teda 15 minút pred oficiálnym otvorením všetkých volebných miestností.
Na prekvapenie inej volebnej komisie presne úderom siedmej sa vo dverách miestnosti č. 23 objavila vysmiata pani v stredných rokoch, ktorá si prišla odvoliť čo najskôr. Svoj príchod v skorých ranných hodinách odôvodnila jednoducho: ako zodpovedná volička chce vždy svoj hlas do volebnej urny vhodiť ako prvá. Keby bolo takýchto občanov viac, možno by politológovia i samotní kandidáti na post župana nemali hlavu v smútku z dôvodu nízkej účasti obyvateľstva vo voľbách.
Obavy expertov sa napokon naplnili, a tak volebné miestnosti najmä na perifériách Trnavy zívali prázdnotou takmer po celý deň. Dôkazom toho boli i miestnosti, ktoré spadali pod okrsky sídliska na Linčianskej. V dopoludňajších hodinách navštívilo väčšinu z týchto miestností tak málo voličov, že ich počet sa dal bez problémov spočítať na prstoch dvoch rúk.
A tak klasickým obrázkom bol pohľad na členov komisií, ktorí si dlhý čas krátili lúštením krížoviek a čítaním časopisov. Okolo poludnia sa miestnosti opäť vyprázdnili a členovia komisií sa začali pripravovať na popoludnie. Očakávali totiž, že najviac voličov si nájde čas na svoje občianske povinnosti práve medzi 14. a 18. hodinou popoludní. Krátko popoludní voliči začali prichádzať vo väčšom počte. Prevažnú väčšinu z nich tvorili už tradične občania v dôchodkovom veku, ktorým budúcnosť ich regiónu ležala na srdci asi najviac.
Medzi príslušníkmi komisií sa objavil aj názor, že účasť občanov vo voľbách mohol negatívne ovplyvniť aj fakt, že voľby trvali len jeden deň. Naproti tomu iná komisia sa vyjadrila, že ľudia, ktorí voliť chcú, prídu podporiť svojho favorita či už budú voľby jeden deň, alebo viac dní.

Janka Pekarovičová, Petra Nagyová, Renáta Kopáčová, Adriána Čahojová

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vianočný darček na celý život. Darujte návod k vlastnému telu
 2. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 3. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 4. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 5. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 6. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.
 8. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý
 1. Helenky prichádzajú na svetlo sveta s ďalšími novými bytmi
 2. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 3. Vianočný darček na celý život. Darujte návod k vlastnému telu
 4. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 5. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 6. Šariš ľuďom pomáha regiónu už takmer 20 rokov
 7. Aktivácia zasielania elektronickej faktúry
 8. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 675
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 592
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 695
 4. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 4 946
 5. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 251
 6. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 089
 7. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME 3 070
 8. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 2 579

Blogy SME

 1. Jozef Kozár: Výber z výskumu Marsu: November 2022
 2. Dušan Koniar: V roku 2011 odtancoval v súťaži Let’s Dance homosexuálny pár. Čo to v spoločnosti spustilo?
 3. Rastislav Puchala: Neberte nám Vianoce!!!
 4. Anna Miľanová: Pán Tau na bielom poníkovi... 2022
 5. Viera Spišáková: Trapas anglický III.
 6. Stano Kočiš: A riekol majster
 7. Daniel Jankech: Vyhrá mafia. Matovič proti nej nebojoval.
 8. Boris Greguška: Lesníctvo: mýty a fakty (I)
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 59 813
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 10 638
 3. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 4 843
 4. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 3 879
 5. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 220
 6. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 884
 7. Jana Melišová: V závoji hmly 2 481
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 144
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Momentka zo zápasu J. Bohunice - Pata

Prvú polesezónu sme bilancovali s Bolerázom, Jaslovskými Bohunicami a Trebaticami.


13 h
Ilustračný obrázok

Ľudia môžu pomôcť kúpou výrobku alebo finančným príspevkom.


SITA 13 h

TOISON gin a bylinný likér Dr. Kramer zbierajú prestížne svetové ocenenia.


15 h

Muž utrpel zranenia, ktoré si vyžiadali lekárske ošetrenie.


20 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Jozef Kozár: Výber z výskumu Marsu: November 2022
 2. Dušan Koniar: V roku 2011 odtancoval v súťaži Let’s Dance homosexuálny pár. Čo to v spoločnosti spustilo?
 3. Rastislav Puchala: Neberte nám Vianoce!!!
 4. Anna Miľanová: Pán Tau na bielom poníkovi... 2022
 5. Viera Spišáková: Trapas anglický III.
 6. Stano Kočiš: A riekol majster
 7. Daniel Jankech: Vyhrá mafia. Matovič proti nej nebojoval.
 8. Boris Greguška: Lesníctvo: mýty a fakty (I)
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 59 813
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 10 638
 3. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 4 843
 4. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 3 879
 5. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 220
 6. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 884
 7. Jana Melišová: V závoji hmly 2 481
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 144
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu