VRBOVÉ. Jedna z najvzácnejších židovských stavieb na Slovensku sa dočká rekonštrukcie. Mestu Vrbové sa podarilo získať na opravu miestnej synagógy peniaze z eurofondov. Pamiatka, ktorá roky čaká na svoju šancu, má dnes reálnu perspektívu získať nový kultúrny a komunitný rozmer.
Vrbové získalo dotáciu vo výške viac ako 600-tisíc eur z programu Investície do kultúrneho a prírodného dedičstva, miestnej a regionálnej kultúry, manažmentu, služieb a infraštruktúry, ktoré podporujú komunitný rozvoj a udržateľný cestovný ruch.
„V rámci rozhodovania v Rade partnerstva Trnavského samosprávneho kraja, ktorej som členom za piešťanský okres, sa mi podarilo pre naše mesto dosiahnuť dohodu všetkých samospráv nášho kraja, kde sme spoločne podporili tento projektový zámer,“ informoval primátor mesta Štefan Kubík.

Nová kapitola obnovy
Z eurofondov získalo mesto dotáciu vo výške približne 582-tisíc eur. K tejto sume prispeje samospráva zo svojho rozpočtu ešte 100-tisíc. Celková investícia tak dosiahne vyše 682-tisíc eur.
Z dotácie sa zrealizuje rekonštrukcia vežičiek na obvodovom plášti, vymenia sa okenné a dverné výplne, uskutoční sa čiastočné úpravy vnútorných priestorov a osadia sa nové elektrické rozvody a zábradlia. Vo vedľajšej budove Hačkovec vzniknú sociálne zariadenia, vybuduje sa parkovisko aj rampa pre imobilných.
Po vojne prišla o svoj pôvodný účel
Synagóga vo Vrbovom bola postavená v rokoch 1882 – 1883 v maurskom historizujúcom slohu. Je situovaná v centre mesta v hornej časti ulice M. A. Beňovského. Reprezentuje orientálnymi prvkami obohatenú architektúru kultových stavieb židovských náboženských obcí poslednej štvrtiny 19. storočia.
V čase jej vzniku tvorili Židia tretinu obyvateľstva Vrbového. Po druhej svetovej vojne stratila synagóga svoj pôvodný účel. Slúžila ako sklad obilia, neskôr aj ako sklad textilu. Po revolúcií ju čakali neúspešné reštitúcie, budova mala viacerých spolumajiteľov a obnova stroskotala.

Odkúpenie synagógy
Svitať na lepšie časy začalo synagóge v roku 2016.
„Prvý krok k záchrane a obnove tejto národnej kultúrnej pamiatky urobilo mesto odkúpením polovice budovy chátrajúcej synagógy od štyroch súkromných spoluvlastníkov,“ vysvetľuje viceprimátor Vrbového Matúš Opatovský.