TRNAVA. Opoziční poslanci v Trnave kritizujú primátora za stav polikliniky Mestská poliklinika v Trnave je podľa mestských poslancov z klubov Trnava pre každého a Trnava nás spája v zlom technickom stave, ktorý pripisujú terajšiemu vedeniu mesta na čele s primátorom Petrom Bročkom.
Podľa poslanca Branislava Baroša mesto nejaví o toto zdravotnícke zariadenie záujem a nestará sa o neho.
Spadnutá omietka zranila mamičku
Poukázal na prípad spadnutej omietky v jednej z ambulancii polikliniky z polovice apríla. Spadnutá omietka vtedy zranila mamičku Luciu, ktorá tam bola na vyšetrení aj s trojročným synom a sedemmesačným bábätkom.

Trnava podľa opozičných poslancov vo veľkom využíva eurofondy na cyklochodníky, ale nikto nepripravil projektovú dokumentáciu na opravu najväčšieho zdravotníckeho zariadenia v meste.
Ministerstvo zdravotníctva podľa Baroša v minulých rokoch vyhlásilo asi štyri výzvy, z ktorých bolo možné čerpať prostriedky na výstavbu a rekonštrukcie Centier integrovanej zdravotníckej starostlivosti.
Podľa poslanca Rastislava Mráza napríklad obce Smolenice v okrese Trnava alebo Chtelnica v okrese Piešťany majú aj vďaka peniazom z tejto schémy vynovené svoje zdravotné strediská.
Proti tvrdeniam sa ohradili
Riaditeľ mestskej organizácie Stredisko sociálnej starostlivosti Vlastimil Očenáš sa ostro ohradil proti tvrdeniam o zanedbanej starostlivosti o budovu, ktorá má 20 tisíc metrov štvorcových plochy.

Od roku 2014, kedy sa stal primátorom Peter Bročka, bolo podľa neho do polikliniky investovaných zhruba 4,7 milióna eur, aj keď nie všetky investície sú viditeľné zvonku. Peniaze išli do rekonštrukcie striech, vodovodných či kanalizačných potrubí, vymenené boli okná v spoločných priestoroch.
Budova z čias socializmu má obsadenosť lekármi na úrovni 99 percent, ak sa aj nejaké priestory ambulancií uvoľnia, rýchlo sú obsadené ďalšími lekármi.
„Nezaznamenal som jedinú sťažnosť od lekárov, že by mali nejaký problém s vykonávaním svojej činnosti v súvislosti s technickým stavom objektu. Aj 99 percentná obsadenosť v čase, kedy si lekári môžu otvoriť ambulancie aj inde, o niečom svedčí,“ uviedol Očenáš.
Pôvodne bola súčasťou nemocnice
Dodal, že pri čerpaní externých zdrojov je Stredisko sociálnej starostlivosti limitované podmienkami jednotlivých výziev, pretože nie je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ale len poskytuje priestory súkromným lekárom.

Hovorkyňa trnavskej radnice Veronika Majtánová v tejto súvislosti uviedla, že mesto nebolo v zozname oprávnených žiadateľov vo výzve na Centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti.
Polikliniku v Trnave otvorili ešte v apríli 1989, pôvodne bola súčasťou trnavskej nemocnice.
Ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku ju od 1. januára 2002 od Fakultnej nemocnice odčlenilo a majetok previedlo bezodplatne na mesto Trnava.