Sibírskym tigrom život na samote prospieva, sú však odkázané na milodary

Mesto Senec je známe najmä vďaka rekreačnému stredisku - Slnečným jazerám, ktoré si za cieľ letnej dovolenky ročne vyberie niekoľko tisíc rekreantov nielen zo Slovenska, ale aj z iných krajín Európy. Málokto však vie, že len tri kilometre od jazier na svo

jich návštevníkov nielen z radov rekreantov čaká azda jediný skanzen úľov i s múzeom v strednej Európe a o niečo ďalej, na samote za obcou Kostolná pri Dunaji, sedemnásť tigrov ussurijských, ktoré ich chovateľke závidí nejedna európska zoologická záhrada.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oáza sibírskeho tigra je jedným zo svetových projektov vytvorených pre záchranu tigra ussurijského. Jej vznik sa datuje od roku 1999 a odvtedy až do dnešných dní sa Ivete Iršovej darí chov tigrov rozširovať o nové prírastky. „Pod ochranou nášho občianskeho združenia sa v súčasnosti v tomto zariadení chová sedemnásť krásnych a zdravých tigrov, patriacich do poddruhu tigra ussurijskeho - sibírskeho, ktorý je celosvetovo evidovaný v zozname ohrozených druhov zvierat a je zaradený do kategórie I. zákona CITES. Viaceré z nich sa už narodili v našej oáze vďaka dobrým podmienkam, ktoré sme pre nich vytvorili. Tigre podstúpili skúšku DNA a majú implantované mikročipy nariadené Ministerstvom životného prostredia Slovenskej republiky.
Areál, v ktorom sa tigre pohybujú, má rozlohu pol hektára. Zvieratá v ňom majú priamy kontakt s pôdou, vysokou divo rastúcou trávou, hustými kríkmi a stromami. Majú vybudované nočné ubikácie pod holým nebom a aj pod prístreškami. Sám tiger má možnosť si vybrať podlá počasia, kde bude tráviť čas nočného odpočinku. V období letných mesiacov a hlavne v čase tropických horúčav, sa zvieratá majú možnosť ochladiť v umelo vybudovanom bazéniku. Železná pevná konštrukcia, vysoká 4, 5 m, ohraničuje tigrie teritórium. Pri budovaní tohto zariadenia sa podieľalo viacero občanov, hlavne z radov študentov. „Pre tieto krásne zvieratá sme vytvorili imitáciu ich prirodzeného prostredia spolu s rastlinami, vodou, ležiacimi drevenými pňami a vyvýšenými posedmi, ktoré slúžia mláďatám i dospelým tigrom k ich prirodzeným hrám. Aby tieto zvieratá zostali zdravé a rozmnožovali sa, musíme brat do úvahy ich inštinkty a dbať na to, aby boli šťastné,“ hovorí Iveta Iršová.
Hoci tigre žijú v zajatí, ich areál je obklopený lesom a poliami. Voľne sa pohybujú v takzvaných tigrích záhradách a denný prídel mäsa a vitamínových doplnkov im zaručuje zdravý vývoj. „Denne skonzumujú dvesto kilogramov čistej váhy mäsa, čo je asi jedna krava,“ hovorí ich ošetrovateľka Lucia a dodáva, že aj napriek životu v zajatí nie sú stresované, nenudia sa a netrpia inou neurotickou či psychickou záťažou. „Sú to naši miláčikovia, hoci k niektorým starším jedincom sa už len-tak bez obáv priblížiť nemôžme.“
„Tigre žijú v určitej hierarchii a preto sú aj roztriedené do jednotlivých záhrad,“ vysvetľuje Lucia. „Pre ostatné tigre by už štrnásťročná samica Rita, matka ostatných, predstavovala ľahkú korisť a ak by nežila oddelene, určite by ju napadli. Oddelene od ostatných žijú aj dvaja šesťroční tigrí samci, o ktorých sa stará skúsený ošetrovateľ. Pred ním má ešte rešpekt i Mareček, viac ako 450 kíl vážiaci samec.“
Ľahkú korisť pre tigre znamenajú aj samotní ľudia, preto ich chov sprevádzajú prísne opatrenia a k tigrom sa návštevníci môžu priblížiť buď spoza ohrady, alebo z visutej terasy. Na ňu však nemôžu deti, ktoré sú pre tigre veľkým lákadlom a zbytočne by ich provokovali. Na vlastné oči sme sledovali, ako dve tigrice neváhali prerušiť poobedňajšiu siestu, aby mohli popri plote sledovať dieťa, ktoré ich pohybom provokovalo. Ak sa rozbehlo, rozbehli sa ich aj ony, ak zastalo, sústredene čakali, čo bude ďalej. Situácia by však nebola humorná, keby oboch aktérov neoddeľovali hrubé mreže a husté pletivo.
V Oáze sibírskeho tigra dnes žije sedemnásť tigrov. Jej najmladšími obyvateľmi sú tri osemmesačné mláďatá Rony, Bacil a Happy, ktoré sa narodili 21. septembra minulého roku. Hoci sa takmer všetky na seba podobajú, ošetrovatelia ich ľahko rozoznajú a správne i pomenujú. Nám sa deväť tigrov a osem tigríc zdali spoza mreží všetky rovnako. „Hoci takmer všetky pochádzajú z jednej matky, nemajú degeneračné znaky. Radi by sme do chovu prijali novú čistú krv, ale keďže nemáme štatút zoologickej záhrady, nemôžeme byť zaradený do európskeho chovného programu tigra ussurijského. To aj napriek tomu, že sa naše tigre oproti iným, chovaným v zoologických záhradách, vzhľadovo i postavou najviac podobajú voľne žijúcim zvieratám. Schodnejšiu cestu vidíme cez americké nadácie, ktoré takéto obštrukcie nepoznajú,“ hovorí Iveta Iršová a dodáva, že tigriemu chovu nie sú naklonení ani slovenskí zákonodarcovia. „Keďže nemáme štatút zoologickej záhrady, ale je to fakticky súkromný chov, nemôžeme od návštevníkov napríklad vyberať vstupné, alebo mať otváracie hodiny. Každý, kto príde, je vítaný a sme radi, že nám tu nechajú aspoň dobrovoľný príspevok. Na to, aby sme mohli vyberať vstupné, by sme museli požiadať o výnimku, ale zo skúseností už viem, že to nemá zmysel. Vďaka rozhodnutia od stola sme prišli aj o štatút nadácie a sme občianskym združením. Na to, aby sme boli opäť nadáciou, nemáme povinných 200 tisíc korún. Najhoršie na tom je, že sa nemôžeme uchádzať ani o dve percentá z dane.“
Oáza sibírskeho tigra vlastne v súčasnosti žije z vlastných zdrojov a z milodarov. Pritom jej osadníci majú plány na rozšírenie plochy tigrích záhrad a na zvýšenie počtu chovaných zvierat. Všetko však závisí od peňazí, ktoré, v tomto prípade, nemajú stabilný tok. Pomôcť tak môže každý, kto počas náhodnej cesty okolo Senca, alebo úmyselne cielenému výletu, navštívi oázu a za nové získané zážitky sa odvďačí nielen slušným správaním, ale aj malým finančným príspevkom. A ako sa do oázy dostanete? Za Sencom smerom na Šamorín odbočíte na Kráľovú pri Senci. V obci vás ďalej nasmeruje dopravná značka na Kostolnú pri Dunaji. V obci odbočíte doľava a za obcou vpravo smerom na agrofarmu. Pôjdete rovno a po tristo metroch vás upútajú vysoké železné klietky. „Hoci nemáme žiadne problémy s obyvateľmi obce, ktorí by proti tigrom spisovali petície, zlomyseľné deti nám často ničia smerové tabule, ktoré označujú cestu k oáze. Asi ich budeme musieť maľovať na asfalt,“ hovorí ošetrovateľka Lucia a dodáva, že návštevníkov ochotne dedinčania na oázu nasmerujú.
„Snažíme sa spropagovať tento chov ussurijských tigrov a oázu pre nich vybudovanú na internete, v médiách a zároveň aj upozorňovať širokú verejnosť na tak potrebnú záchranu a ochranu zvierat vedených v zozname celosvetového zákona o ochrane živočíchov a rastlín - CITES. Hlavne sa snažíme oboznámiť s problematikou vymierajúcich druhov zvierat deti predškolského a školského veku. Sme si vedomí toho, že lásku k prírode treba vštepovať našim potomkom už od útleho detstva. Ich správanie sa k zvieratám a vlastne ku všetkému živému sa potom odzrkadľuje v ich správaní a konaní v dospelosti. Na základe týchto poznatkov vykonávame aj osvetu ochrany zvierat a prírody vo forme besied s deťmi v predškolských a školských zariadeniach,“ hovorí Iveta Iršová.
Hlavným cieľom projektu je zachrániť aspoň jednu populáciu tigra ussurijského pred vyhubením, aby ich potomkovia prispeli k udržaniu genetickej rovnováhy celosvetového chovu týchto vzácnych a chránených zvierat. Dnes, v zmenšujúcej sa tajge na pokraji oblasti Amuru na rusko-čínskych hraniciach, vo voľnej prírode žije už len asi päť kusov tigra ussurijského. Je to výsledok ustavične zhoršujúcej sa kvality životného prostredia a pytliactva. Jeho pôvodný areál oblastí, kde sa vyskytoval, dnes slúži už iba ako náučný príklad, ako rýchlo a nenávratne dokáže človek vyhubiť tak silného a veľkého tvora. Z ôsmich zemepisných rás tigra je úplne vyhubený tiger baltský. Posledná správa o tigrovi jávskom je z roku 1976. Podobný osud čakal aj tigra kaspického aj napriek tomu, že bol v Ázii najrozšírenejší. Tieto tri rasy sa nenachádzajú ani v zoologických záhradách, takže sme úplne stratili možnosť zabezpečiť ich existenciu ľudskou starostlivosťou. Nielen my, ale aj ďalšie naše generácie, sa teda musia uspokojiť iba s ich muzeálnymi exponátmi.
Gabo Kopúnek

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trnava

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 10 303
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 428
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 898
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 474
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 2 646
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 538
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 342
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 209
  1. Ján Škerko: Slovenský Cirkus Humberto
  2. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pohľadom na vysoké veže
  3. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  4. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  5. Štefan Šturdzík: Kréta je krásny kvet stredomoria.
  6. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  7. Martin Pollák: Hra o záchranu
  8. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 31 830
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 794
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 574
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 11 364
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 928
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 410
  7. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 780
  8. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 5 774
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Jeden je vo väzbe, ďalšieho stíhajú na slobode.


Západoslovenské múzeum v Trnave.

V budove na Múzejnom námestí otvorí v sobotu program Noci múzeí a galérií o 17:00 zábavná dielňa pre deti.


SITA

Zásahová jednotka už zadržala dve podozrivé osoby.


Spartak Trnava sa teší s fanúšikmi z víťazstva v Slovenskom pohári 2025.

Anketa s futbalovými osobnosťami.


  1. Ján Škerko: Slovenský Cirkus Humberto
  2. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pohľadom na vysoké veže
  3. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  4. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  5. Štefan Šturdzík: Kréta je krásny kvet stredomoria.
  6. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  7. Martin Pollák: Hra o záchranu
  8. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 31 830
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 794
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 574
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 11 364
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 928
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 410
  7. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 780
  8. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 5 774
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu