TRNAVA. PIEŠŤANY. Kým niektorí sa v lete boja chytiť kľučky na kúpalisku kvôli obávanej amébe, tisíce ľudí sa bez váhania vrhajú do vôd, ktoré nikto nekontroluje.
Rieky, priehrady, štrkoviská – všetky lákajú osviežením, no podľa hygienikov môžu byť reálnym zdravotným rizikom. Zatiaľ čo hygienici po nešťastí v Štúrove sprísnili dohľad nad kúpaliskami, kúpanie v prírode je vo väčšine prípadov lotériou.
Ktoré vody sa kontrolujú a ktoré zostávajú bez dohľadu
Regionálne úrady verejného zdravotníctva okrem oficiálnych kúpalísk kontrolujú len dva typy vôd. V prvom rade sú to prírodné kúpaliská. „Je to vyznačená vodná plocha využívaná na kúpanie a s ňou súvisiace plochy a zariadenia, ktoré majú prevádzkovateľa,“ informuje Peter Pružinec z trenčianskeho úradu verejného zdravotníctva.

V druhom prípade ide o vody určené na kúpanie, čo je akákoľvek povrchová voda, ktorá je vyhlásená vyhláškou podľa vodného zákona a ktorú využíva veľký počet kúpajúcich. Zároveň v tejto lokalite nemohol byť vydaný zákaz kúpania alebo trvalé odporúčanie nekúpať sa.
„Veľký počet kúpajúcich posudzuje príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva s ohľadom najmä na vývoj z minulosti, vybudovanú infraštruktúru alebo zariadenia a opatrenia prijaté na podporu kúpania v minulosti,“ dodáva Pružinec.
Trnavský kraj: Na zozname len dve prírodné lokality
V celoslovenskom zozname vôd určených vôd na kúpanie figuruje približne osemdesiatka vodných plôch. V Trnavskom kraji hygienici posudzujú len Šulianske jazero v dunajskostredskom okrese a Kunovskú priehradu pri Senici.
V Piešťanoch, napriek tomu, že ide o kúpeľné mesto, sú možnosti na kúpanie mizivé. V meste funguje len deväťdesiatročné Kúpalisko Eva a potom nič. Len hotelové bazény. Mnohí miestni preto často vyhľadávajú napríklad Prúdy pri Váhu, Lodenicu alebo blízke rybníky v Drahovciach a Leopoldove.
