TRNAVA. V depozitári Pamiatkového úradu Slovenskej republiky je v súčasnosti uložených viac ako štyritisíc krabíc s archeologickými nálezmi pochádzajúcich z rôznych výskumov z celého Slovenska.
Okrem privezených nálezov priebežne kontrolujú aj stav tých, ktoré odovzdali pred niekoľkými rokmi a v prípade potreby zabezpečia ich opätovnú konzerváciu a ošetrenie.
Pri kontrole takýchto nálezov z archeologického výskumu v katastri obce Kátlovce (okres Trnava), ktorý prebehol ešte v roku 2016, zaujal archeológov jeden predmet. Ide o bronzový kríž, ktorý nebol doposiaľ v publikovaných odborných prácach spracovaný.
„Analógia nájdená na serveri lovec pokladů nám ukazuje, že takýchto typov kríža – devocionálií sa vyrábalo viacero. Exempláre mali viac menej unifikovaný charakter a nápisy na nich boli v rôznych jazykoch,“ povedal Martin Horváth, správca Depozitára archeologických nálezov Pamiatkového úradu SR. Výnimočné na ňom je to, že slovenský jazyk bol použitý iba na tomto kríži z Kátloviec.
Zatiaľ nepoznáme jeho výrobcu ani význam
„Ide o mladší typ archeologického nálezu a predsa nepoznáme jeho výrobcu, ani význam, nastolil nám preto mnoho otázok,“ doplnil Horváth.
Kto boli jeho nositelia, aký bol jeho pravý význam? Prečo jeho autor vybral daný text a doplnil ich symbolom jeruzalemského kríža.

Ide o kvalitne vyrobený kríž, ktorý plnil funkciu samostatného prívesku na krk. Obsah nápisu na ňom je vybratý z kontextu diela Nasledovanie Krista, ktorého autorstvo sa pripisuje Tomášovi Kempenskému, augustiniánskemu mníchovi.