ťsto korún. Jej predseda Tibor Plézel pre MY-Trnavské noviny povedal: ,,,Lekári však požadujú sumu len v rozmedzí dvesto až tristo korún. Zo svojho pracovného času budú musieť vyčleniť jednu štvrtinu, do ktorej zahrnú prednostných pacientov. Žiadosť doktora musí schváliť TTSK.
Uvedenú sumu vypočítali podľa priemernej hodinovej mzdy lekára.
,,Ako nadštandardnú službu poskytovali mnohé zdravotnícke zariadenia poplatok za prednostné ošetrenie v presne stanovenom čase už doteraz,“ informoval nás Mário Moro, prezident Regionálnej lekárskej komory v Trnave. Zákon teda zlegalizuje iba to, čo sa v praxi realizuje už dávno. ,,Často zdôrazňovaný sociálny rozmer poplatku neobstojí, pretože túto službu využíva len zopár pacientov, a to tých, ktorí nemajú finančný problém,“ poznamenal M. Moro.
Stanovenie poplatku schvaľuje aj predseda združenia neštátnych lekárov Aesculap Gabriel Pavelek. ,,Prinesie vyčistenie vzťahov a stanoví podmienky pre niečo, čo tu fungovalo aj predtým, hoci nie celkom organizovane,“ vyjadril sa. Podľa neho nenastane situácia, že by sa bežný pacient nedostal do ambulancie, lebo budú chodiť len samí objednaní. ,,Určite to nebude mať nejaký sociálny dopad, každému sa poskytne zdravotná starostlivosť tak ako doteraz,“ povedal.
,,V našej ordinácii záujem o prednostné vyšetrenie nie je. Žiadosť o schválenie poplatku dávať nebudem,“ povedala nám Ľubica Šišková, praktická lekárka pre dospelých.
Zákon presne neurčuje, kto má schváliť výšku poplatku. Hovorí len o vyššom územnom celku. Akákoľvek suma za prednostné vyšetrenie je však diskutabilná. Lekár má právo požiadať aj o tisíc korún, a keď mu to VÚC schváli, môže ich vyberať. ,,Zároveň zákon nehovorí o poplatkoch, ale o úhrade. My však z cenového výmeru nemôžeme určiť jej výšku,“ vysvetlil T. Plézel.
- ras-, - jk -