TRNAVA. Platy v školstve dlhodobo zaostávajú za priemerom vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Učiteľskí odborári sa stále nedohodli s rezortom školstva na svojich požiadavkách. Rokovania pokračujú, odborový predák Zoltán Horváth potvrdil, že ak sa v najbližších týždňoch nedohodnú, plánujú ráznejšie akcie.
Štrajkovú pohotovosť vyhlásili pedagógovia ešte 17. decembra 2024, rokovania s rezortom školstva pritom začali ešte v septembri.

Hoci sa platy pedagogických a odborných zamestnancov v ostatných rokoch zvyšujú, v medzinárodnom porovnaní podľa rezortu školstva výrazne zaostávajú.
„Musíme dosiahnuť jednoznačne spoločenskú dohodu o lepšom finančnom ohodnotení, pretože slovenskí učitelia a ich priemerné mzdy voči mzdám vysokoškolsky vzdelaných ľudí patria ku chvostu Európskej únie. Budeme si musieť povedať, že vzdelávanie je prioritou pre Slovensko," skonštatoval šéf rezortu Tomáš Drucker (Hlas).
Zámer schválili, má to však podmienky
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže navrhuje odmenu osemsto eur a zvýšenie platov pre pedagógov a odborných zamestnancov o sedem percent od 1. septembra 2025 a o ďalších sedem percent od 1. januára 2026. Zaviesť sa má aj nový nadtarifný spôsob odmeňovania, ktorý v priemere zvýši platy o dve percentá.
Zámer zvýšenia platov schválila vláda na nedávnom rokovaní s podmienkou predloženia návrhu na jeho finančné krytie a uzatvorením memoranda o spolupráci a sociálnom zmieri v rezorte školstva s Odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. K tomu však ešte nedošlo.
„Dohodnutú jednorazovú odmenu v sume osemsto eur v roku 2025 a navýšenie tarifných platov od 1.1.2026 o päť percent považujeme za nedostatočné, keďže nenapĺňajú dlhodobé požiadavky Odborového zväzu školstva v oblasti odmeňovania ani záväzok vlády z jej programového vyhlásenia. Upozorňujeme, že navrhnutá valorizácia tarifných platov v roku 2026 o päť percent je neprijateľne nízka, spôsobí pokles reálnych platov zamestnancov školstva z dôvodu inflácie,“ popísal Zoltán Horváth z Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku.
Učitelia požadujú rast platov aspoň o desať percent.