Pondelok, 1. marec, 2021 | Meniny má AlbínKrížovkyKrížovky
KEĎ SA POVIE AUTIZMUS, KAŽDÝ SI MYSLÍ, ŽE SÚ TO VÝNIMOČNÉ A NADPRIEMERNÉ DETI

Paťkov tajomný a uzavretý svet

Je tomu už asi deväť rokov, čo sa stretli mamy malých autistov, aby časom založili svoje vlastné združenie Spoločnosť na pomoc osobám s aJe tomu už asi deväť rokov, čo sa stretli mamy malých autistov, aby časom založili svoje vlastné združenie Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom –Trnava (SPOSA-T). Spočiatku si všetky mysleli, že sa im narodili zdravé deti.
„Začali sme sa stretávať, pretože sme nepoznali nikoho, kto by mal také skúsenosti. Bolo to dobou, ktorú sme žili a priniesla to aj osamotenosť rodiča s dieťaťom. S nezvyčajnými situácie, ktoré sme zažívali na ulici, sme sa potrebovali niekomu zdôveriť. Chceli sme upozorniť aj verejnosť. Vysvetliť, že ak sa niečo stane, neznamená to, že dieťa je nevychované,“ povedala pre MY-Trnavské noviny predsedkyňa združenia Sylvia Záhorová.
Kým sú deti doobeda v špeciálnej škole, ich mamy v rámci terapeutickej činnosti tvoria v dielni a pripravujú rôzne výrobky, aby ich mohli ponúkať na najbližších vianočných trhoch. Práve pri ručných prácach rozoberajú a riešia svoje problémy.
Ich príbehy sú rôzne, ale podstata je rovnaká. „Nezmierili sme sa, ale naučili sme sa s tým žiť. Je to celoživotná hádanka, rébus, ktorý spolu skladáme po častiach a niekedy až s odstupom času zistíme, čo tým chcelo dieťa povedať.“

Skryť Vypnúť reklamu

Začiatky v ilúziách

Členkou združenia je aj Ingrid Kováčová, ktorá žije v prenajatom byte so svojím synom Patrikom (12). Autizmus sa prejavuje až okolo tretieho roku života a nie je jednoduché ho rozoznať. Preto mnohí rodičia žijú v ilúzii, že ich dieťa je úplne zdravé. Paťova mama nebola iná.
Jeho vývin zaostával. „Spočiatku vôbec nerozprával. A keď aj začal, tak len málo málo a vôbec mu nebolo rozumieť,“ vzdychne si I. Kováčová. To, že sa niečo deje si všimla až vtedy, keď deti žien, ktoré rodili po nej, už boli šikovnejšie ako jej syn. Paťko taký živý nebol a nebavilo ho veľmi hrať sa s deťmi . ,,Vzala som ho k doktorke, ktorej sa nepozdával. Rozhodla som sa zavolať aj neurológovi, či si myslí, že Paťo je v poriadku.“
„Vám sa to nepáči?,“ opýtal sa. Odporučil ich do detského integračného centra a Paťovi vypísal lieky, aby bol živší. Pozorovala ho aj psychologička, ktorá po roku vyslovila svoju diagnózu: Paťko je autista!
No na psychiatrii im povedali, že autista nie je. Ingrid žila s dvoma pravdami súbežne. Ani len netušila, čo ju čaká. „Nikto vám to nepovie.“ Nenapadlo ju, že by mal navštevovať špeciálnu školu. Predpokladala, že doštuduje aspoň základnú. Nerozumela tomu, že chlapec by sa nikdy nemal oženiť alebo že by sa nedokázal postarať sám o seba. Nakoniec si z knižnice požičala knihu, aby si naštudovala, čo to neznáme slovíčko autizmus vlastne znamená.
„Postupne mi to všetko začalo dochádzať... Že to bude ťažké. Sú ľudia, ktorí sa s tým nevedia vyrovnať. Bolelo ma to a stále som si vytýkala, že sme mu možno nevenovali dostatočnú pozornosť. Prišlo mi ho ľúto. Kolom dokola som hútala, čo ho mohlo poškodiť. Neprišla som na to dodnes.“
Malý Paťo sa javí tichý a zádumčivý chlapec. Pozná všetky postavičky zo svojej rozprávkovej knihy. Vie, že je to Červená čiapočka, vlk, Snehulienka či ružové prasiatko. Keď sa ho opýtate, čo niektorá z nich robí, dívajúc sa do knižky vám odpovie: „Usmieva sa.“
Prečo?
,,Lebo má dobrú náladu.“
A keď má škaredé káčatko na líci slzu, tak plače.
Doma zvyčajne spáva so svojím malým čertíkom Stískom a v škole zasa majú uja, pampúšika Smejka. Keď bol menší, mal rád Asterixa a Obelixa. Tiež Spidermana. „Nikdy som nedokázala pochopiť, čo sa mu na ňom páči. Možno práve to, že skáče a lieta.“
Raz Paťo ku skrini priložil stoličku, aby na ňu vyliezol. Že sa to nesmie? Paťova odpoveď znela: ,,Aj komár.“ Takýto je utajený svet malého autistu.
Nemá rád telenovely, pretože je v nich veľa kriku a emócií. To by jednoducho vypol. Namiesto televízie má radšej hudbu z rádia. Dokonca si ho dokáže aj sám zapnúť. Jeho obľúbenou stanicou je Expres. Mama mu ju občas prepne na Funko či Rádio Okej. Dôležité je, aby sa mu pesnička páčila.
To je jeden z Paťových stereotypov. Ráno vstane a celý deň by dokázal v pyžame počúvať muziku. Zložitejšie je to už s rušivými efektmi, pretože na každé dieťa pôsobia individuálne. Niektoré zvuky im doslova môžu spôsobovať fyzickú bolesť. „Keď Paťo minulý rok začul zvuk kosačky, veľmi sa rozplakal. Neznášal ani to, keď som si fénovala vlasy. Vždy prišiel do kúpeľne a vytrhol mi šnúru zo zástrčky.“

Skryť Vypnúť reklamu

Nedokáže vyjadriť svoje trápenia

Paťko začal v posledných rokoch trpieť ťažkými záchvatmi. Jeho reakcie sú nevyspytateľné. Chvíľu sa smeje a akonáhle sa v jeho okolí objaví rušivý moment, rozplače sa.
Autistické deti svoje pocity spracúvajú akosi zvláštne. Nedokážu ich pretlmočiť. Nedokážu povedať, čo si myslia. Nedokážu opísať svoje zážitky.
I. Kopáčová svoje dieťa dôverne pozná: „Akonáhle si začne točiť vlasy, začínajú prvé príznaky a viem, čo ma čaká.“ Má obrovský strach a hrôzu zo psov. Ak nejakého uvidí na ulici, je schopný sa vytrhnúť mame a vyrútiť sa rovno na cestu.
Takisto doma. Má nesmiernu záľubu v oknách, dokázal by ich otvárať a dívať sa celučičký deň. No len čo začuje štekot psa či hluk petardy, reaguje veľmi prudko a zmätene. Začne si búchať hlavu do skla a neraz to vyústi do záchvatu. Možno je jednoduché o tom hovoriť. O to ťažšie je takéto zážitky každodenne prežívať. Najmä bezmocnej matke, ktorá sleduje utrpenie vlastného dieťaťa bez toho, aby im obom niekto pomohol.
„Neostáva nič iné, len ho pevne držať za ruky i nohy. A to aj napriek tomu, že Paťo má v sebe čoraz viac sily. Keby som aspoň vedela, či sa mu to vôbec dakedy polepší?! Veľmi si želám, aby sa ten čas zastavil. Kiež by bol stále malý, keď som to ešte zvládala. Neviem, čo bude ďalej.“
Keď je večer pokoj a zdá sa byť všetko v poriadku, Paťko pomaly zaspáva. No len čo zaregistruje nejaký zvuk, vylezie z postele a ide do kúpeľne alebo do kuchyne a začne si púšťať vodu. To je jeho zábavka nech sa nachádza kdekoľvek. „Mohol by sa vyučiť za inštalatéra. On by to rozšroboval a druhý by to zašroboval,“ zavtipkuje ustarostená mama. Odmalička miluje vodu a veľmi rád sa kúpe. Situáciu, keď mu chce mama namočiť a umyť vlasy však znáša veľmi ťažko.
Na dovolenke v Chorvátsku členky združenia svoje deti zobrali k moru. Paťo nerozumel tomu, čo je more. Keď sa doňho prvýkrát ponoril, zľakol sa a viac tam nechcel. Tešil sa, len kým sedel v autobuse. Možno si myslel, že ideme na výlet, autobus sa v ten istý deň otočí a my sa vrátime späť do Trnavy. Nemôže spať niekde inde ako vo vlastnej posteli.
Ráno sa zobudí a treba mu dať lieky. Predtým ich bral, aby bol živší. Teraz, aby ostal pokojný. „Potom hľadá to svoje. Jogurt, kečup, syr a tatársku. Tiež má veľmi rád chlieb vo vajci, praženicu, ale najviac zo všetkého rajčinovú polievku. Keď ideme na nákup, poviem mu, aby si vybral a on hneď vie, v ktorom regáli sa nachádza.“
V kúpelni sa díva do zrkadla a v meste do výkladov. Nakúka do kanálov, kam hádže kamene. „Niektorí ľudia tomu nerozumejú. Hlavne, keď vyhadzuje skladačky a papieriky z okna. Raz mi zazvonila jedna pani, aby som Paťa pokarhala. Nedokázala som jej vysvetliť, že on nerozumie tomu, že ich má hádzať do koša.“
Hoci je mentálne retardovaný, pamäť má dobrú. Zapamätá si mená ľudí i zážitky. Vycíti z človeka, či ho má rád alebo nie a dokáže ho vyšticovať i pohladkať.

Skryť Vypnúť reklamu

Vianočná rajčinová polievka

U Kováčovcov budú na Vianoce červené a žlté salónky. Paťo má rád len také. „Kúpime aj stromček,“ zahlási. Čo budú jesť na Štedrý večer?
„Oblátky, med a polievku.“
Akú?
„Rajčinovú.“
Keď počuje mamine nie, opraví sa: „Kapustovú.“
Už má vyhliadnutý aj darček. Určite to bude knižka s krokodílom.
„A čo ešte macík?“
„Smetiarov a oranžové seko,“ opakuje nám. Pravdepodobne seko je poľnohospodárske autíčko...?
Možno si vybojuje aj čokoládu. Len nech nie je lacná. Vie, akú mu kupuje mama. „Orion a Milku. Figaro, sladká vášeň. Orion je dobrá, aj Milka je dobrá.“
A keď bude mať dobrú náladu, možno sa večer aj pomodlí. Takto: „V mene otca, syna a duka.“

Petra Nagyová
foto: autorka a archív SMOS-T

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 2. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 3. FIIT – vedomosti, ktoré majú zmysel
 4. Štúdium, ktoré sadne
 5. Získaj náskok pred štartom
 6. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 7. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 8. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 9. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 10. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 1. 26 years of providing you with essential information
 2. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 3. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 4. Tieto farmy dávajú prácu domácim. A podporujú región
 5. Cirkevné gymnázium v Snine patrí medzi najlepšie v kraji
 6. O2: Mentálne zdravie zamestnancov je pre nás veľkou prioritou
 7. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 8. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 9. Dáma s pávím pierkom
 10. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 23 813
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 13 283
 3. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 10 653
 4. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 10 016
 5. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 8 330
 6. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 569
 7. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 7 285
 8. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov 6 174
 9. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 5 673
 10. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 5 228
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Testovanie proti novému koronavírusu.

V Trnave prvýkrát počas šiestich tohtoročných kôl plošného testovania nezaznamenali pokles počtu pozitívnych, ale naopak, mierny nárast.

1 h

V župnom veľkokapacitnom očkovacom centre bolo zaočkovaných už 6 tisíc ľudí.

3 h

Aktuálne vydanie MY Trnavské noviny je už v predaji.

4 h
Odberné miesto na Covid-19.

Otestovať sa prišlo 19.053 ľudí.

16 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Muž, ktorý sa stal maskotom mesta pod Urpínom, mal 63 rokov.

27. feb

Testovanie pokračuje aj v nedeľu.

27. feb

Niektoré obce v okrese Topoľčany nezachytili ani jedného pozitívneho. V meste Topoľčany je miera pozitivity na odberových miestach zriadených mestom 0,527%.

16 h

Prednostku Okresného úradu v Topoľčanoch Dagmar Kačírekovú zaočkovali prednostne. Samotná prednostka, nominantka strany OĽANO, sa tým pochválila na sociálnej sieti.

4 h

Už ste čítali?