TRNAVA. Keď sa šofér správal podozrivo a hliadka mu nezistila alkohol, automaticky ho zobrala do nemocnice na krvný test.
Policajti už od mája 2024 využívajú tester na drogy, na základe výsledku ktorého už do nemocnice chodia naisto, nie iba pre podozrenie.
Drogotesty, ako im hovoria radoví policajti, sa využívajú pri bežnom výkone služby alebo počas dopravných akcií. Ich použitie je individuálne, ide o oprávnenie policajta, nie jeho povinnosť. Mesačne urobia v celom Trnavskom kraji priemerne 60 testov.
V máji to bude rok
„Od mája 2024 do januára 2025 sme vykonali v kraji 542 testov, 228 bolo pozitívnych, 314 dopadlo s negatívnym výsledkom,“ informovala Veronika Dachová, krajská hovorkyňa polície. Presné štatistiky ohľadom toho, čo najčastejšie vodiči užili, polícia nevedie. Najčastejšie však ide o amfetamín, metamfetamín a canabinoidy.
„Podľa výsledku analýzy nameraných hodnôt z krvi potom vec riešime ako priestupok alebo ako trestný čin. V konečnom dôsledku, či vodič viedol motorové vozidlo v stave vylučujúcom spôsobilosť, určí až znalec,“ doplnila hovorkyňa.
Súdny znalec Mário Straka nám potvrdil, že z krvi zistia, či je zakázaná látka v tele prítomná a nie to, či bol šofér spôsobilý viesť motorové vozidlo. Prítomnosť, hladina či doba užitia drogy a jej metabolitov v tele sa dá zistiť až na základe toxikologického vyšetrenia.
„Aj keď už droga nemá na osobu psychoaktívny účinok, to znamená, že nie je nadrogovaná, stále je ešte detegovateľná kvalitatívne aj kvantitatívne. Látka je síce ešte v tele, no nepôsobí už na mozog,“ vysvetlil Straka.
Najdlhšie tráva
Najdlhšie sa v krvi udrží marihuana, môže sa stať, že aj mesiac, tvrdé drogy ako pervitín, heroín či kokaín iba niekoľko dní, odborné publikácie hovoria o troch až štyroch dňoch.

Ďalším pravidlom je aj to, že čím sa droga dlhšie užíva, a vo vyšších dávkach, tým dlhšie je odhaliteľná.
Straka označil celé zisťovanie prítomnosti drog v tele vodiča za nedoriešené.
„Určujú ho toxikológovia či súdni lekári podľa svojich tabuliek, podľa hladín drog z krvi, konkrétneho človeka však nikdy nevideli,“ povedal s tým, že klinicky či psychopatologicky sa nemusí prejaviť žiadne obmedzenie ohľadom schopnosti viesť motorové vozidlo, aj keď v tele je ešte droga prítomná.
U nás majú problém
„Dám si cez víkend jointa na lyžovačke v Rakúsku, o dva týždne ma zastavia policajti a zistia marihuanu v krvi. Aj napriek tomu, že už nemá žiadny účinok, hrozí dotyčnému šoférovi aj po niekoľkých dňoch strata vodičského, ohrozenie pod vplyvom návykovej látky, v lepšom prípade pokuta. S alkoholom je to neporovnateľne jednoznačné, vie sa odhaliť aj množstvo“ dodal Straka.
S ďalšími otázkami sme sa obrátili na Jakuba Popíka zo Slovenskej akadémie vied, ktorý je odborníkom na drogovú politiku.
Na Slovensku máme v trestnom zákone presne definované skutkové podstaty, keď osoba príde do kontaktu so zakázanými látkami. Nikde však nie je podľa jeho slov zakázané ich užívanie.