TRNAVA. V Trnavskom kraji ukradli v priebehu minulého roka 64 motorových vozidiel, presne polovicu sa polícii podarilo vypátrať. Za prvý štvrťrok tohto roka zlodeji odcudzili deväť áut, objasniť sa doteraz podarilo iba štyri prípady.

„Polícia nevedie štatistiky odcudzených áut podľa značky, ani spôsobu nakladania s nimi po krádeži, ani konkrétneho miesta spáchania skutku, ale iba okresu alebo územného obvodu policajného oddelenia,“ informovala Veronika Dachová, krajská hovorkyňa polície.
Ako ďalej pokračovala, podľa štatistík je v posledných rokoch trend krádeží vozidiel stagnujúci.
Je to jednoduchšie ako kedysi
Viac sme sa na tému krádeží pýtali Štefana Farkaša, zakladateľa skupiny HAKA, ktorá je nápomocná práve pri hľadaní odcudzených áut. Ten nám potvrdil, že ukradnúť auto v dnešnej dobe je oveľa menej náročné ako kedysi, keď stačila tehla a skrutkovač.
„Kedysi sa zlodeji nadreli a museli byť technicky zdatní, dnes im na to stačia technológie. Navyše, auto vedia ukradnúť veľmi rýchlo,“ skonštatoval Farkaš.
Ako ďalej pokračoval, kedysi sa kradli autá pomocou skrutkovača, vďaka ktorému sa zlodeji dostali do štartovacej skrinky a spojením káblikov naštartovali. Neskôr zasa vymieňali celé riadiace jednotky a vďaka novému nakódovanému kľúču bez problémov naštartovali a odišli, bolo to však časovo náročnejšie, zaberie to aj päť minút.
„Dnes pre prenosné kľúče a pomocou prístroja na zosilnenie signálu vedia zlodeji otvoriť a naštartovať auto bez akýkoľvek znalostí. Stačí im iba zosilňovač a vedieť šoférovať,“ povedal.
V súčasnosti zaevidovali zvýšený počet krádeží vozidiel konkrétnych značiek. Ide Hyundai Tucson, Kia Sportage a SUV od Mazdy či Lexusu.
„Časť gangu, ktorý kradol tieto autá pred pár dňami, už zadržali, ide o Rumunov,“ potvrdil Farkaš.
A ako pracovali? Prišli na Slovensko, vyhliadli si auto a potom využili vhodnú príležitosť, použili zosilňovač na digitálny prenos kľúča a do pár sekúnd bolo po všetkom.