úzska, Tahiti, Chorvátska, Rakúska a Litvy. Už v prvej kategórii sa predstavili špičkovo pripravení slovenskí reprezentanti: Igor Kočiš, Adam Cibuľa a Andrej Mozoláni. Najmä posledne menovaný si vyslúžil potlesk zaplneného publika. Po operácii roztrhnutej šľachy v ramene sa ukázal pred porotou vo výbornej forme. Medzi súťažiacimi do 75 kg obsadil napokon druhé miesto, za veľmi dobre pripraveným Igorom Kočišom. „Boli to veľmi náročné preteky, pretože na súťažné pódiá som sa postavil takmer po štyroch mesiacoch. V podstate to boli pre mňa prvé preteky v tomto súťažnom ročníku,“ vysvetlil víťaz najľahšej kategórie. Na otázku, či si trúfa na obhajobu majstrovského titulu aj v čínskom Šanghaji odpovedal: „Tažko povedať, pretože budem štartovať vo vyššej váhovej kategórii a tam bude kvalita a úroveň väčšia. Moje ciele sú však dosť vysoké.“
V stredne ťažkej kategórii sa predstavilo 15 borcov, od začiatku sa najväčšia pozornosť sústreďovala na dvoch z nich, Juraja Vrábela a Vladimíra Flimela. Najmä Flimel pôsobil v tvrdej konkurencii sviežim dojmom, pričom úsmevy a pohodu rozdával takmer na požiadanie. „Veď je to hra. Na pódium po ťažkej príprave už ideme z posledných síl, ale všetko je to pre divákov. Musíme ich niečím zaujať, nemôžeme predsa vyzerať ako zdochliny.“ V. Flimel zdolal v priamom súboji výraznú osobnosť svetovej kulturistiky Juraja Vrábla. „Vedel som, že sme obaja špičkovo pripravení. Ale veril som si, pretože formou sme na tom približne rovnako. Bol som si vedomý jeho kvalít, ale aj tých svojich. Druhé miesto by ma tiež potešilo, ale prvé je úplne skvelé.“
V najťažšej váhovej kategórii vystúpilo na pódium viac ako tucet pretekárov. Medzinárodná jury si na porovnávanie takmer vždy vybrala súťažiaceho s číslom 31 Štefana Havlíka. Od začiatku bolo viac ako pravdepodobné, že práve on si z Trnavy odnesie víťazstvo. „Súperov si veľmi nevšímam, ani poriadne neviem, kto so mnou stál na pódiu. Vždy sa sústredím na svoj výkon a to je pre mňa najdôležitejšie.“ S prognózami na svetový šampionát bol Š. Havlík zdržanlivejší. „O cieľoch hovorím nerád, ale určite by ma potešilo, keby som sa vracal s medailou.“
Riaditeľ pretekov a jedna z najvýraznejších osobností nielen slovenskej kulturistiky Peter Uríček bol s priebehom 16. ročníka Grand Prix nadmieru spokojný. „Tento rok som naozaj veľmi spokojný, pretože sa tu zišla kvalita s kvantitou. Na pódiu sme videli množstvo skvelých pretekárov. Medzi tými do 87,5 kg ich bolo pätnásť, vo vyššej trinásť. Mali sme aj kvalitných zahraničných pretekárov z ôsmich krajín sveta.“ Medzi nimi sa nestratili ani zástupcovia trnavskej Fortuny, ktorá toto podujatie pripravuje. Ján Blaško obsadil 5. miesto v kategórii do 87,5 kg, Pavol Korpáš sa nedostal do finálovej päťky v najťažšej kategórii. Jeho muskulatúra však stála za povšimnutie, aj keď miestami pôsobil neistým dojmom. „Bol trošku nervózny,“ priznal P. Uríček, „pri takej kvalite, aká sa tu zišla, sa ani nečudujem. Musí ešte nabrať svalovú hmotu a potom to už bude aj po psychickej stránke dobré.“
Absolútnym víťazom 16. ročníka medzinárodných kulturistických pretekov sa stal Š. Havlík z AŠK Dukla Trenčín. Po pretekoch určili reprezentační tréneri Ľubomír Hečko a Milan Čížek nomináciu na MS v čínskom Šanghaji, ktoré sa uskutočnia 26. a 27. novembra. Slovenské farby bude reprezentovať šestica kulturistov – do 60 kg trojnásobný majster Európy Adam Cibuľa, do 70 kg Igor Kočiš, do 75 kg minuloročný európsky šampión Andrej Mozoláni, do 80 kg víťaz júlových Svetových hier v neolympijských športoch Juraj Vrábel, do 85 kg Vladimír Flimel a do 90 kg Štefan Havlík.
Výsledky Grand Prix Slovakia: do 75 kg: 1. Igor Kočiš, 2. Andrej Mozoláni, 3. Adam Cibuľa (všetci SR); do 87,5 kg: 1. Vladimír Flimel, 2. Juraj Vrábel, 3. Peter Fouque (Fr.); nad 87,5 kg: 1. Štefan Havlík (SR), 2. Nenad Furič (Chorv.), 3. Uwe Kirschmann (Rak.). Absolútny víťaz: Štefan Havlík.
Tatiana Čuperková