SEREĎ. Združenie STORM funguje v Seredi už dlhé roky, za ten čas rozbehli viacero úspešných projektov pre drogovo závislých či osoby pracujúce v „sexbiznise“.

Pre nedostatočnú podporu zo strany mesta musia niektoré z nich stopnúť. Na pokrytie časti ročných nákladov združenie žiadalo 17-tisíc eur, namiesto nich im mestskí poslanci odklepli iba tisíc eur.
Projekt 3P
Jedným z projektov, ktorý pre nedostatok financií dostal stopku, je projekt 3P – pomoc, práca, podpora, ktorý bol určený predovšetkým pre užívateľov drog. Ponúkal prácu a sociálnu asistenciu, čím pomáhal klientom získať finančný kredit na stabilizáciu alebo zlepšenie ich situácie. V roku 2024 sa do projektu zapojilo 35 ľudí, ktorí spolu odpracovali 413 hodín a získali finančný kredit v celkovej výške 1652 eur.
„Dosť mi to pomáhalo. Hlavne kvôli tej strave, aby si ju mal človek za čo kúpiť. Mohol som tu byť aj dlhšie v centre, najmä teraz v zime. Bola to veľká pomoc, tie 4 eurá nie sú až také veľké peniaze, ale je to predsa lepšie ako nič. Aspoň sa najem za to alebo si kredit dobijem,“ uviedol jeden z registrovaných klientov.
Mohli robiť čokoľvek
Záujemcovia mohli vykonávať rôzne činnosti, ako upratovanie, pomoc pri balení materiálov, zber odpadu v okolí centra, ale aj náročnejšie úlohy ako odstraňovanie následkov povodní či maľovanie. Finančný kredit, ktorý účastníci projektu získali, sa nevyplácal v hotovosti, ale formou sociálnej asistencie.
„Mohli si zaň zakúpiť potraviny, drogériu, zaplatiť útraty spojené s vybavením dokladov alebo dobíjaním kreditu. Tento prístup zabezpečil, že zarobené prostriedky boli využité na skutočne nevyhnutné potreby,“ uviedol Pavol Ščasný, štatutárny zástupca Združenia STORM.
Koľko je užívateľov drog v Seredi, sa nedá odhadnúť, nie všetci sa u nich zaregistrujú. Od roku 2003 evidujú viac ako tisíc klientov, v priebehu roka pracujú asi so sto osobami. A čo spôsobí stopnutie niektorých aktivít pre samotnú Sereď a jej obyvateľov?
„Na to si netrúfam odpovedať. Nedokážem si ani predstaviť, ako by Sereď vyzerala, ak by sme tu vôbec nepôsobili. Každopádne, stopnutie niektorých aktivít bude mať dopad na ulice mesta,“ skonštatoval Ščasný.
Ročný rozpočet združenia je 100-tisíc eur. Kryjú z nich náklady spojené so štyrmi zamestnancami, terénnymi pracovníkmi, nákupom rôznorodého materiálu, od potravín až po zdravotnícke potreby, nájom a mnohé ďalšie. Tisíceurovú dotáciu od mesta odmietli.
„Spolu s kolegami a koordinačným tímom sme sa kolektívne rozhodli, že túto dotáciu nemôžeme prijať. Sme tu už 23 rokov za minimálnej spoluúčasti samosprávy, veľkú časť peňazí si zabezpečujeme sami, prostredníctvom rôznych grantov a výziev. Slúžime obyvateľom mesta a poslanci sa tvária, že sme menej dôležitou službou,“ uviedol v rozhovore Ščasný.
Dotácia od mesta v posledných rokoch iba klesala, podľa Ščasného prežiť dokážu iba vďaka podpore z Trnavského samosprávneho kraja, tá v posledných rokoch mierne rástla.