skal prvenstvo na Slovensku i planetárium, pripravené poodhaliť tajomstvá vesmíru a oblohy.
Prázdniny sa skončili, a hlohovské planetárium práve ožíva. Po niekoľko týždňov trvajúcej letnej odstávke, kedy absolvovalo zopár drobných renovácií, je opäť pripravené na nápor zvedavcov. Svoje brány opäť otvorilo 28. augusta. Cez školský rok sa tu vystriedajú aj tri exkurzie denne. Pre žiakov materských, základných a stredných škôl je pripravených niekoľko programov, ktoré sa obmieňajú. Raz do mesiaca je planetárium otvorené aj pre širokú verejnosť.
Vesmír ako na dlani
Návšteva planetária je v každom prípade zážitok. Stačí sa len pohodlne usadiť do kresla a vizuálna šou sa môže začať. Na strope v tvare kopuly sa premieta obloha na želanie. „Programy, ktoré u nás možno vidieť, majú náučný charakter,“ prezradí nám pracovníčka Planetária Valéria Rečková. „Oboznamujú so Slnečnou sústavou, súhvezdiami, vesmírnymi telesami, ale aj legendami ich vzniku. Celá prezentácia, doplnená orientáciou na oblohe, trvá približne hodinu a pol.“
Planetárium v Hlohovci je kapacitou šesťdesiatpäť osôb najväčšie spomedzi piatich zariadení tohto druhu na Slovensku. Navyše, v tomto areáli na Sládkovičovej ulici sa nachádza aj observatórium.
Obloha plná hviezd...
...a iných vesmírnych telies. Cez ďalekohľad hvezdárne sa naskytne návštevníkom vždy iný, a vždy obdivuhodný pohľad. Vesmír je totiž neustále v pohybe. Niektoré úkazy na oblohe sú obzvlášť zaujímavé. „Astronomické udalosti stále dokážu uchvátiť ľudí,“ podotkne odborný pracovník výskumného oddelenia Karol Petrík. „Pred dvoma rokmi sme mohli pozorovať opozíciu Marsu a Zeme. Vtedy sa tu v priebehu dvoch týždňov vystriedalo za noc aj štyristo osôb.“ Podľa neho sa aj v týchto dňoch dajú vidieť zaujímavé javy. „Okrem Marsu je možné sledovať Jupiter, jeho červenú škvrnu i mesiace, alebo prstenec Saturnu. Nedávno sme tu tiež mali takzvané padajúce hviezdy perzeidy, ale to už je iná kapitola,“ usmeje sa. „To stačí ľahnúť si do trávy a pozorovať ich len tak, bez ďalekohľadu.“
Výskum na úrovni
Hvezdáreň však zďaleka neslúži iba na popularizačnú činnosť. Disponuje technikou porovnateľnou s profesionálnymi observatóriami, ktorá slúži na vedecký výskum. Taktiež ju využívajú študenti vysokých škôl príslušného zamerania. Okrem toho funguje aj medzinárodná spolupráca s Masarykovou univerzitou v Brne. „Dokážeme ľuďom ukázať, ako to vyzerá vo vesmíre a zároveň skúmame fyzikálne príčiny javov, ktoré pozorujú,“ oboznamuje nás s činnosťou observatória K. Petrík. „Dá sa povedať, že nerobíme vedu pre vedu, ale pre ľudí.“
Pozorovatelia z hlohovského observatória dosahujú vo svojej činnosti veľmi slušnú úroveň. Len za uplynulých štrnásť mesiacov sa im podarilo objaviť deväť nových kataklizmatických premenných hviezd, čo je v našich podmienkach unikát. K tomuto úspechu bezpochyby prispela aj kúpa nových prístrojov v minulom roku. Spomenúť treba najmä CCD kameru v hodnote 170 000 korún, ktorá je inštalovaná na veľkom ďalekohľade.
Čakanie na sponzora
Zamestnanci by však uvítali aj renováciu celého zariadenia. „Posledná väčšia oprava Planetária sa udiala už asi pred siedmymi rokmi,“ upresňuje K. Petrík. „Dnes je situácia pomerne kritická, už iba čakáme, kedy nám to tu všetko popadá na hlavu,“ dodáva a dúfa, že sa čo najskôr nájde nejaký sponzor, pretože peniaze z rozpočtu trnavského samosprávneho kraja na takúto veľkú opravu nepostačujú.“ Isté je, že aj pri minime finančných prostriedkov, je prínos observatória i planetária maximálny. Výskumná činnosť zariadenia je akceptovaná na domácich i zahraničných konferenciách, čím sa zviditeľňuje nielen mesto Hlohovec, ale aj celé Slovensko.
Katarína Rosinová
Foto: autor