Medzinárodný deň študentstva v Trnave sa akoby rozplynul v hmle. Konal sa asi takým spôsobom, že sa vôbec nekonal.
Vedúca sekretariátu rektora Trnavskej univerzity (TU) Adriana Krupová uviedla, že spomienkovú akciu nemá organizovať vedenie, ale sami študenti.
Myšlienka však bola a vychádzala z iniciatívy Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ), ktorá mala aj svojho hlavného koordinátora Michala Bagina.
V Trnave sa ju však nikomu nepodarilo dotiahnuť do konca, hoci ŠRVŠ má svojich zástupcov aj na trnavských univerzitách. Vo vybraných podnikoch slovenských miest boli pripravené videoprojekcie s dokumentárnymi filmami z rokov 1939 a 1989. „Študenti v Trenčíne či Banskej Bystrici vytvorili živú reťaz, aby sa symbolicky prepojili a minútou ticha si pripomenuli najvýznamnejší deň vysokoškolákov,“ konštatoval M. Bagin.
V rámci Trnavskej univerzity študenti nepripravili nič. „Nestretlo sa to s ohlasom a nenašiel sa nik, kto by v organizácii pomohol. Stotožňujeme sa s tým, čo robí univerzita v rámci akademickej obce,“ povedal nám člen študentskej rady za TU Marián Bakay.
Minútou ticha si uctili pamiatku Daniela Tupého, ktorú vyhlásilo vedenie univerzity. V jej vestibule horela sviečka a do kondolenčnej listiny sa mohli zapísať študenti i zamestnanci.
Žiadna organizovaná študentská akcia sa nekonala ani na Univerzite sv. Cyrila a Metoda (UCM). „Na druhej strane, u nás téma rasizmu zarezonovala a prekryla aj udalosti 17. novembra,“ informoval nás predseda akademického senátu UCM Marián Matyáš.
Podľa jeho vyjadrení UCM ani jej študenti nie sú iní. Len jej poloha, takmer predmestia Bratislavy spôsobuje, že študenti možno aj rovnako aktívni sa až tak nespájajú priamo so školou. „Susedná Trnavská univerzita sa zjednocuje na úplne inom princípe,“ dodal.
A tak sa nezjednotil nik. Námestie Trnavy v utorok večer ostalo prázdne. Akurát tak stihol na chvíľu vypadnúť elektrický prúd, aby nikto nevidel, že sa nič nedialo.
Petra Nagyová