Za najväčšiu výzvu označila snahu vytvoriť zo Západoslovenského múzea (ZsM) v Trnave turisticky vyhľadávanú atrakciu regiónu a pritiahnuť tam viac mladých ľudí.
Ako to chce nová riaditeľka ZsM LUCIA DUCHOŇOVÁ urobiť, v akom stave prevzala inštitúciu a aké zmeny chystá, nám prezradila v rozhovore.
Ešte donedávna ste pôsobili v múzeu ako historička, neskôr ako dočasná riaditeľka a teraz už legitímna. V akom stave ste preberali múzeum?
Západoslovenské múzeum za ostatných 5 rokov zaregistrovalo niekoľko zaujímavých projektov a nadviazalo spoluprácu s kultúrnymi inštitúciami kraja a vysokými školami. Môžem konštatovať, že máme kvalitne nastavený program a rozpracované projekty. V tejto línii v nadväznosti na nové projekty plánujem pokračovať.
Viacej sme sa otvorili verejnosti prostredníctvom zaujímavých formátov pre deti a školskú mládež, čím sme pritiahli celé rodiny. V jednotlivých aktivitách dosahujeme vysoké štandardy, sme zdrojom poznania regionálnych dejín a prírody, je preto našou prioritou stať sa turisticky vyhľadávanou atrakciou.

Aké zásadné zmeny teda chystáte?
V prvej polovici tohto roka nechystáme žiadne, snažíme sa pokračovať vo veľmi dobre rozbehnutom programe prezentácie múzea na sociálnych sieťach a na našej webovej stránke.
Tešíme sa novému formátu Tajomstvá depozitárov, ktoré prezentujú výnimočné a zaujímavé zbierkové predmety v rámci jedného mesiaca. Postupne plánujeme rozbehnúť formát podcastov, nových tvorivých dielní pre deti, letný program Mladý prírodovedec a v závere roka otvoríme výstavu venovanú storočnici mestskej hromadnej dopravy.
Snáď najväčším lákadlom tohto roka bude pripravovaná výstava výnimočnej orientálnej zbierky múzea. Chceme nadviazať na sériu tvorby a prípravy nových interaktívnych expozícií, v rámci ktorej sa rodí scenár novej archeologickej expozície, ktorá bude voľne nadväzovať na už existujúcu expozíciu Dejiny Trnavy.
Pripravujeme sa na architektonickú súťaž návrhov na projektovú dokumentáciu expozície, a ak sa v auguste tohto roku otvorí výzva FPU na jej realizáciu, chceme do nej vstúpiť s už pripraveným projektom. Veríme, že expozícia by mohla uzrieť svetlo sveta na jar roku 2026.
V nasledujúcich rokoch budeme podporovať tvorbu ďalších, v prvom rade expozície mapujúcej živú a neživú prírodu Malých Karpát. Samozrejme, popri tomto všetkom pracujeme na revíziách a odbornom spracovaní zbierkového fondu múzea.

Ako by ste zhodnotili súčasné výstavy múzea, čo im chýba?
Naše súčasné výstavy a expozície prezentujú bohatý zbierkový fond, ktorý naše múzeum spravuje, ochraňuje a odborne spracováva. Sú odrazom poctivej a odbornej práce mojich kolegov, ktorí patria vo svojich odboroch medzi uznávaných a rešpektovaných múzejníkov, či už je to v oblasti archeológie, etnografie, regionálnej histórie, alebo v prírodných vedách.
Vlastivedný charakter múzea vymedzuje široké spektrum možností, ako prilákať k zaujímavých témam odbornú i laickú verejnosť. Napriek tomu niektoré expozície nespĺňajú kritériá moderného a interaktívneho prístupu k návštevníkom.
Prvou lastovičkou je expozícia venovaná dejinám mesta Trnavy, ktorú sme otvorili v marci minulého roka vďaka finančnému príspevku z verejných zdrojov FPU a štedrému dofinancovaniu nášho zriaďovateľa TTSK.
Expozícia okrem mimoriadne vzácnych predmetov reflektujúcich na remeslo, obchod, mestskú samosprávu a vzdelanosť disponuje modernými technologickými zariadeniami, ktoré podsúvajú najnovšie výsledky archeologických a archívnych výskumov atraktívnym spôsobom prostredníctvom digitálneho spracovania.
Etnografická expozícia – materiálna kultúra trnavského vidieka otvorená ešte v roku 2022 zaujímavým spôsobom otvára dvere do minulosti našich predkov prostredníctvom kreslenej animácie vhodnej aj pre najmenšieho návštevníka.
Obe nové expozície disponujú minimom textu, no doplňujúce informácie si je možné dohľadať v prístupných QR kódoch.
Tú dokonca prednedávnom aj ocenili...
V minulom roku získala Cenu Národopisnej spoločnosti Slovenska za expozíciu Etnografia. Už existujúce expozície sa snažíme postupne doplniť vhodnými technologickými zariadeniami, ktoré zatraktívnia zážitok z prehliadky zvukovým alebo obrazovým vstupom.
Samozrejme, v mnohých prípadoch narážame na určité finančné limity, no veríme, že záujem o tieto expozície podporíme novým projektom dramatizácie jednotlivých tém.
V rozhovore sa ďalej dočítate
- Ako plánuje riaidteľka pritiahnuť do múzea viac mladých ľudí,
- čo by ich mohlo zaujať,
- má na plánované zmeny dostatok peňazí a zamestnancov,
- ako sa zmenia pivničné priestory múzea a tamojšia záhrada.
V nich prostredníctvom rozprávača alebo niekoľkých aktérov rozoberieme vybrané témy, hlavne tie, ktoré sú súčasťou učebných osnov. Prioritne sú to expozície vo vysunutých budovách – v Dome hudby Mikuláša Schneidra Trnavského a v Múzeu knižnej kultúry.
Aká bola návštevnosť múzea v minulom roku? Ten počet v posledných rokoch klesá?
Múzeum prekonalo podobne ako i iné kultúrne inštitúcie neľahké covidové obdobie s trhlinami, ktoré sa odrazili na číslach návštevnosti. Myslím si ale, že minulý rok bol pre našu inštitúciu zásadný, podarilo sa nám osloviť viac ako 21 200 návštevníkov.