TRNAVA. Medziročný rast cien nehnuteľností v závere minulého roka dosiahol 6,7 percenta. Zdraželi všetky typy bytov, aj rodinné domy. Nedávno o tom informovala Národná banka Slovenska, podľa ktorej ceny rástli vo všetkých krajoch.
V Trnavskom kraji najmenej z celého Slovenska, najvyšší rast zaznamenali v Košickom kraji. Úvod roka poznačil výpadok katastra.
Ako sa bude vyvíjať realitný trh v Trnave a v Piešťanoch počas roku konsolidácie sme sa pýtali realitných maklérov. Tí nám potvrdili, že s cenami nahor pôjdu pre zvýšenú DPH najmä novostavby.
Dve strany
„Konsolidáciu je potrebné sledovať z dvoch strán, jedna stránka je zvýšená DPH, čo sa prejaví u novostavieb. Otázkou je, čo spôsobí transakčná daň od 1. apríla u developerov. Druhá stránka je vplyv konsolidácie na kúpyschopnosť obyvateľov,“ priblížil Tomáš Letovanec, konateľ realitnej kancelárie Immovia Trnava.

Richard Stanislavský z trnavskej Rich Reality skonštatoval, že realitný trh si prešiel za posledné dva roky určitou stagnáciou a rok konsolidácie by mohol znamenať aj určité ustálenie cien nehnuteľností.
„Toto ustálenie a avizované znižovanie úrokov v bankách by mohlo pomôcť realitnému trhu. Určite mu nepomôžu prehnané očakávania a zvyšovanie cien predávajúcich,“ dodal.
Letovanec označil realitný trh v Trnave za stabilný, drží krok s celoslovenskými trendmi. Aj on si myslí, že podporiť ho môžu hlavne nižšie úrokové sadzby bánk. Má to však svoje hranice. Pokiaľ je klient bonitný, úver získa. Pokiaľ nie, má smolu.
V Trnave je dopyt najmä po starších bytoch, predávajú sa aj novostavby.
„Byty tradične vedú, v súčasnosti hlavne kvôli cenovej dostupnosti je dopyt po starších. Novostavba dvoj- či trojizbového bytu v súčasnosti stojí rovnako, alebo aj viac, ako novostavba domu v okolitých obciach, ktoré navyše disponujú aj tromi parkovacími miestami,“ zhrnul Letovanec.
Dobrý záver roka
Za úspešný možno považovať záver minulého roka. Stanislavský v tom vidí viacero dôvodov. Kupujúci si začali uvedomovať svoju šancu vyjednať väčšie zľavy nehnuteľností, ktoré boli dlhšie nepredajné a báli sa väčšej konkurencie kupujúcich, ak úroky v priebehu roka 2025 ešte viac klesnú.
Úvod aktuálneho roka poznačil výpadok katastra, ktorý stále nefunguje na sto percent. Negatívne to zasiahlo i predaje a kúpy nehnuteľností.
Čo možno v Trnave tento rok očakávať? „Určite rast cien a zvýšený dopyt po ďalšom znižovaní úrokových sadzieb. Kto môže, nemal by s kúpou čakať, nakoľko sa dnes úrokové sadzby v niektorých bankách hýbu pod štyrmi percentami. Pokiaľ v priebehu roka klesnú ešte viac, zvýši sa dopyt a to môže tlačiť ceny nahor, keďže ponuka je stále relatívne obmedzená,“ povedal Letovanec.
V Trnave výstavba nových bytov aj napriek nedostatku kupujúcich napredovala. „Môžeme očakávať väčšiu ponuku na trhu s väčším dopytom kupujúcich, ktorí doteraz váhali a čakali na takzvané lepšie časy,“ uviedol Stanislavský.
Čo sa týka výstavby rodinných domov, realitní makléri evidujú stagnáciu. Stavebné pozemky v Trnave označili za nedostatkový tovar.
Prenájom v kurze
Zvyšujúci sa záujem zaevidovali aj o prenájom. Pre vyššie úrokové sadzby sa mnohí ľudia nemôžu dostať k vlastnému bývaniu, nájmy v Trnave sú preto stále v kurze. Minimálna suma za nájom jednoizbového bytu v Trnave začína na sume 500 eur, dvojizbové sa pohybujú od 700 eur a trojizbové od 850 eur a vyššie.
Záujem o nájom vytvára dopyt po investičných bytoch, aj ten začal v poslednom období rásť.
Zvyšovanie cien za prenájom je podľa Stanislavského následkom toho, že sa na trh nedávno dostalo viacero dokončených novostavieb. „Podľa môjho názoru tu bolo u novostavieb predaných až 70 percent bytov s následnou víziou prenájmu.“
Vyššie náklady
V Piešťanoch je situácia podobná, záujem je o všetky typy bytov. Najvyššie ceny si držia jedno- a dvojizbové, tie slúžia na vlastné bývanie alebo na prenájom.
„Väčšie byty zasiahol vysoký rast nákladov, cien, tak automaticky tu muselo prísť k poklesu,“ povedala Marcela Bartovicová z piešťanskej realitnej kancelárie AB Contact. Ceny za nájom išli podľa jej slov hore aj v kúpeľnom meste.

„Klienti sa pri obhliadkach sťažujú na nepriaznivý stav Slovenskej republiky, ako sa žije ťažšie, ako ich hnevá zdražovanie bežných vecí, o koľko viac peňazí mesačne minú na potraviny a bežný život. Jedine znižujúce úrokové sadzby sú ich reálnou vidinou, že môžu niečo ušetriť, ak chcú nehnuteľnosť vlastniť,“ dodala.
Bartovicová tvrdí, že klesajúce úroky majú priaznivý vplyv na realitný trh, rok 2025 by mal byť dynamickejší ako tie posledné dva.