PIEŠŤANY. V piešťanskej nemocnici Alexandra Wintera na oddelení klinickej biochémie spustili začiatkom júla jedinečný projekt. Namiesto toho, aby lekári čakali na príznaky a krvné testy pacientov, rozhodli sa preventívne analyzovať samotného prenášača nebezpečnej nákazy – kliešťa.
Pomocou PCR testovania zisťujú, či kliešť, ktorý sa prisal na človeka, bol infikovaný baktériami spôsobujúcimi lymskú boreliózu.
Test dokáže identifikovať až päť druhov borélií, ktoré sú najčastejšími pôvodcami ochorenia v Európe. Môžu viesť ku kožným, neurologickým aj kĺbovým formám boreliózy.
„Službu ponúkame oficiálne od 1. júla. Myšlienka vznikla tak, že robíme diagnostiku pri meningitídach, kde máme štandardne zahrnuté aj borélie v prípade neuroboreliózy. Výrobca testy validuje aj na stanovenie borélií v kliešťovi. Keďže sme v endemickej oblasti a v našom kraji to nikto nerobí, vznikol nápad testovať kliešťov ako potenciálne riziko boreliózy,“ vysvetľuje Nicholas Martinka, primár Oddelenia klinickej biochémie piešťanskej nemocnice.
Výsledok do pár dní
Testovanie kliešťa trvá v laboratórnych podmienkach približne tri hodiny, výsledky sú pacientovi zasielané do dvoch až troch dní. Výhodou je najmä rýchlosť a bezbolestnosť – pacientovi netreba odoberať krv a výsledok môže upozorniť na riziko ešte pred tým, než si telo začne tvoriť protilátky.
„V laboratóriu sa z kliešťa extrahuje DNA a hľadá sa špecifická sekvencia DNA borélií. Aj mŕtvy kliešť sa dá testovať,“ dodáva Martinka.

Význam PCR testu spočíva najmä v prevencii a včasnej ostražitosti. Pozitívny výsledok neznamená automaticky infekciu – záleží na dĺžke prisatia, odolnosti imunitného systému a ďalších faktoroch. Negatívny test zároveň riziko celkom nevylučuje. Test je orientačný z hľadiska prepuknutia infekcie u pacienta,, ale mimoriadne užitočný a presný z hľadiska kliešťa.
„My testom dokážeme iba prítomnosť borélií v kliešťovi. Takže nie je potrebná žiadna panika. Zatiaľ vieme, že kliešť je nakazený, to ale neznamená, že nakazený bude aj pacient. Odporúčame sledovať zdravotný stav a výskyt prstenca. Pozornosť treba zvýšiť, ak sa objavia horúčky, bolesti kĺbov alebo neurologické ťažkosti,“ upozorňuje primár.
Prvý kliešť bol pozitívny
Testovanie zatiaľ podstúpilo 14 kliešťov, z toho 6 bolo pozitívnych. Už prvý testovaný kliešť potvrdil prítomnosť borélií. Aj keď ide zatiaľ o malú vzorku, literatúra uvádza, že infikovaných môže byť 10 až 30 percent kliešťov.

„Cieľom testovania je upriamiť pozornosť pacienta na to, že mal prisatého infikovaného kliešťa a preto má myslieť na to, aby sa možno pozornejšie sledoval. Príznaky sa môžu objaviť aj o niekoľko mesiacov keď už človek aj zabudne, že mal kliešťa a tam je tá diagnostika zložitejšia,“ hovorí Martinka.
Test nie je hradený poisťovňou, keďže nejde o diagnostiku pacienta, ale o analýzu zvieraťa. Cena je podľa Martinku stanovená tak, aby pokryla náklady. „Robiť molekulárnu diagnostiku za 20 eur nie je biznis.“
Vrchol sezóny a správne vyberanie kliešťa
Momentálne sa nachádzame v najsilnejšej časti sezóny výskytu kliešťa „Ľudia najčastejšie prichádzajú do nemocnice kvôli tomu, že si kliešťa sami vybrali, ale časť mu zostala v koži,“ hovorí Martinka.
Ako teda správne vybrať kliešťa? „Určite nepoužívať mydlo ani žiadne saponáty, pretože keď sa kliešť dusí, vypúšťa viac slín obsahujúcich nebezpečné baktérie a vírusy. Ideálne je použiť pinzetu alebo špeciálne nástroje z lekární – sú dostupné rôzne sety. Kliešťa treba vytiahnuť kolmo a bez dráždenia, aby bolo riziko minimalizované.“
Čo robiť pri príznakoch
Typickým príznakom je začervenanie s prstencovým tvarom, no objaviť sa môžu aj horúčky, únava, bolesti kĺbov a neurologické ťažkosti. Pri borelióze je liečba založená na antibiotikách, pri encefalitíde ide o antivirotiká. „Proti kliešťovej encefalitíde sa však dá aj očkovať a ten prínos je veľký. Proti boréliám sa vakcína zatiaľ neexistuje,“ dopĺňa Martinka.

Neliečená borelióza môže mať vážne následky – najmä ak prejde do neurologickej formy. „Človek môže prestať chodiť, môže mať spazmu alebo ochrnutie nejakej časti tela. Čokoľvek, čo sa týka meningitíd, či už bakteriálnych alebo vírusových, je problém.“
Do prírody s rozumom
A čo ľudia, ktorí sa kvôli strachu z kliešťov vyhýbajú prírode? „Určite do prírody chodiť treba, kliešť nie je tvor, ktorý nás má z prírody vyhnať. Ale sú samozrejme nejaké preventívne opatrenia, ktorými sa treba riadiť. Používať či už komerčné alebo prírodné repelenty napríklad levanduľový alebo mätový olej a nosiť dlhšie oblečenie.“
Nová metóda PCR testovania kliešťov môže pomôcť mnohým pacientom zbystriť pozornosť skôr, ako sa objavia vážne zdravotné problémy. V regióne, kde sa s kliešťami stretáva veľká časť populácie, môže byť práve táto netradičná prevencia kľúčová.