TRNAVA. Je jednou z najstarších ulíc Trnavy, podľa historických prameňov existovala už v 13. storočí.
Kedysi sa volala Hornohrubá, za socializmu bola Jilemnického a od 90. rokov nesie meno po našom najvýznamnejšom generálovi.
Štefánikovu v centre mesta čaká rozsiahla obnova. Najoptimistickejšie odhady hovorili, že by sa mohla rozbehnúť už koncom tohto roka. Už teraz je však zrejmé, že to je nereálne.
Jedna z najstarších
Súčasná Štefánikova je jednou z najstarších a najdôležitejších mestských ulíc. Spolu s dnešnou Hlavnou ulicou vytvárala hlavnú komunikačnú os stredovekej Trnavy ohraničenú na severe a juhu Hornou a Dolnou bránou.
„Práve pozostatky stredovekej Hornej brány, spolu s renesančným barbakanom, sa nachádzajú v severnej časti tejto ulice,“ povedal Peter Grznár z Krajského pamiatkového úradu v Trnave. Vzhľadom na jej význam archeológovia očakávajú aj bohaté nálezy pod povrchom.
Očakávajú prekvapenia
Grznár nám potvrdil, že môžu prísť aj prekvapenia. Tak ako pri výstavbe nového štadióna a nákupného centra.
„Pred existenciou stredovekej cesty na mieste totižto mohlo byť staršie praveké či včasnostredoveké osídlenie. Dokladajú to napríklad nálezy lengyelských venuší z neskorej doby kamennej v roku 2017 pri výstavbe City Areny ,“ dodal.
V rámci obnovy Štefánikovej aktuálne ďalej beží povoľovací proces a zároveň sa pokračuje v spracovaní projektovej dokumentácie. S obnovou sa však tento rok nezačne.
„Tohtoročný termín nie je reálny, pretože k projektu ešte nie je vydané stavebné povolenie,“ potvrdila hovorkyňa mesta Veronika Majtánová.
Pôvodne nemala byť pešou
Štefánikova mala byť pôvodne vyhradená aj pre automobily s jednostranným parkovaním a otočkou pri jezuitskom kostole. Od toho sa však nakoniec upustilo, ulica bude pešou zónou.

Obnova by mala trvať maximálne dva roky. Víťazný projekt mesto prezentovalo už dávnejšie. Hovorkyňa nám potvrdila, že ho iba mierne upravili v súvislosti s nedávno objavenou Hornou bránou, ktorú plánujú na vynovenej ulici prezentovať.