Utorok, 3. august, 2021 | Meniny má JergušKrížovkyKrížovky
OBĽÚBENÝ MODERÁTOR SA VŽDY V LETE SŤAHUJE NA CHALUPU. RELAXUJE, BICYKLUJE A STIHNE AJ OSLAVU VIANOC.

U Voštinára na chalupe

Keď sa začnú televízne prázdniny, moderátor Vlado Voštinár zbalí seba, rodinu a vyštartuje z Trnavy. Jeho prechodným bydliskom sa na dva mesiace stáva chata

Keď sa začnú televízne prázdniny, moderátor Vlado Voštinár zbalí seba, rodinu a vyštartuje z Trnavy. Jeho prechodným bydliskom sa na dva mesiace stáva chata neďaleko Piešťan. V obci Prašník si užíva leta i drobných nerestí. ,,Doprajem si pivečko, fernetík, slivovičku, žúry, grilovačku do noci. Cez pracovnú sezónu pivo mať nemusím, ani ho nekupujem, ale na chalupe ho mám plnú chladničku,“ uškŕňa sa vychytená tvár televíznej obrazovky.

Keď ho MY-Trnavské noviny navštívili, práve si spĺňal ranné otcovské povinnosti. Štvorročný syn Martinko si po dlhšom sedení na nočníku konečne uľavil a tato sa musel chopiť toaletného papiera. Manželka odcestovala do Viedne, aby vybavila víza do Kanady, trinásťročná dcéra Andrea sa naháňala s deťmi z detského tábora Twistovo, ktoré je blizúčko Voštinárových letnej haciendy.
Domáci pán sa však v žiadnom prípade nenechal vykoľajit zo svojich zabehnutých koľají. Na chate funguje jednoducho len na dvadsať percent. ,,Z hlavy povyťahujem všetky diskety, čumím len tak do stromu a nič neriešim. Idem len na základné vedomostné funkcie. Tu sa človek vyspí úplne do ružova, keď sa dá, spávam aj do jedenástej dopoludnia. Keď trošku prší, tak to buchoce, prikúrim si v krbe, zabalím sa do deky, no super,“ nevie si vynachváliť zabávač. Hoci počas leta jeho zárobok klesá na bod mrazu, v dome pod lesom si len tak ,,levituje“. Keď sa znovu roztočí televízny kolotoč, cíti sa ako znovuzrodený človek.

Skryť Vypnúť reklamu

Moderátor pri lopate

Voštinárovci kúpili dom v roku 1997. Päť rokov nikto v ňom nebýval, ani noha nevstúpila na spustnutý pozemok. V. Voštinárovi ju poradil jeho niekdajší kolega z Fun rádia Viliam Raček, vraj je to len na skok od Trnavy. ,,Bolo to asi piate miesto, čo sme boli pozrieť. Keď sme vystúpili z auta, naskytol sa nám úplne hrozný pohľad. Úplna džungľa. Tak toto je ono, povedal som si. Blízkosť potoku ma úplne zobrala. Okamžite som si vedel predstaviť, ako to všetko bude urobené,“ spomína V. Voštinár.
Neuvedomil si však, že ,,na metri štvorcovom bolo hádam tisíc stromov“. Za ten čas z jednej strany vyrástli tri mohutné duby, ktoré stavbu nalomili. Verdikt prizvaného statika bol jasný – zbúrať. Pol roka Voštinárovci planírovali pozemok, zrezávali stromy, búrali pôvodný objekt a vyvážavali stavebnú suť.
Potom si rodina užila klasický postup, ktorý je dôverne blízky pravdepodobne každému chalupárovi. Moderátor ho stručne popíše: ,,Na novej stavbe sme si odmuklovali tri roky. V stredu sme začali nakupovať mäso. Vo štvrtok žena varila guláš. V piatok sme všetko vyvážali na chalupu. V sobotu a nedeľu sa makalo, v pondelok sme všetko odnášali, v utorok umývali riady. V stredu sme začali nakupovať mäso...“ Tri roky dokola, bez dovolenky, takmer bez voľného víkendu. Novému majiteľovi to začalo liezť na nervy. ,,Ale tak sme chceli a dnes to máme, tak sa vytešujeme“.
Osobne si naprojektoval celú víziu budúceho diela. Dnes by postupoval už úplne inak, pretože zistil, koľko hlúpostí sa mu podarilo narobiť. Ako mestské dieťa nebol technický zdatný frajer, no pri murovačkách si užil svoje ako pomocná sila. Prischla mu lopata a fúrik. Prvotné plány i nadšenie ho už opustili. ,,Niektorí chalupári chcú silou mocou udržať pôvodný stav. Ja túto úchylku nemám. Ja som dom normálne zrútil. Teraz je to skôr chata, než chalupa, i keď to chalupou nazývame. Budoval som ju tak, aby s ňou bolo čo najmenej údržby. Aby mi maximálne slúžila na relax a pre kamarátov. Zišla by sa mi tu napríklad zamková dlažba, ale firma mi zahlásila sumu stotridsaťtisíc korún. Dovidenia, netreba,“ vysvetľuje svoju chalupársku filozofiu.

Skryť Vypnúť reklamu

Chlapi padnú kdekoľvek

Ako vášnivý športovec si neodpustí, aby si ráno o deviatej nesadal na bicykel a hodinku nešľapal do pedálov. Dva-tri razy do týždňa sa vychytí posiľovať s cimbalovou loptou a činkami. V naivnom a stále sa opakujúcom odhodlaní, že pred spustením televízneho ošiaľu zhodí pár kilogramov a trošku si prečistí organizmus. ,,Figu borovú. Nič z toho neplatí, lebo v jednom kuse žúrujeme. Grilovačka, popíjanie, ideme neskoro spať, deti nás skoro zobúdzajú. Pri tom sa nedá príliš zhadzovať brucho,“ komentuje každoročný stav kučeravý blondýn.
Keď je leto, nepotrebuje vedieť nič o okolitom svete. Ak má cestu popri trnavskom byte, zastaví sa v ňom a poleje kvety. Ak vybehne kúpiť na Prašník pečivo na raňajky a vtedy si kúpi najčítanejší klebetný denník. Moderátor sa ospravedlňuje: ,,Nie že by ma extra zaujímal. Brávam ho skôr zo zvyku, aby som vedel, koho zase nakopli a kto práve dostal do držky. Inak tu nechávame život plynúť voľne medzi prsty.“
Spojivom s vonkajším svetom však zostávajú posedenia s kamarátmi, či s príbuznými. Hoci Voštinárovci bývajú v lete takmer na samote, ku ktorej sa dá trafiť len s presnou navigáciou spočívajúcej v tom, že treba od tabule s názvom obce narátať na tachometri presnú metráž, na ponorkovú chorobu sa sťažovať nemôžu.
Skoro každý víkend prijímajú návštevy a roztáčajú ,,žúrky“. Známi sa postavia stany na trávniku, ženy s deťmi majú vyhradené miestečka v dvoch spálňach. Chlapi môžu ,,padnúť“ kdekoľvek. Spoločensky založený domáci pán si pochvaľuje idylickú atmosféru, ktorú by v byte nemohol nikdy dosiahnuť. „Na chalupe môžeme vyspevovať do tretej hodiny rána, čo by som asi na sídlisku nemohol. A potom v byte by mi asi vadilo, keby sa mi chlapi ustali na podlahe v obývačke.“

Skryť Vypnúť reklamu

Soška potápača i dielo od Rembranta

V zime Voštinárovci na chalupu zabúdajú. To im však nebráni v tom, aby pravidelne na nej neoslavovali Vianoce. Počas našej návštevy hostiteľ práve spratával vianočný stromček do komory. Len minulý víkend sa tu odohrali sviatky so všetkým, čo k nim patrí – kapustnicou, kaprom, koledami i ohňostrojom. Boli sme zvedavý, či bola aj guľovačka. ,,Tento rok bolo málo snehu,“ posťažoval sa usmievajúci V. Voštinár.
,,Ale darčeky sú zakaždým. Kamaráti ma vždy zásobia strašnými kravinami. Tento rok som dostal obraz od Rembranta, akurát nie je podpísaný,“ pochválil sa nám a ukázal zátišie s ovocím. Problém nastane akurát potom, keď darcovia budúci rok neuvidia dielo zavesené na stene... Minulý rok dostal sošku potápača, ktorému prischlo pomenovanie Haluška. ,,A ja som dostal autíčko, garáž a tigra,“ pridal sa s nádielkou letného Ježiška malý Martinko. Hneď dodal, že sa už teší ako onedlho prvý raz v živote poletí lietadlom - na dovolenku na ostrov Rhodos.
Po prvotných patáliách s chatou si rodina už nemusí robiť ťažkú hlavu. Má prakticky dve kompletne vybavené domácnosti a k presunu z mesta na Prašník stačia iba kľúče od dverí. V prízemí je hala s krbom, ktorá slúži ako srdce domácnosti. Susedí s malou rohovou kuchynkou. Na poschodí sú zase dve spálne. Ak sa treba pobrať za pracovnými povinnosťami, za hodinu je upratané.
Naviac Voštinárovci majú svojho anjela strážneho menom Vlado Černý. ,,On je môj domovník, on je môj bodyguard, môj alarm, môj kamarát, proste moje všetko. Jeho mamu si moje deti osvojili a už ju volajú babka. Ak čokoľvek potrebujem, všetko pustí z rúk preč a v momente príde sem pomôcť,“ rozplýva sa chalupár nad svojim blízkym susedom.

Jedno oko plakalo, druhé sa smialo

Zďaleka nie všetci miestni obyvatelia tvár televíznej relácie Inkognito milujú. Obľúbený moderátor nezabudne na pamätnú petíciu, ktorá zosnovala proti nemu pani z vedľajšieho domu. Voštinára treba vysťahovať! Nie každému bolo vyspevovanie a voľná zábava do neskorých nočných hodín po chuti. Hoci práve vtedy išlo o oslavu kolaudácie. Priatelia, ktorí sa zvykli zabávať svojským štýlom, behali nadránom po dedine a ako pubertiaci vyzváňali po domoch s výkrikmi: ,,Keď nespíme my, nebudete ani vy!“ V. Voštinár sa o vyčíňaní dozvedel až druhý deň po akcii. ,,Asi som sa nezapísal najlepšie. Jedno oko sa mi smialo a druhé plakalo, pretože to bol fantastický víkend,“ priznáva sa.
Ale už si zvykol na počiatočné ,,očumovacie“ výlety, inak prechádzky tamojších obyvateľov k jeho letnému sídlu. ,,Už ich to pustilo, vedia, že sme tu a dobre si s nimi vychádzam. Cítim sa tu slobodnejší a voľnejší. Nikto na mňa nepozerá, nikto neotravuje a nič nechce. Domorodci sa predo mnou viac-menej hanbia, hoci ja sa nepovažujem za žiadnu hviezdu. Keď prídem do krčmy, tak stíchnu. Pritom koľkokrát by som sa s nimi porozprával... Jeden deň im zoberiem rundu, uvoľnia sa, a na druhý deň to už neplatí.“

Vyzbrojený kosačkami

V septembri sa chystá vykopať žumpu a zlikvidovať WC, o ktorom sa zaprisaháva, že je to najkrajšia murovaná latrína v celej strednej Európe. Nikto už na ňu nechce chodiť, hoci ho vraj v rámci ušetrenia financií vyšla štyrikrát drahšie, ako keby budoval normálny splachovací záchod.
Pôvodné vzletné plány o chalupe ho prešli už dávnejšie. Odskúšal si na vlastnej koži údel chalupárov. ,,V zadnej mozgovej hemisfére mám zasunuté, že ak mi to všetko pôjde na nervy, či vycucám sa z peňazí, dom predám. Nesnažím sa na neho citovo upnúť. Teraz chcem robiť len udržiavacie práce. Chcem mať za hodinu pokosenú trávu, hrať karty a užívať si.“
Teraz prežíva práve takéto obdobie. Možno o rok sa na chalupu nedostane ani cez víkend a možno bude mať more času. Uvedomuje si, že kariéra televízneho moderátora môže byť skvelá, ale jeho profesionálna smrť takisto veľmi rýchla.
Jasné, že istých vízií sa nevzdáva. MY-Trnavským novinám prezradil: ,,Pripravujem sa na to, že budem zošľahaný životom a na starobu zostanem kripeľ. Dovtedy tu ešte niečo prestavím, aby som nemusel chodiť do izieb cez schody, predpokladám, že nohy mi nebudú slúžiť. Chystám sa tu vybudovať Vladoland. S bazénom a vírivkou.... Budem senilný, budem si sadiť kvety, polievať ich a kosiť trávu. Už teraz sa vyzbrojujem všelijakými kosačkami a vŕtačkami, už teraz ma to chytá, až mi z toho šibe. Keď budem dôchodca, na zimu sa sem presťahujem. Tu si budem klopkať, chodiť po lese a pozorovať ľudí cez okno.“

Ján Karásek
Foto: autor

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 2. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 3. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 4. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 5. Čítajte SME.sk na viacerých zariadeniach
 6. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca
 7. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 8. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 9. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 10. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 1. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 2. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 3. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 4. Čítajte SME.sk na viacerých zariadeniach
 5. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca
 6. Môže pivo spojiť Prešov s Veľkým Šarišom?
 7. Vodného slalomára privítal doma aj jeho hlavný partner BILLA
 8. Autorka prezradila motív novej knihy. Poteší nielen romantičky
 9. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 10. Diskusia o elektromobiloch nie je „súťaž krásy“
 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 5 362
 2. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 264
 3. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 934
 4. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 775
 5. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 3 603
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 3 216
 7. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 214
 8. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 3 066
 9. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 2 785
 10. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 2 325
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Plastiku s názvom Pocta IX. symfónii Ludwiga van Beethovena od slovenského sochára Alexandra Trizuljaka preniesli opäť do parku na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch.


TASR 6 h
Milan Ristovski (vľavo) pokračuje v Spartaku Trnava.

Najprv však musia vyradiť izraelský Maccabi Tel Aviv.


TASR 10 h
Ilustračné foto.

Počas uplynulého víkendu podali v troch veľkokapacitných očkovacích centrách v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) spolu 5250 dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19.


TASR 11 h

Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, ako jedna z mnohých akademických inštitúcií, musela v uplynulom období čeliť nepoznanému – prepuknutiu pandémie ochorenia COVID- 19.


3 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Rozsudok nie je právoplatný.


1. aug

Ľudia sa nestihli spamätať a prišla ďalšia povodeň.


14 h

Pozrite si kompletnú tabuľku.


10 h

Po ťažko zraneného Milana priletel záchranársky vrtuľník, zdravotníci bojovali o jeho život viac ako hodinu.


1. aug

Už ste čítali?