m informácie,“ odmietol s tvárou zamračenou ako rozsnežená obloha na ulici. Ešte šťastie, že svoju ochotu prejavila zapisovateľka komisie a vedľa v komisii okrsku č. 21 sedeli iba príjemní ľudia.
Padajúci sneh postupne vystriedal dážď. Čľapkanica na cestách a chodníkoch zrejme viacerých, najmä starších ľudí od rozhodnutia ísť voliť odradila. Aspoň tým zdôvodňovali v priemere 13,78-percentnú účasť voličov osadenstvá komisií. Len v Trnave čakalo na voličov v 57 okrskoch 342 členov komisií, vrátane zapisovateliek. O možnosť voliť doma požiadali napríklad v 6. okrsku na dopravnej priemyslovke do trinástej hodiny štyria voliči, v 7. okrsku na združenej priemyslovke jeden.
V priebehu celého dňa predsedovia komisií zhodne tvrdili, že vo volebných miestnostiach bol absolútny pokoj. Vo väčšine z nich voličov na informačných tabuliach upozorňovalo zreteľné oznámenie, že poslanec Ladislav Roman odstúpil. Niekde však visel iba úradný list, ktorý si nikto nevšimol.
V okrsku na Trhovej ulici viseli zasa až do tretej popoludní vzory volebných lístkov so zakrúžkovanými kandidátmi. Prečo boli zakrúžkovaní tí, čo boli zakrúžkovaní, a nie iní, či to bola, alebo nebola manipulácia, nad tým by zrejme uvažovali porazení kandidáti, ak by boli výsledky v tomto okrsku zhodné so „vzorom“. Predseda privolanej obvodnej volebnej komisie Milan Cisár predsedu 2. okrskovej komisie Filipa Opatovského upozornil, že volebný zákon takéto niečo nepripúšťa, a tak „vzory“ museli z nástenky dolu. V priebehu našej asi polhodinovej návšteva však ani jeden volič nástenke pozornosť nevenoval.
A mimochodom, v Trnave na celej čiare zvíťazili práve nominanti tej strany, z ktorej bol predseda F. Opatovský. Lenže hlasov dostali mnohonásobne viac, ako bolo voličov v tomto okrsku.
Ešte čosi bolo v tejto miestnosti odlišné. Zo zvyku, lebo na viaceré predchádzajúce voľby chodili voliči z Hlavnej, Vajanského, Radlinského a Zámočníckej ulice práve sem, kde bývali dva volebné okrsky, prišli aj v sobotu, hoci oznámenie o voľbách ich pozývalo voliť na radnicu. Neprečítali si ho dobre, tak ich museli členovia komisie napraviť na správnu cestu.
Prvé kolo volieb 2005 máme za sebou. Milióny korún, ktoré štát za ne zaplatil, mohli potenciálni voliči lepšie využiť. Neinformovanosť a neznalosť pokladáme v čase boomu masmédií a internetu za zlú výhovorku. Na druhej strane však výsledky prvého kola už dnes naznačujú, že vďaka obsahu 61 354 hlasovacích lístkov k zmene v našom regióne určite príde.
Sídlisko Družba: Nádej, že výhra Spartaka zlepší účasť
Volebné miestnosti na Družbe sa otvárali na sekundu presne. Viacerí predsedovia volebných komisií nás informovali, že účasť voličov bola taká, ako očakával prieskum. „Účasť síce trocha pokrivkáva, ale myslím si, že počas dňa sa to zlepší a ľudia prídu voliť,“ povedal nám predseda volebnej komisie Tibor Horák. Podľa neho je dnešný občan voľbami už znechutený. Možno aj preto, že ich má za sebou už veľa a hoci došlo k určitým zmenám, občan vždy ostal na chvoste. Preto by nebolo na škodu, keby sa ľudia zúčastňovali na správe vecí verejných stopercentne na základe svojho cítenia.
„U nás sa to rozbiehalo pomalšie. Napokon je sobota a neprialo ani počasie. Neskôr sa to zrovnomernilo. Dúfame, že po futbale, keď Trnava vyhrá, to bude ešte lepšie,“ povedal predseda okrskovej komisie Jozef Kramár.
Väčšinou prichádzali voliť starší ľudia alebo celé rodiny. Boli aj prípady, kedy komisie dostali žiadosti, aby s urnami navštívili občanov v ich domácnostiach. Tí sa nemohli zúčastniť buď pre chorobu alebo iné problémy.
„Účasť na Spartakovskej ulici bola veľmi slabá. Doobeda sme zaznamenali okolo 50 účastníkov z tisíc. Domnievam sa, že sa nezlepší,“ oboznámila nás Katarína Lukašovičová. Ani sa nezlepšila. Večer hodnotila situáciu bez zmeny.
Sídlisko Prednádražie: Psík voliť ísť nemohol
Kým v jednom volebnom okrsku nás členky volebnej komisie síce slušne, ale o to nástojčivejšie vykázali z volebnej miestnosti, s vysvetlením, že tam môže sedieť len volebná komisia, tak v iných okrskoch nás ochotne do miestnosti pozvali, nech sa trošku zohrejeme, dokonca ponúkli aj pagáčik.
Kým predseda jednej z volebných komisií sa odmietol o účasti vo voľbách rozprávať, aby vraj nemaril ich priebeh a členka komisie sa ho vehementne zastávala, že mu to zakazuje volebný zákon, tak predsedovia v ostatných okrskoch sa asi riadili iným zákonom, lebo nám priebežné výsledky volieb ochotne poskytli.
Všetci sa však zhodli v tom, že všetko prebieha bez akýchkoľvek problémov. Inak pokojnú atmosféru len občas prerušila zhánka po občianskych preukazoch, nevedelo sa, či ich zobral manžel či manželka. Inde nás zasa z letargie vytrhol malý neposlušný psík, ktorému sa zjavne nepáčilo, že ho jeho pani nechala uviazaného na chodbe pred volebnou miestnosťou, a tak silným štekaním dával najavo svoju nespokojnosť.
Rady voličov nielenže sa netvorili, ale ľudia neprichádzali do volebných miestností ani priebežne. Názory na príčiny nízkej účasti sa rôznili: Jedny hovorili o nepriaznivom počasí, iní o slabej informovanosti občanov, ďalší o neprehľadnej politickej situácii, či korupcii.
Voliť chodili väčšinou starší ľudia, stredná veková kategória bola skôr vzácnosťou, o mladých ľuďoch ani nehovoriac. Každopádne by sa však tento nezáujem zo strany voličov, mal stať veľkým podnetom na zamyslenie sa zo strany politikov. Ak budú občania vidieť, že to čo politici robia, má naozaj zmysel a zlepšenie pocítia aj na vlastnej koži, tak si cestu k volebným urnám určite nájdu.
Sídlisko Linčianska: Voliči na prstoch dvoch rúk
Volebné miestnosti sa otvorili presne o siedmej hodine ráno. Volebná komisia v miestnosti č. 28 však zažila prekvapenie hneď po príchode do práce, keď jeden z voličov dobýjal svoje právo už o 6:45, teda 15 minút pred oficiálnym otvorením všetkých volebných miestností.
Na prekvapenie inej volebnej komisie presne úderom siedmej sa vo dverách miestnosti č. 23 objavila vysmiata pani v stredných rokoch, ktorá si prišla odvoliť čo najskôr. Svoj príchod v skorých ranných hodinách odôvodnila jednoducho: ako zodpovedná volička chce vždy svoj hlas do volebnej urny vhodiť ako prvá. Keby bolo takýchto občanov viac, možno by politológovia i samotní kandidáti na post župana nemali hlavu v smútku z dôvodu nízkej účasti obyvateľstva vo voľbách.
Obavy expertov sa napokon naplnili, a tak volebné miestnosti najmä na perifériách Trnavy zívali prázdnotou takmer po celý deň. Dôkazom toho boli i miestnosti, ktoré spadali pod okrsky sídliska na Linčianskej. V dopoludňajších hodinách navštívilo väčšinu z týchto miestností tak málo voličov, že ich počet sa dal bez problémov spočítať na prstoch dvoch rúk.
A tak klasickým obrázkom bol pohľad na členov komisií, ktorí si dlhý čas krátili lúštením krížoviek a čítaním časopisov. Okolo poludnia sa miestnosti opäť vyprázdnili a členovia komisií sa začali pripravovať na popoludnie. Očakávali totiž, že najviac voličov si nájde čas na svoje občianske povinnosti práve medzi 14. a 18. hodinou popoludní. Krátko popoludní voliči začali prichádzať vo väčšom počte. Prevažnú väčšinu z nich tvorili už tradične občania v dôchodkovom veku, ktorým budúcnosť ich regiónu ležala na srdci asi najviac.
Medzi príslušníkmi komisií sa objavil aj názor, že účasť občanov vo voľbách mohol negatívne ovplyvniť aj fakt, že voľby trvali len jeden deň. Naproti tomu iná komisia sa vyjadrila, že ľudia, ktorí voliť chcú, prídu podporiť svojho favorita či už budú voľby jeden deň, alebo viac dní.
Janka Pekarovičová, Petra Nagyová, Renáta Kopáčová, Adriána Čahojová