TRNAVA. Súsošie Svätej rodiny v Špačinciach (okres Trnava) minulé leto niekto kompletne namaľoval. Reštaurátor TOMÁŠ KUCMAN to vtedy označil za amatérsku prácu, ktorá v konečnom dôsledku samotnému dielu z 30. rokov minulého storočia uškodila. Podobných prípadov na celom Slovensku je veľa. Viac sme sa pýtali práve Kucmana, ktorý si aj takéto skvosty fotí.
Je to v Trnavskom kraji častý jav, že ľudia „reštaurujú" súsošia, sochy svätých, či už v obci alebo mimo nej?
Neobmedzoval by som to len na Trnavský kraj, tieto „reštaurovania“ sa rovnomerne vyskytujú po celom Slovensku, dokonca, v jednotlivých lokalitách sa dá často identifikovať v rámci „akčného rádiusu“ aj rukopis konkrétneho realizátora.
Koľko je približne sôch a súsoší svätých v Trnavskom kraji?
To si nedovolím odhadovať. Musel by to niekto zosumarizovať.
Koľko je asi tých, ktoré ľudia zreštaurovali po svojom?
Bohužiaľ veľa. Zaráža ma, že častokrát je takýmto zásahom pôvodne kvalitné dielo zdeformované až do zosmiešňujúcej podoby a okolie je spokojné. Keď tieto diela vznikali, ich objednávatelia si dávali záležať na výbere autora a materiálu, ale dnes sa ľudia uspokoja s polyesterovou či betónovou atrapou. Radi obdivujú, ako majú v okolitých krajinách zachované diela, ale sami si nevážia to, čo nám tu ešte zatiaľ zostáva.

Prečo sa neodporúča takéto sochy „reštaurovať" tak ako v Špačinciach?
Z dvoch dôvodov. Prvý je technologický – boli použité materiály, ktoré nie sú na takýto zásah vhodné. A druhý je estetický – nevhodná farebnosť, pre príklad ľalia ako atribút nevinnosti a čistoty má byť bielej farby a nie fialová ako je to v prípade realizácie súsošia v Špačinciach. A to nehovorím o tom že súsošie je natreté aj cez povrchové poškodenia, bez predchádzajúceho doplnenia modelácie a ošetrenia kamennej hmoty.
Ktoré zásahy bývajú najhoršie?
Najhoršie sú napríklad zásahy, pri ktorých, resp. po ktorých je znehodnotená hmotná podstata diela, napríklad, hrubou vrstvou cementového náteru, ktorý spôsobí degradáciu štruktúry hmoty kameňa a po rokoch zostáva len torzo bez výpovednej hodnoty.
Je takáto angažovanosť nejako postihnuteľná?
V prípade Špačiniec nejde o nič protizákonné, len je smutné, kam sa posunulo estetické cítenie ľudí. Urobili z toho karikatúru, ja osobne to považujem za dehonestáciu celého diela. Pokiaľ nejde o národnú kultúrnu pamiatku, alebo nie je známy vlastník, je postih málo pravdepodobný. V prípade národnej kultúrnej pamiatky je to trestné a v prípade, že je známy vlastník, je to postihnuteľné, ak je to vykonané bez jeho súhlasu, ako to bolo v prípade modrého náteru sochy svätého Floriána v Rači.