TRNAVA. Pod Prachárňou v Trnave objavili tridsať až štyridsať keramických nádob rozbitých na približne 600 kusov a tiež takmer sto fragmentov skla. Z nich postupne rekonštruujú pôvodnú podobu nálezov.
Obnova historickej Prachárne v centre Trnavy napreduje, od konca augusta do začiatku októbra tam prebehol archeologický výskum. Archeológov zavolali krátko po tom, ako robotníci objavili črepy keramiky a zvieracie kosti. Priamo v teréne sa im podarilo objaviť toho viac.
Aj pozostatky kanalizácie
Hneď v prvý deň sa po vyčistení priestoru od sutín narazilo na viaceré zvyšky architektúry, napríklad zrútenú „vynášaciu klenbu". Ide o barokový statický prvok v základoch Prachárne, ďalej, torzo barokovej kanalizácie, murovanú odpadovú šachtu z novoveku a torzo stredovekého kamenno-tehlového muriva.

„Najmä torzo muriva bolo zaujímavé, lebo najprv sa ukazovala podobnosť s najstaršou murovanou stavbou v Trnave - Kostnicou pri Bazilike sv. Mikuláša. Neskôr sa ukázalo, že ide o kolmý oporný múrik zaniknutej stavby, ktorej fragmenty tvoria časť základov dnešnej Prachárne,“ popísal archeológ Robert Iván zo spoločnosti PamArch z Nitry.
Po analýze tehál neskôr zistili, že ide o takzvané baštovky, ktoré sú charakteristické pre veže mestských opevnení. Z toho usúdili, že ide o niekoľko desaťročí mladšiu stavbu ako spomenutá kostnica, ale podľa Ivána ide aj tak o veľmi zaujímavý a starý nález, s ktorým sa ešte bude pracovať v teoretickej rovine. Tesne pod týmito murivami objavili vrstvu so stopami masívnej požiarovej deštrukcie.
Našli plevovky
„Podľa nálezov keramiky a charakteristických tehál, takzvaných plevoviek, usudzujeme, že ide o horizont okolo mongolského vpádu v rokoch 1241-1242. Našlo sa aj torzo drevenej, azda čiastočne drevozemnej stavby, ktorá zhorela. Tento bol zároveň najstarší objavený nehnuteľný nález spolu so studňou alebo možno odpadovou jamou v druhom rohu skúmaného priestoru. V strede plochy sa nachádzala novoveká odpadová šachta, ktorá súvisela s mešťanskými domami,“ doplnil archeológ. A to buď s Prachárňou, alebo dnešným divadlom, keďže skúmaná plocha sa nachádza medzi nimi.