BRATISLAVA. Mimoriadne úspešnú sezónu, v ktorej získal bronzovú medailu na juniorských majstrovstvách sveta, uzavrel životným výsledkom na seniorskom šampionáte - skončil šestnásty.
V najbližších dňoch ho čakajú dve exhibičné vystúpenia v Trnave i v Bratislave. Pripravuje sa na ústne maturity a čaká ho aj nakrúcanie filmu o Ondrejovi Nepelovi.
Adam Hagara má osemnásť a vníma ho už celý krasokorčuliarsky svet. Na svetovom šampionáte aj vybojoval miestenku na budúcoročné zimné olympijské hry v Miláne a Cortine d´Ampezzo.

A opäť bude môcť svoje meno zviditeľniť ešte viac. Na olympijských hrách by chcel predviesť aj štvorité skoky, na ktorých plánuje v najbližšom období zapracovať. A aj vďaka ním sa ešte viac priblížiť k svetovej špičke.
„Po šampionáte som motivovaný ísť do štvoritých skokov. Chcel by som sa dostať medzi najlepších. Je to najväčší cieľ môjho života,“ vravel Hagara pred médiami po príchode na Slovensko.
Štvoritý skok? Nevie, akoby zareagoval po páde
Pri svojej štvrtej účasti na šampionáte bol tretí raz vo finále. V roku 2022 v Montpellieri skončil na 26. mieste, o rok neskôr v Saitame si polepšil o tri priečky. Vlani v Montreale skončil v krátkom programe.
Tentoraz na majstrovstvách sveta v Bostone v ňom zažiaril, keď skončil osemnásty. Vo voľnej jazdy sa posunul ešte o dve miesta vyššie. V osemnástich rokoch je výnimočný zjav.
„Išiel som čisto, nič menej som od seba neočakával. Som spokojný, veľa to pre mňa znamená. Pred štyrmi rokmi som si nevedel predstaviť, že budem šestnásty na majstrovstvách sveta seniorov," naznačil 18-ročný rodák z Trnavy.
Pred šampionátom sa rozhodoval, či do svojich jázd zaradí aj štvorité skoky. Člen Športového centra polície (ŠCP) napokon usúdil, že by to bol priveľký risk. Obával sa, akoby zareagoval na situáciu, keby po ňom spadol.
„Na tréningoch sa mi stalo, že som spadol po štvoritom tulupe a potom som vyskákal všetko ostatné. Ale zažil som aj tréningy, keď som spadol a nezvládol som ani trojité skoky," priznal.
Zo štvoritých skokov by chcel do budúcej sezóny nacvičiť tulup a salchow.
Nechce ísť smerom ako svetový šampión
Olympijskú miestenku zatiaľ vyjazdil pre Slovensko. O tom, kto sa kvalifikuje na hry pod piatimi kruhmi sa bude zrejme rozhodovať na majstrovstvách Slovenska.
Je vysoko pravdepodobné, že by to mal byť Hagara.
„Dostať sa na olympiádu bol môj detský sen. Som veľmi rád, že to vyšlo. Nikdy nevieme koho vyšle na olympiádu krasokorčuliarsky zväz, ale budem robiť všetko pre to, aby som to bol ja,“ vyhlásil Hagara.

Na šampionáte v Bostone neurobil vážnu chybu. V oboch jazdách skočil osem trojitých skokov. Zvíťazil Američan Ilia Malinin, ktorý vo voľnej jazde skočil šesť rôznych štvoritých skokov.
„Nechcel by som ísť smerom ako Malinin. Krasokorčuľovanie má byť podľa mňa kombinácia korčuľovania aj skokov," myslí si slovenský pretekár.
Skákať, skákať a ešte raz skákať
Trnavský rodák si uvedomuje, že na najlepších bude potrebovať štvorité skoky, ale pokojne mu budú stačiť dva či tri.
„Príprava štvoritých skokov je jednoduchá. Skákať, skákať a ešte raz skákať, až kým to nezvládnete. Spočíva to v pochopení techniky a celkovom zvyku na štvoritý skok," vysvetľuje Hagara.
Najdôležitejšie je, aby štvoritý skok zvládol automaticky a prirodzene. Je to však zložitý proces, kým sa prepojí hlava aj telo. Pri tréningu si musí zvyknúť aj na pády. Pri štvoritých skokoch sú často nepríjemné. Aj preto si vyžaduje odvahu.
„Je to náročné, musím sa však prekonať a ísť do toho aj s tým, že možno sa zabijete. Snažím sa myslieť len na rotáciu, na to, že som vo vzduchu," doplnil