TRNAVA. Verejné zhromaždenie s cieľom vyjadriť nesúhlas s aktuálnou politikou vlády sa minulý piatok (24. január) uskutočnilo aj na Trojičnom námestí v Trnave. Organizátormi boli Demokrati a Kresťanskodemokratické hnutie. Na prekvapenie mnohých sa na tribúnu postavil aj Igor Matovič.
Politológa JOZEFA LENČA sme sa pýtali aj na to, čo býva kľúčovým faktorom pri rozhodovaní ľudí, či sa zúčastnia protestu, v čom vidí paralelu s tými nedávnymi i to, čo sa môže skrývať za špekuláciami o návštevnosti.
V Trnave na poslednom proteste vystúpil aj Igor Matovič, organizátori jeho meno až do začiatku tajili. Môžeme sa domnievať prečo?
Keďže nepoznáme oficiálne vyjadrenie organizátorov, môžeme len špekulovať. Avšak nie je žiadnym tajomstvom, že Igor Matovič nepatrí práve k politikom, ktorí ľudí a politické strany spájajú, nepatrí k politikom, ktorí sa tešia všeobecnej obľube a požívajú dôveru verejnosti a tak je možné, že sa organizátori obávali negatívneho dopadu jeho prítomnosti na účasť na proteste. Pravdepodobne nechceli, aby správa o tom, že tam bude a vystúpi, odradila od účasti voličov iných opozičných strán.

Nakoniec nebol jeho prejav príliš útočný, ľudia neodchádzali. Môže to niečo o ňom naznačovať?
Môže. Môže to naznačovať, že vo svojom príhovore nepovedal nič, čo by prítomných primälo k tomu, aby odišli. Môže to naznačovať, že jeho prítomnosť na podujatí protestujúci akceptovali, predsa je len politikom pre "protestného voliča".
Môže to naznačovať, že motivácia ľudí prísť na protest bola silnejšia, než akýkoľvek odpor k jeho osobe. Čo však naozaj rozhodlo o tom, že ľudia neodchádzali, by sme sa dozvedeli až, keby sme sa ich opýtali.
V niektorých mestách, ako napríklad Čadca, vystupovali učiteľky, bežní ľudia, žiadne známe osobnosti. Sú práve verejne známe osobnosti dôležitým faktorom pre návštevnosť?
Nemyslím si, že významná časť tých, ktorí idú na nejaký protest, sa rozhoduje na základe toho, či tam sú nejaké známe alebo neznáme osobnosti. Vo väčšine prípadov bežný občan ani nevie, kto bude na tribúne vystupovať.
Podľa čoho sa teda bežní ľudia rozhodujú?
Mobilizačným aspektom je skôr samotná idea protestu. Prítomnosť kontroverzného (hoc známeho) politika môže niekoho odradiť prísť na protest skôr, než že známa osobnosť presvedčí niekoho prísť.
Návštevnosť je kľúčová, vypovedá o celospoločenskom záujme....
Rozhodne áno. Ak dnes ľudia vidia, že námestia sú plné, môže to iných motivovať k tomu, aby zorganizovali protest aj v inom meste, alebo prišli na protest, hoc dosiaľ nechodili.